Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny pierwszy rocznik ślubuje z przytupem i ukłonem w stronę tradycji

Patrycja Pakuła
archiwum III LO w Lublinie
Uroczyste ślubowanie wielu pierwszoklasistów szkół średnich już w ten piątek. Co na tę okazję przygotowały lubelskie szkoły i jak poradzono sobie z wyjątkowym, bo podwójnym rocznikiem?

- Kilka lat temu, kiedy przygotowywaliśmy się do jubileuszu 90-lecia, odkryliśmy archiwalne zdjęcia uczniów naszej szkoły pod pomnikiem Unii Lubelskiej na pl. Litewskim - mówił wczoraj dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej Grzegorz Lech.

I tak rozpoczęło się przywracanie tradycji uroczystego orszaku, który przejdzie po raz ósmy: spod budynku III LO na placu Wolności pod pomnik Unii Lubelskiej przy placu Litewskim. W tym roku pomoc przy organizacji uroczystości zaoferował Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 przy ul. Bernardyńskiej. Dzięki współpracy tych dwóch jednostek w piątek o godzinie 12 będziemy mieli okazje zobaczyć i usłyszeć towarzyszących pierwszoklasistom werblistów i żonglerów z Domu Kultury. Nie należy pomijać również samych uczniów w renesansowych strojach, którzy po uroczystym ślubowaniu zrobią sobie pod pomnikiem Unii Lubelskiej kolejne pamiątkowe zdjęcie do szkolnych archiwów. Punktem kulminacyjnym, zaraz po uroczystości ślubowania, ma być wybicie specjalnej monety na tę okoliczność – Będzie to pamiątkowa moneta, która zostanie przekazana przewodniczącemu samorządu jako forma życzenia wszelkiej pomyślności w nowym roku szkolnym - powiedział Grzegorz Lach.

Także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy 
ul. Wyścigowej szykuje specjalne wydarzenie przy okazji uroczystości ślubowania. Po części oficjalnej o godzinie 10 odbędzie się koncert charytatywny dla pierwszoklasistów. Weźmie w nim udział zespół COLOMBO, który na swoim koncie ma m.in. piosenkę o autyzmie, gdzie wykonawcą jest 10-letni autystyczny Tomek Misiura.
Szkoły w Lublinie całkiem dobrze poradziły sobie z podwójnym rocznikiem pierwszoklasistów.

Miasto utworzyło aż 10 360 miejsc dla uczniów klas pierwszych, a według stanu na dzień 16 września nadal wolnych jest blisko 800.
Jednak, jak mówił Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta ds. oświaty i wychowania nie było to łatwe - Zrobiliśmy wszystko, żeby zapewnić uczniom możliwość kształcenia się w wybranym typie szkoły w Lublinie. Przygotowaliśmy więcej miejsc, niż było to konieczne. W niektórych przypadkach nie udało się utworzyć klas. Ze względu na podwójny rocznik organizacja pracy w szkołach średnich jest bardzo trudna.

Okazuje się, że nie wszyscy uczniowie będą mieli okazję ślubować w wybranych przez siebie szkołach.

Dyrektor jednej z lubelskich szkół wyjaśniał to wczoraj tak: - Zmieściliśmy się z lekcjami do godziny 17, więc od strony organizacyjnej wygląda to całkiem nieźle. Do tej pory mieliśmy 8 oddziałów dla absolwentów gimnazjów, teraz jest ich 10. Są one jednak podzielone po połowie dla uczniów gimnazjów oraz uczniów szkół podstawowych. Spowodowało to, że musieliśmy odmówić około 100 osobom chcącym rozpocząć naukę w naszej placówce - powiedział Zbigniew Januszko, dyrektor V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski