Podatki 2011: Upomnij się o PIT-11

mag FOT. MACIEJ KACZANOWSKI/ARCHIWUM
Jeśli do końca lutego nie otrzymamy deklaracji PIT-11 powinniśmy pisemnie zwrócić się do pracodawcy o jej dostarczenie.
Jeśli do końca lutego nie otrzymamy deklaracji PIT-11 powinniśmy pisemnie zwrócić się do pracodawcy o jej dostarczenie.
Udostępnij:
Jeszcze tydzień mają pracodawcy, by przekazać nam informację o dochodach za ubiegły rok. Ale jeśli tego nie zrobią, nie oznacza to, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku rozliczenia ze skarbówką.

Ci, którzy chcieli, by rozliczył ich zakład pracy do 10 stycznia musieli złożyć PIT-12. Warunkiem skorzystania z takiej możliwości było zatrudnienie u jednego pracodawcy przez cały rok podatkowy i brak innych źródeł dochodu. Jeśli rozlicza nas pracodawca nie możemy jednak skorzystać z żadnych ulg i odliczeń (nie skorzystamy nawet z ulgi rodzinnej i nie przekażemy jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego), nie możemy też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Niezależnie od sytuacji Jeśli jednak nie złożyliśmy formularza PIT-12 teraz musimy rozliczyć się sami. Podstawowy dokument, który jest nam do tego potrzebny to PIT-11 czyli informacja o osiągniętym dochodzie (lub PIT 40A/11A, którą wydaje organ rentowy). Jeden egzemplarz powinien trafić do podatnika, a drugi do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

– Jeżeli jednak pracodawca nie przekaże zatrudnionemu informacji, nie oznacza to, że podatnik nie ma obowiązku rozliczenia swoich dochodów we właściwym urzędzie skarbowym – informuje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. – Musi to zrobić niezależnie od sytuacji.

Listem poleconym Jeśli do końca lutego nie otrzymamy deklaracji PIT-11 powinniśmy pisemnie zwrócić się do pracodawcy o jej dostarczenie. – Najlepiej zrobić to listem poleconym, ponieważ mamy potwierdzenie nadania listu – podpowiada Szpakowska.

Jeżeli jednak pracodawca zignoruje żądanie, podatnik i tak ma obowiązek złożyć zeznanie. Podstawą wypełnienia PIT będą w tej sytuacji dokumenty dotyczących uzyskanego wynagrodzenia, potrącanych kosztów, składek i zaliczek na podatek. Na pewno przydadzą się formularze ZUS RMUA, wyciągi bankowe lub paski wynagrodzeń oraz umowa o pracę. – Do wypełnionego w ten sposób formularza podatkowego składanego w urzędzie należy dołączyć pismo informujące o braku deklaracji PIT- 11 i dokonaniu rozliczenia na podstawie innych informacji. Należy również dołączyć kserokopię pisma wysłanego wcześniej do pracodawcy z prośbą o przekazanie informacji o wysokości osiągniętego dochodu – wylicza Marta Szpakowska.

Trzymaj potwierdzenie Jeśli w naszym zeznaniu rocznym nie uwzględnimy dochodu od pracodawcy, który nie przekazał nam deklaracji PIT-11 możemy liczyć się z tym, że fiskus upomni się o niewykazany dochód. Może wydać decyzję, w której naliczy nam należny podatek wraz z odsetkami ustawowymi. Możemy usprawiedliwić się brakiem informacji od pracodawcy, ale wtedy lepiej mieć potwierdzenia nadania listu, w którym upominaliśmy się o PIT-11. A gdy okaże się, że dokument został jednak przez pracodawcę wysłany, ale dochód nie znalazł się w naszym rozliczeniu możemy zapłacić również karę, nawet do 28 tys. zł (w zależności od wielkości dochodu).

DO KIEDY TRZEBA SIĘ ROZLICZYĆ Termin rocznego rozliczenia upływa 30 kwietnia. PIT możemy dostarczyć osobiście do urzędu, za pośrednictwem poczty (liczy się data nadania) lub przez Internet wchodząc na stronę www.e-deklaracje.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie