MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podzamcze szuka – znowu – pomysłu na swoją przyszłość. Co powstanie w miejscu targowiska, Nowej czy „starego” dworca PKS?

Artur Jurkowski
Al. Tysiąclecia w tunelu czy nie, co w miejscu „starego” dworca PKS czy będzie widać Czechówka? Powstanie nowa koncepcja zagospodarowania Podzamcza.
Al. Tysiąclecia w tunelu czy nie, co w miejscu „starego” dworca PKS czy będzie widać Czechówka? Powstanie nowa koncepcja zagospodarowania Podzamcza. Adrian Tomczyk
Al. Tysiąclecia w tunelu czy nie, co w miejscu „starego” dworca PKS czy będzie widać Czechówkę? Powstanie nowa koncepcja zagospodarowania Podzamcza.

Szykują się zmiany w rejonie Al. Tysiąclecia, lubelskiego zamku, cerkwi przy ul. Ruskiej. Ratusz przygotuje kolejną koncepcję zagospodarowania rejonu Podzamcza. Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, powołał pełnomocnika, który ma koordynować związane z tym prace. Wybór padł na Bolesława Stelmacha, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Ratusz nie precyzuje w jakim kierunku pójdą zmiany zagospodarowania Podzamcza.

- Konkretne założenia przyszłej koncepcji, ze względu na złożone uwarunkowania tego terenu, będą przedmiotem analiz na etapie prac projektowych – odpowiada Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego ratusza.

O konieczności zmian na Podzamczu prezydent Żuk mówił już kilka lat temu.

- W obecnej wersji zaplanowano stosunkowo wiele przestrzeni na funkcje handlowe i biurowe – wskazywał na łamach Kuriera w 2018 r.

Odnosił się tym samym do rozstrzygnięć przyjętych w 2015 r. Przyjęto wtedy - pod dyskusjach trwających 7 lat - podział terenu na strefy zabudowy usługowej według przedwojennego układu ulic. Plan z zasady nie przewidywał tu tworzenia blokowisk, zaś w miejscu istniejącego dworca busów (bliżej cerkwi) wyznaczał teren zieleni publicznej.

W 2018 r. prezydent Lublina podkreślał też potrzebę budowy na Podzamczu nowego obiektu, który może stać się symbolem Lublina.

- Miejsce takie jak Centrum Kopernika, jak Centrum Solidarności w Gdańsku, jak łódzka Manufaktura - tłumaczy wizję prezydent Lublina, zaznaczając: - Oczywiście, nie postawimy drugiego Centrum Spotkania Kultur.

Ówczesne zapowiedzi dotyczyły też m.in. odsłonięcia Czechówki. Obecnie rzeka „znika” pod powierzchnią na wysokości ul. Wodopojnej. Dalej płynie m.in. pod targowiskiem przy al. Tysiąclecia i ponownie można ją zobaczyć dopiero za al. Unii Lubelskiej.
Wydobycie Czechówki „na powierzchnię” postulował podczas ostatniej kampanii wyborczej do samorządu kandydyjący z list PiS Marcin Jakóbczyk.

- Chcemy wykorzystać biegnącą pod ziemią Czechówkę, istniejące cieki wodne, przywrócić zieleń w trosce o dobro mieszkańców – podkreślał w marcu Jakóbczyk.

Odsłonięcie Czechówki było też głównym założeniem społecznego planu zagospodarowania Podzamcza z 2015 r., którego współautorem była pracownia architektoniczna Stelmach i Partnerzy. W rejonie cerkwi rzeka miała się „rozlewać” na terenie parkingu dla busów.

Projekt zakładał ponadto odtworzenie siatki przedwojennego układu ulic, gdy znajdowała się tu dzielnica żydowska. Na planie znów miałaby się pojawić ul. Szeroka, będąca przed wojną główną ulicą tej rejonu Lublina.

Autorzy projektu postulowali zwężenie al. Tysiąclecia, aby obniżyć rangę tej trasy. Kładką dla pieszych na wysokości lwa z pl. Zamkowego umożliwić miała wejść do budynku, w którym zobaczymy odsłonięte relikty fundamentów synagogi Maharszala.

I na to doświadczenie Stelmach wyniesione z prac na Podzamczem wskazuje ratusz argumentując jego wybór na pełnomocnika prezydenta.

- Bardzo dokładnie rozpoznał uwarunkowania obszaru Podzamcza, które są istotne przy pracy nad nową koncepcją – podkreśla Stryczewska.

I dodaje:

- Jako pełnomocnik prezydenta, będzie w stałym kontakcie z jednostkami miejskimi, poszczególnymi wydziałami Urzędu Miasta, a także Radą Dzielnicy Stare Miasto i podmiotami zewnętrznymi, jak Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Umożliwi to bieżące monitorowanie i harmonizowanie projektów i koncepcji wielobranżowych, w tym dotyczących układu drogowego i infrastruktury technicznej, gospodarki wodnej uwzględniającej przebieg rzeki Czechówki, zieleni, koncepcji architektoniczno-urbanistycznej i innych opracowań niezbędnych dla wyczerpującego uzasadnienia wizji przestrzennej Podzamcza, finansowanych z budżetu miasta.

Od 2011 r. prezydent Żuk powołała 18 pełnomocników. Bolesław Stelmach jest czwartym ustanowionym w tym roku.

- Funkcję tę pełni społecznie i nie pobiera z tego tytułu wynagrodzenia. Jest doświadczonym architektem z ugruntowana pozycją, autorytetem i uznaniem środowiska – podkreśla Stryczewska.

Z pracowni Stelmach wyszły projekty m.in. Centrum Spotkania Kultur, Tarasów Zamkowych (Galeria Vivo), Lubelskiego Parku Naukowo – Technologicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski