Podróżują bezpiecznie. Lampy UV-C chronią pasażerów komunikacji miejskiej przed covidem

Materiał informacyjny MPK Lublin
Udostępnij:

Autobusy i trolejbusy to jedne z najbezpieczniejszych miejsc w Lublinie w okresie pandemii koronowirusa. W 267 z nich (70 proc. taboru komunikacji miejskiej) zainstalowano specjalne urządzenia niszczące wirusy i bakterie, w tym wirus SARS-CoV-2. Docelowo lampy UV-C mają się pojawić we wszystkich pojazdach.

- Cel? Zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów – zgodnie podkreślają Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Chodzi o lampy UV-C, które zostały zainstalowane w pojazdach.

- Wykorzystują promieniowanie UV-C o najszerszym spektrum biobójczym. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu niszczone są wirusy, w tym SARS-CoV-2, oraz bakterie i grzyby – podkreśla Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin.

MPK wiosną 2021 r. zainstalowało lampy w kilku pojazdach. Chodziło o sprawdzenie skuteczności urządzeń emitujących promieniowanie UV-C do dezynfekcji pojazdów.

Jesienią ZTM Lublin zdecydował się kupić 250 lamp UV-C, aby wyposażyć w nie autobusy i trolejbusy przewożące pasażerów ulicami Lublina. - System wykazuje wysoką skuteczność neutralizacyjną i jest w pełni bezpieczny dla człowieka – zapewnia Grzegorz Malec, dyrektor ZTM. I dodaje: - Zasada działania oparta jest na emisji promieniowania UV-C o odpowiednio dobranej długości fali przez właściwie zwymiarowane moduły systemu, zainstalowane w klimatyzatorach. Powietrze z przestrzeni pasażerskiej jest zasysane, następnie dzięki promieniowaniu UV-C odkażane, po czym wraca do przestrzeni pasażerskiej pojazdu.

Na zakup urządzeń ZTM przeznaczył 1,8 mln zł. Środki na ten cel pochodziły z projektu unijnego „Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej”.

- Obecnie w taki system wyposażonych jest już ponad 70 proc. autobusów i trolejbusów. Funkcjonuje on w 267 pojazdach lubelskiego MPK, a docelowo lampy UVC mają być zamontowane we wszystkich pojazdach lubelskiej komunikacji – zapowiada prezes Fulara.
Wykorzystywany w autobusach i trolejbusach system UV-ERFLO przeszedł pozytywnie - i bez zastrzeżeń - badania techniczne przeprowadzone przez Katedrę Elektrotechniki i Elektrotechnologii Politechniki Lubelskiej, na podstawie których moduły UV-ERFLO zostały oznakowane certyfikatem CE. System nie wytwarza ozonu i – dzięki specjalnym osłonom – nie kieruje promieniowania UV-C do przestrzeni pasażerskiej.

- W tym trudnym czasie, chcemy maksymalnie zadbać o tych, którzy z nami podróżują. Dać naszym pasażerom przekonanie, że pojazdy którymi jeżdżą, są bezpieczne – uzupełnia dyrektor Malec.

MPK dezynfekuje także przystanki w granicach administracyjnych Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie