Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy chcą workation. Czy przełamanie oporu pracodawców przed pracą zdalną ułatwi wdrożenie modelu łączenia pracy z wakacjami? [6.06.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W Polsce zaskakująco często nie umiemy się odciąć od tego, co się dzieje w pracy. Efekt? Jeden dłuższy urlop raz w roku może być przez niektórych postrzegany jako zmarnowany czas, bo nie potrafimy się odciąć od pracy, regularnie śledząc służbową skrzynkę albo czuwając przy smartfonie.
W Polsce zaskakująco często nie umiemy się odciąć od tego, co się dzieje w pracy. Efekt? Jeden dłuższy urlop raz w roku może być przez niektórych postrzegany jako zmarnowany czas, bo nie potrafimy się odciąć od pracy, regularnie śledząc służbową skrzynkę albo czuwając przy smartfonie. Przemysław Świderski / Polska Press
Za mało relaksu? Zmęczenie domowym biurem? Wypalenie zawodowe? Workation zdobywa kolejnych fanów, dając nową energię do pracy. Czy w polskich firmach możliwe jest łączenie pracy z długimi wakacjami w atrakcyjnym pod względem możliwości wypoczynkowych miejscu?

Czy można połączyć wakacje z pracą? Twórcy terminu workation twierdzą, że tak. Potwierdzają to też statystyki – w zeszłym roku prawie 4 na 10 Europejczyków planowało wybrać się w najbliższej przyszłości właśnie na workation.

Aż 75% Polaków także chętnie spróbowałoby takiej formy półwypoczynku. Rosnąca popularność elastycznych modeli pracy w połączeniu z trendem revenge travel (czyli „odbicia sobie” czasu spędzonego w domu) sprawiają, że coraz więcej osób bierze pod uwagę pracujące wakacje. Doskonałym narzędziem do realizacji tych planów jest m.in. kamper.

Workation zwiększa kreatywność w pracy

Workation to trend, który już dziś szczególnie widoczny jest za oceanem. Co ciekawe, aż 67 proc. Amerykanów, którzy wybrali się na workation, uczynili to, aby się mentalnie zresetować .

– Badania ze Stanów pokazują, że efektem workation jest przede wszystkim zwiększona produktywność oraz kreatywność. Co więcej, prawie 7 na 10 Amerykanów było mniej skłonnych do rezygnacji z pracy po takim wyjeździe. Nietrudno sobie wyobrazić, że w Europie umożliwienie pracownikom pracy z dowolnego miejsca może przynieść podobne efekty. Polskich pracodawców po prostu nie stać na to, aby ignorować ten trend – podkreśla Katarzyna Jedlińska, dyrektor generalna Campiri w Polsce i na Słowacji.

Już ponad 90 proc. przedsiębiorstw w Europie deklaruje, że bada możliwość wdrożenia bardziej polityk obejmujących m.in. opcję pracy zdalnej (42 proc. wskazań) oraz likwidację stałych godzin pracy (39 proc.). Jeśli te obietnice się spełnią, workation przestanie być traktowane jako chwilowy trend, stając się sposobem na łączenie życia zawodowego z życiem osobistym w zupełnie nowy sposób.

Workation: praca, a po pracy urlop

Workation, choć nigdy nie będzie pełnoprawnym urlopem i nie powinno się go jako taki traktować, może stać się wygodnym sposobem na zaspokojenie potrzeby podróżowania i wypoczywania z czerpaniem większej satysfakcji z pracy – bez potrzeby korzystania z puli dostępnych dni urlopowych. Gdy mowa o workation np. w kamperze, wówczas dochodzi jeszcze kwestia wolności wyboru. Można dowolnie i spontanicznie zdecydować o celu podróży – choćby po to, by uciec przed brzydką pogodą.

W Europie Zachodniej coraz częściej mówi się o prawie do wylogowania się z pracy. Egzekwuje się je nawet za pomocą specjalnie dostosowanych przepisów. – Tymczasem w Polsce zaskakująco często nie umiemy się odciąć od tego, co się dzieje w pracy. Efekt? Jeden dłuższy urlop raz w roku może być przez niektórych postrzegany jako zmarnowany czas, bo nie potrafimy się odciąć od pracy, regularnie śledząc służbową skrzynkę albo czuwając przy smartfonie – wskazuje Katarzyna Jedlińska.

– Nic więc dziwnego, że obserwujemy rosnące zainteresowanie opcją workation, która umożliwia wykonywanie obowiązków służbowych i ładowanie bateriii w pięknym miejscu po pracy. Warto jednak zadbać o dywersyfikację – kompromisem mogą okazać się 1-2 wyjazdy w trybie workation oraz jeden kilkunastodniowy urlop w roku, kiedy pozwolimy sobie zupełnie odpocząć od pracy - dodaje ekspertka.

Na workation chętnie zdecydowałoby się już trzech na czterech Polaków. Biorąc pod uwagę, że nad Wisłą już ok. 35 proc. osób pracuje zdalnie lub hybrydowo, a większość z nich nie wyobraża sobie powrotu do fizycznych biur na pełen etat, potencjał do rozwoju podróży łączonych z pracą jest spory. Zwłaszcza że Polacy mają smykałkę do organizowania podróży na własną rękę. W 2021 roku aż 96 proc. z nas samodzielnie zorganizowało wakacje w kraju, a 62 proc. za granicą.

Gdzie i jak najlepiej zorganizować workation?

Już powstają pierwsze rankingi miast najbardziej przyjaznych workation. W jednym z takich zestawień czołówkę zajmują lokalizacje takie jak Bangkok, New Delhi, Lizbona, Barcelona i Buenos Aires. Klasyfikacji dokonywano przede wszystkim pod kątem dostępu do szybkiego internetu, przestrzeni co-workingowych, ceny kawy, a także ogólnych kosztów życia. Nie zabrakło również nieco mniej oczywistych wskaźników, takich jak uwzględnienie średniej liczby godzin słońca w roku oraz „instagramowalności” miejsca.

Nawet w droższych miastach Europy można zorganizować budżetowy wyjazd. Pomagają w tym m.in. tanie loty czy bilety kolejowe, wcześniejsza rezerwacja noclegów, a także większa otwartość na lokalne środowisko – bo cenę wyjazdu często podbija korzystanie z taksówek zamiast transportu miejskiego czy stołowanie się w restauracjach jako alternatywa do zakupów w sklepie.

Kamperem na workation?

Rosnącą popularność trendu workation mogą napędzić również kampery. Dzięki platformom online, które umożliwiają sprawną rezerwację pojazdu zgodnie z potrzebami podróżujących, wynajęcie kampera staje się coraz prostsze.

Dlaczego kampery sprawdzą się na workation? W kamperze można mieć do dyspozycji nie tylko miejsce do spania, ale również kuchnię, prysznic czy przestrzeń do pracy – wszystko to może znacząco obniżyć koszty związane z wyjazdem, jednocześnie zapewniając komfort nawet podczas wielotygodniowej podróży. Dostępność pakietów internetu w całej Europie sprawia zaś, że nie powinno być problemu z wykonywaniem obowiązków służbowych. Do tego koszt wynajmu kampera można dzielić między kilka osób.

– Współczesne kampery to komfortowe „domy na kółkach”, choć o mniejszej przestrzeni. To profesjonalnie wyposażone pojazdy, które mogą służyć parom, znajomym czy całym rodzinom w podróży, pracy i noclegach. Co więcej, workation w kamperze to świetna okazja do prowadzenia długich, niespiesznych rozmów, a przy okazji zwiedzenia uroczych miejsc wszędzie tam, gdzie dotrze nasz pojazd. To szansa na niezapomnianą przygodę w stylu dobrego filmu drogi. Trudno o lepszy sposób na wypoczynek w trybie slow life, nawet jeśli towarzyszyć mu będzie praca – komentuje Katarzyna Jedlińska z Campiri.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy chcą workation. Czy przełamanie oporu pracodawców przed pracą zdalną ułatwi wdrożenie modelu łączenia pracy z wakacjami? [6.06.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski