Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogarsza się stan powietrza w Lublinie. Znowu oddychamy smogiem

Aleksandra Kaźmierczak
Ewa Pajuro/zdjęcie ilustracyjne
Od godz. 19.00 w Lublinie zwiększa się zawartość pyłów zawieszonych w tym głównie PM2,5, co powoduje gorszą jakość powietrze. Niestety czeka nas noc ze smogiem.
Pogarsza się stan powietrza w Lublinie. Znowu oddychamy smogiem

Pojawiająca się nad Lublinem mgła nie jest tylko i wyłącznie zjawiskiem atmosferycznym. Wymieszana z dymem tworzy smog, którego charakterystyczny zapach pochodzi od zawartych w nim związków chemicznych i pyłu. Czym jest i jak bardzo szkodzi zdrowiu?

Wraz z rozkwitem rewolucji przemysłowej pojawił się smog – wymieszana z dymem mgła zawierająca związki chemiczne i substancje rakotwórcze oraz pyły zawieszone PM10 i PM2,5.

Występuje w dwóch rodzajach, są to: smog londyński tzw. „kwaśny”, składający się głównie z dwutlenku siarki, tlenków węgla i trudno opadających pyłów występujący w Polsce od października do marca, oraz smog typu Los Angeles tzw. „utleniający się” zawierający między innymi tlenki azotu i węglowodorów.

Przez spalanie węgla i drewna zła jakość powietrza wpływała na życie mieszkańców dużych aglomeracji, wzrosła liczba zachorowań na choroby układu oddechowego i nowotwory.

– W Londynie w grudniu 1952 roku w ciągu zaledwie pięciu dni odnotowano do 10 tys. zgonów spowodowanych ekspozycją na bardzo wysokie stężenie dwutlenku siarki i pyłów – mówi dr inż. Amelia Staszowska, adiunkt w Katedrze Jakości Powietrza Wewnętrznego i Zewnętrznego Politechniki Lubelskiej.

W Polsce problematyczny jest głównie smog kwaśny, który pełen jest zawieszonych pyłów o średnicach 10 i 2,5 mikrometra. Powstaje, gdy przez długi czas temperatura jest niska, wysokie ciśnienie i brak wiatru.

Duża emisja zanieczyszczeń przez spalanie słabej jakości opału i śmieci tylko pogarsza sytuację atmosferyczną.

Przez smog pogarsza się również zdrowie Polaków.

– W miesiącach, w których występuje smog faktycznie wzrasta liczebność zgonów – mówi lek. med. Ewa Trębas-Pietraś, ordynator alergologii i chorób płuc z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Dodaje również, że najbardziej narażone na szkodliwe działania smogu są osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

Kobiety w ciąży również są narażone na szkodliwość smogu – przez to dzieci rodzą się wcześniej, często z obniżoną odpornością.

Smog wywołuje najczęściej nowotwory układu oddechowego, jednak może przyczynić się także do wystąpienia nowotworów wszystkich organów.

Aby nie narażać swojego zdrowia należy sprawdzać stężenie smogu, np. za pomocą aplikacji telefonicznej „Jakość powietrza w Polsce” stworzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i w miarę możliwości zostać w domu, jeśli stężenie jest bardzo wysokie.

Lekarze zalecają także kupno specjalnych masek filtrujących, które chronią drogi oddechowe przed szkodliwymi substancjami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski