Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie 500 plus w woj. lubelskim. Już ponad miliard zł trafił do rodzin. Idą zmiany

Gabriela Bogaczyk
Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz podsumował efekty 500 plus w woj. lubelskim. Zapowiedział, że zasady programu się nie zmienią.

- Województwo lubelskie jest jednym z tych, które najbardziej skorzystało na programie Rodzina 500 plus, bo objęto nim 234 tys. dzieci. To daje 61 proc. osób do 18 roku życia - poinformował Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pieniądze z programu 500 plus trafiają co miesiąc na konta 162 tys. rodzin z regionu lubelskiego. W ubiegłym roku, otrzymały one łącznie ponad miliard złotych. 43 proc. rodzin należy się 500 plus już na pierwsze dziecko, co oznacza, że dochód na jedną osobę nie przekroczą w nich 800 złotych.

- Eksperci mówią, że o 94 proc. zmniejszyła się ilość dzieci żyjących w Polsce poniżej granicy ubóstwa - dodał wiceminister. - Widać, że program 500 plus oddziaływuje na wiele sfer życia - potwierdził Tomasz Pitucha, pełnomocnik wojewody ds. rodziny.

Chodzi o np. o wzrost sprzedaży artykułów żywnościowych, liczby płatnych zajęć pozalekcyjnych oraz remontów mieszkań, które zanotowano ponad połowie gmin z woj. lubelskiego. - Jeden z aptekarzy w Urzędowie powiedział mi, że nie ma już zeszytu na leki. Zapisywał w nim ludzi, których wcześniej nie było stać na wykupienie od razu wszystkich potrzebnych lekarstw - dodał Michałkiewicz.

Spadła także o 10 proc. liczba mieszkańców Lubelszczyzny, którzy wystąpili z wnioskiem o udzielenie pomocy społecznej. Podobnie, jeśli chodzi o liczbę osób pobierających zasiłki celowe i okresowe. Natomiast o 12 proc. osób mniej korzysta obecnie z programu dożywiania. Z raportu wojewody wynika, że w porównaniu do 2015 roku, o 120 tys. osób zmalała liczba bezrobotnych kobiet.

Jednak urzędy pracy mają już swoje obserwacje na ten temat i zwracają uwagę na inną kwestię. - Wiele kobiet dobrowolnie rezygnuje ze statusu bezrobotnej, co oznacza, że nie są zainteresowane podjęciem pracy - wyjaśnia Małgorzata Sokół, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Urzędom po raz pierwszy od lat brakuje również chętnych na szkolenia z aktywizacji bezrobotnych. Może to wynikać m.in. z tego, że niektóre rodziny dostają obecnie nawet 7 tys. złotych z opieki społecznej. - To suma, która zniechęca do pracy - wyjaśnia Sokół.

Ale bywa i tak, że środki z 500 plus są marnotrawione. Już 71 rodzinom z lubelskiego zmieniono formę świadczenia z finansowej na rzeczową ze względu na ryzyko niewłaściwego dysponowania pieniędzmi.

Jaka przyszłość czeka 500 plus? - Na pewno nie będzie zmian jeżeli chodzi o istnienie programu i podstawowe zasady przyznawania świadczeń - wyjaśniał wiceminister. - Uważam, że program 500 plus spełnia tak dużą rolę, że żaden polityk nie ośmieli się zlikwidować programu, nawet jeśliby zmieniły się rządy.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku przeznaczono 17 mld zł na realizację 500 plus.

- Program 500 plus należy zmodyfikować, bo to najdroższy projekt w historii państwa, który nie realizuje zakładanych celów. Nie poprawiła się demografia i nie wszyscy potrzebujący otrzymują wsparcie. Szczególnie chodzi o samotne matki, które są wykluczone z 500 plus. Zaznaczam, że nie chcemy likwidacji programu, ale oczekujemy jego modyfikacji tak, aby był tańszy i bardziej skuteczny, a to jest możliwe - uważa Joanna Mucha, posłanka PO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski