Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokojowa Nagroda Nobla 2018. Laureatami zostali Denis Mukwege i Nadia Murad

Kazimierz Sikorski
Denis Mukwege i Nadia Murad
Denis Mukwege i Nadia Murad Twitter/NobelPrize
Denis Mukwege i Nadia Murad zostali tegorocznymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla, podał Norweski Komitet Noblowski.

W oświadczeniu Komitetu napisano, że oboje przyczynili się do zwrócenia uwagi i zwalczania zbrodni wojennych. Denisa Mukwege, lekarza z zawodu oraz jazydkę Murad nagrodzono za wysiłki na rzecz zakończenia stosowania przemocy seksualnej w trakcie wojny i wielu konfliktów zbrojnych.

Obrońca zgwałconych
Mukwege swoje dorosłe życie poświęcił obronie ofiar gwałtów, wspólnie z Murad, która doświadczyła wojennych okrucieństw uzmysłowili światu jak wielkim problemem jest stosowana podczas działań wojennych przemoc seksualna.

Berit Reiss-Andersen, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego powiedział, że ich walka miała ogromne znaczenie dla poznania skali przemocy seksualnej. Murad wpadła w ręce tzw. Państwa Islamskiego, którzy w Iraku i Syrii chcieli ustanowić kalifat. Była gwałcona, torturowana, jak setki i tysiące jazydek , które trafiły w ręce najgroźniejszej organizacji terrorystycznej.
Pochodzi z Kaudżu w północnym Iraku. Bojownicy ISIS porwali ją w sierpniu 2014. Przez trzy miesiące była więziona i gwałcona. Druga próba ucieczki w listopadzie 2014 zakończyła się sukcesem. Rok później wraz ze swoją siostrą zamieszkała w Niemczech.
Opowiedziała światu o piekle

W grudniu 2015 opowiedziała światu o swoim dramacie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Od tamtej pory stale podróżuje po całym globie z prelekcjami o sytuacji takich jak ona.

Do pokojowej nagrody Nobla nominował ją rząd Iraku, natomiast prestiżowym amerykański magazyn Time zaliczył ją do stu najbardziej wpływowych ludzi roku 2015. Z kolei Sekretarz Generalny ONZ mianował ją specjalną ambasadorką ONZ do spraw ofiar handlu ludźmi.

Murad stała się w pewnym momencie twarzą kampanii, której zadaniem było uwolnienie z rąk dżihadystów ISISjazydek i innych przetrzymywanych oraz gwałconych. W roku 2016 dostała nagrodę im. Vaclava Havla, a wraz z inną jazydką i byłą niewolnicą Państwa Islamskiego Lamią Aji Baszar Nagrodę Sacharowa. W tym samym roku wraz z innymi kobietami magazyn “Glamour” wyróżnił ją tytułem Women of the Year.

Mukwege, ginekolog z Konga zajmował się zgwałconymi kobietami podczas wojen. Wraz ze swoimi kolegami pomógł ok. 30 tys. zgwałconym.

Leczy ofiary wojennych gwałtów
Mukwege urodził się w 1955 jako trzecie z dziewięciorga dzieci. Studiował w Demokratycznej Republice Konga i Francji. Jest szefem Szpitala Panzi w Bukavu we wschodniej części kraju. Jako ginekolog specjalizuje się w leczeniu ofiar gwałtów zbiorowych, które miały miejsce podczas II wojny domowej w Kongu. W 2012 r. uzbrojeni napastnicy napadli na jego dom i próbowali go zabić. Cudem uszedł z życiem.

Za swoja działalność był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami. Między innymi w roku 2008 otrzymał nagrody Praw Człowieka ONZ. Pod koniec 2013 został laureatem Right Livelihood Award, przyznanej “za pełną odwagi pracę na rzecz kobiet, które doświadczyły wojennej przemocy seksualnej i za odważne mówienie o głębokich przyczynach tej przemocy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pokojowa Nagroda Nobla 2018. Laureatami zostali Denis Mukwege i Nadia Murad - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski