Podsumowanie memoriału Zdzisława Niedzieli w lubelskiej hali Globus (DUŻO ZDJĘĆ)

Zwycięstwo z Hydrotruckiem Radom 88:83 i porażka z Legią Warszawa 65:71, to bilans koszykarzy Startu Lublin w memoriale Zdzisława Niedzieli. W drużynie trenera Davida Dedka po raz pierwszy zagrał amerykański rozgrywający Lester Medford.

Gospodarze przystąpili do memoriału w okrojonym składzie. Do zdrowia nie wrócił jeszcze Mateusz Dziemba, który tydzień wcześniej w Radomiu doznał urazu stawu skokowego. Zawodnik kilka dni trenował indywidualnie i trener nie chciał ryzykować poważniejszej kontuzji. Uraz wykluczył z gry również Damiana Jeszke, dobrze prezentującego się w dwóch pierwszych grach kontrolnych Startu.

Tym razem za grę w obu spotkaniach należy pochwalić Kacpra Borowskiego. Gracz Startu w piątek zdobył 17 punktów, trafiając 6 z 7 rzutów z gry, oraz zebrał sześć piłek. W sobotę był jeszcze skuteczniejszy i mecz z Legią zakończył z dorobkiem 24 punktów (9/15 z gry, w tym 3/5 za trzy) i zanotował cztery zbiórki.

Podczas memoriału Zdzisława Niedzieli po raz pierwszy grą Startu kierował Lester Medford, który do Lublina dotarł kilka dni wcześniej. W piątkowym starciu z HydroTruckiem Amerykanin zdobył tylko pięć punktów, trafiając dwa z siedmiu rzutów z gry, ale dołożył do tego także osiem asyst. W drugim spotkaniu nie potrafił się wstrzelić w kosz w hali Globus i jedyne dwa punkty zdobył z linii rzutów osobistych. Z gry przestrzelił wszystkie sześć prób.

Problemy ze skutecznością mieli także jego dwaj rodacy w Starcie, Armani Moore i Sherron Dorsey-Walker. Pierwszy zdobył odpowiednio 12 i 11 punktów, notując w memoriale skuteczność z gry 36 proc. Drugi dołożył do dorobku zespołu 13 i 9 punktów, mając skuteczność na poziomie 42 proc.

W spotkaniu z Hydrotruckiem Radom lublinianie przez większość spotkania utrzymywali niewielkie prowadzenie, a w drugiej kwarcie ich przewaga wynosiła już nawet 17 punktów – 39:22. Pierwsza połowa zakończyła się jednak wygraną niższych rozmiarów, bo 49:41.

Po przerwie przewaga gospodarzy na chwilę wzrosła, ale radomianie zaliczyli serię 16 punktów z rzędu i objęli prowadzenie różnicą pięciu oczek (59:54). Podopieczni trenera Davida Dedka szybko jednak przełamali swoją niemoc i przed ostatnią kwartą byli już lepsi o dwa dwa punkty (65:63).

W niedzielnym meczu z Legią Warszawa prowadzenie zmieniało się kilka razy. Lepiej spotkanie rozpoczęli koszykarze ze stolicy, ale od początku drugiej kwarty Start odrabiał straty. Gospodarze szybko wyszli na prowadzenie i pierwszą połowę wygrali 32:31.

W trzeciej kwarcie długo gra układała się po myśli lublinian, którzy odskoczyli nawet na 10 punktów (48:38). Tę część meczu zakończyła seria 9 punktów z rzędu graczy z Warszawy i przed ostatnią kwartą Start był lepszy tylko jednym oczkiem. W ostatnich meczach meczu znowu skuteczniejsi okazali się rywale i Legia po piątkowej wygranej z MKS Dąbrowa Górnicza odniosła drugie zwycięstwo.

WYNIKI MEMORIAŁU ZDZISŁAWA NIEDZIELI W LUBLINIE:
MKS Dąbrowa Górnicza - Legia Warszawa 74:79 (20:14, 16:26, 21:14, 17:25)
MKS: Killeya-Jones 16, Moore 14, Wilson 11, Mazurczak 11, Piechowicz 5, Nowakowski 5, Korczak 5, Ratajczak 3, Paduch 2, Dawdo 2, Tchicaya
Legia: Kulka 21, Morris 13, Bibbins 11, Linowski 11, Karolak 9, Konopatzki 7, Wyka 5, Sadowski 2, Kamiński, Kuźkow

Start Lublin – HydroTruck Radom 88:83 (25:20, 24:21, 16:22, 23:20)
Start: Laksa 19, Borowski 17, Dorsey-Walker 13, Moore 12, Pelczar 8, Gospodarek 7, Szymański 7, Medford 5, Pszczoła
HydroTruck: Piechowicz 21, Griffin 17, Neal 13, Lewandowski 10, Zegzuła 8, Ostojić 7, Prahl 4, Kurpisz 3, Wall, Stankowski

MKS Dąbrowa Górnicza - HydroTruck Radom 71:61 (10:17, 21:9, 23:12, 17:23)
MKS: Killeya-Jones 21, Wilson 15, Moore 12, Nowakowski 12, Mazurczak 6, Ratajczak 3, Piechowicz 2, Tchicaya, Paduch, Bigaj, Dawdo, Kroczak
HydroTruck: Griffin 22, Neal 9, Ostojić 7, Piechowicz 5, Wall 5, Zegzuła 5, Prahl 4, Stankowski 3, Kurpisz 1, Lewandowski

Start Lublin - Legia Warszawa 65:71 (17:20, 15:11, 16:16, 17:24)
Start: Borowski 24, Moore 11, Dorsey-Walker 9, Laksa 8, Szymański 6, Pelczar 5, Medford 2, Pszczoła, Gospodarek
Legia: Bibbins 30, Morris 18, Karolak 13, Kulka 6, Konopatzki 2, Linowski 2, Kamiński, Kuźkow, Wyka, Sadowski