Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poetyckie drogi prowadzą do Lublina. Księgarnia Dosłowna i Muzeum Czechowicza zadbają, by nie zabrakło nam kontaktu z dobrą literaturą

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
fot.Tomasz Bolt /Polska Press
Laureatka i nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2021 oraz poeta znany z nastroju nieprzysiadalnego spotkają się z lubelskimi miłośnikami poezji. Gościć u siebie będzie ich Muzeum Literackie im. Czechowicza i księgarnia Dosłowna.

Na pierwszy ogień cały pokój zostanie obwieszony Marcinami. A konkretnie – Marcin Świetlicki zdominuje przestrzeń księgarni Dosłownej, a w razie dużego zainteresowania spotkanie przeniesie się do większych przestrzeni Centrum Kultury. Spotkanie będzie dotyczyć najnowszej książki „Wybór”.

– 44 lata po prasowym debiucie, 29 lat po debiucie książkowym, Marcin Świetlicki wybrał z 13 książek i ułożył we właściwej, chronologicznej kolejności swoje utworki. A liczba ich 444. Książka ukaże się bez wsparcia Ministerstw i innych obrzydliwych państwowych instytucji kultury i literatury – zapowiedział autor.

W książce znajdziemy m.in. „Białe przepaście”, „O.” i „Pułapka”.

– Powiedzmy, że chciałbym, żeby akurat wiersze użyte w tej książce po mnie zostały – dodał.

Spotkanie poprowadzi Rafał Rutkowski, kierownik Dosłownej.

– Marcin Świetlicki jest poniekąd przyjacielem księgarni, od początku jej istnienia był częstym gościem. Jeśli chodzi o „Wybór”, w całym kraju jest problem z dostępnością papieru, więc jeszcze nie wiemy, czy będzie ją można kupić już w piątek – mówi.

Spotkanie odbędzie się w piątek o godz. 18. Po jego zakończeniu Świetlicki razem z zespołem Czuła Obserwacja zagra koncert w Kamienicy Cudów.

Poeci u Czechowicza
Swoje podwoje dla mistrzów słowa otwiera Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie. W sobotę o 17 odbędzie się tam spotkanie z Natalią Malek, tegoroczną zdobywczynią Nagrody Literackiej Gdynia za tom „Karapaks”. Rozmowę poprowadzi Aleksander Wójtowicz, dyrektor Muzeum.

– Będziemy rozmawiali o kilku sprawach. Przede wszystkim o nagrodzonym tomie, którego redaktorem był zresztą Kamil Brewiński, prowadzący naszą poetycką pracownię – tłumaczy. – Natalia Malek zajmuje się też tłumaczeniem poezji Louise Glück, więc porozmawiamy również o twórczości zeszłorocznej noblistki – zapowiada.

Parę dni później natomiast, w środę o 17, gościem Muzeum będzie Jakub Kornhauser, poetą, eseistą, tłumaczem, krytykiem literackim i nauczycielem akademickim. W tym roku dwie książki, nad którymi pracował, były nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia: tom esejów „Premie górskie najwyższej kategorii” i zbiór poezji Miroljuba Todorowića „Świnia jest najlepszym pływakiem”, który tłumaczył z serbskiego razem z Kingą Siewior.

– Porozmawiamy też o jego najnowszym tomie poetyckim pod surrealistycznym tytułem „Krwotoki i wiewiórki”. Co ciekawe, ukazał się w dwóch wersjach, z dwiema różnymi okładkami. Obie będzie można zobaczyć i podpytać autora, dlaczego wybrał takie rozwiązanie – zapowiada Wójtowicz.

Do końca roku w Muzeum odbędą się jeszcze spotkania z Iwoną Witkowską i Kamilą Janiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski