Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokusa jazdy na gapę

dr Mariusz Świetlicki
Któż z nas nie jechał kiedyś autobusem bez biletu? Jakie emocje temu towarzyszą! Złapią czy nie złapią? Czy na tej linii często kontrolują? Czy o tej godzinie są w ogóle kontrole? Jak się tłumaczyć, gdy jednak się pojawią? Wiele podobnych myśli się pojawia. A gdyby w ogóle nie było kontroli? Ilu z nas kasowałoby bilety? Ilu skusiłaby jazda na gapę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ale faktem jest, że pokusa życia na czyjś koszt jest w nas bardzo silna. Jakie to przyjemne móc korzystać z różnego rodzaju dóbr, usług, przywilejów, nie płacąc za nie. To wcale nie znaczy, że są one darmowe. Autobus jadący przez miasto nie jest darmowy. Ktoś musi za niego zapłacić. Za jego zakup, za paliwo, za kierowcę, za sprzątanie, za naprawy itd., itp. Gdy część korzystających z jazdy unika zapłaty, to rośnie obciążenie innych podróżnych albo płacą za to osoby trzecie - na przykład podatnicy.

Pokusa jazdy na gapę nie dotyczy tylko osób jadących autobusem do szkoły lub do pracy. To także pokusa dotycząca całych grup społecznych lub nawet krajów. O czym obecnie dyskutują Brytyjczycy? Właśnie o tym, że chcieliby korzystać z udogodnień, jakie daje Unia Europejska, ze swobody handlu i przepływów finansowych, ze swobody podróżowania, ochrony prawnej, rozwiązań infrastrukturalnych, bezpieczeństwa, ale jednocześnie, aby za to nie płacić. Aby nie być objętym regulacjami, które są dla nich niewygodne, aby prawo do pracy i pomocy socjalnej działało w jedną stronę - dla Brytyjczyków za granicą, ale już niekoniecznie dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Jakież to przyjemne i wygodne. Też byśmy tak chcieli!…

W takim myśleniu i działaniu szybko natykamy się jednak na granicę. Ktoś przecież za ten bilet musi zapłacić i jak się zorientuje, że to on płaci, to może zacząć protestować. Gdy gapowiczów jest niewielu, to im zwykle się udaje, gdy jednak zaczyna ich przybywać, to koszty dla pozostałych rosną tak szybko, że przestają je ponosić i szukają zabezpieczeń.

Brexit spowoduje dwie rzeczy. Po pierwsze, rozpad obecnych mechanizmów funkcjonowania Unii Europejskiej, a po drugie - szybką pokusę dla innych, aby pójść brytyjską drogą. Pokusa jazdy na gapę, jeśli nie zostanie szybko przerwana, doprowadzi do rozpadu Unii. Wypadną z niej wszyscy, którzy nie są przekonani do wspólnych wartości, na jakich została ona zbudowana, a jedynie cenią jej zasoby finansowe. Taki scenariusz dotyczy też Polski. Unia się ograniczy do tzw. twardego jądra, obejmującego gównie kraje strefy Euro. A co z resztą? No cóż, trzeba będzie iść na piechotę lub szukać innego środka transportu, a rosyjskie taksówki są bardzo drogie…

Najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych zostali nagrodzeni przez prezydenta Lublina (ZDJĘCIA)
Absolutoria 2016. Studenci UMCS żegnają się z uczelnią (ZDJĘCIA)
Euro 2016 pod chmurką. Strefa kibica stanęła przed Aqua Lublin. Wejście za darmo (FOTO)
Lubelska Miss Studentek 2016. Sprawdź, kto zdobył tytuł (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski