MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy ruszyli na galerie handlowe? Niekoniecznie. Większość wciąż boi się koronawirusa

asz
Jak wyglądał pierwszy tydzień, w którym otwarto galerie handlowe? Polacy wciąż niechętnie wybierają się tam na zakupy.
Jak wyglądał pierwszy tydzień, w którym otwarto galerie handlowe? Polacy wciąż niechętnie wybierają się tam na zakupy. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Galerie handlowe są otwarte od 4 maja, jednak w pierwszym tygodniu wznowienia ich działalności Polacy niechętnie się do nich wybierali. Z badania Kantar wynika, że zaledwie co 9. Polak odwiedził galerię handlową między 4 a 10 maja.

Galerie handlowe otwarte, ale z obostrzeniami

Choć galerie handlowe są otwarte ponownie od 4 maja, to jednak ich działalność nie przypomina tej sprzed pandemii koronawirusa. Zamknięte pozostają bowiem kina, siłownie, fryzjerzy i kosmetyczki działający na terenie galerii, zaś w strefach gastronomicznych jedzenie można zamawiać tylko na wynos.

Pomimo tego, że przy otwieraniu centrów handlowych pomyślano o obostrzeniach mających zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem, to jednak klientów jest w galeriach jak na lekarstwo. Na zlecenie Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Kantar przeprowadził badania wśród Polaków o tym, jak postrzegają powrót centrów handlowych do działalności.

Czy Polacy wrócili na zakupy do galerii handlowych? Koronawirus zniechęca

Okazuje się, że otwarcie galerii jest jedynie teoretycznym odmrożeniem gospodarki, bo tylko co 9. Polak wybrał się do jakiegokolwiek centrum handlowego w pierwszym tygodniu po zniesieniu obostrzeń. Wielu też nie planuje wybrać się tam w najbliższych tygodniach – aż 39 proc. Polaków nie przewiduje wizyty w galerii handlowej w bieżącym miesiącu.

Większość, bo aż 70 proc. Polaków, którzy przed pandemią koronawirusa robili zakupy w galeriach handlowych, teraz ma konkretne obawy lub zastrzeżenia związane z powrotem do nich, a niewiele mniej, bo 68 proc. swoje potrzeby zakupowe realizuje w dyskontach. Połowa Polaków wróciła też do sklepów osiedlowych, a 35 proc. robi zakupy przez internet.

Dlaczego pomimo otwarcia galerii handlowych Polacy niechętnie do nich wracają? To również sprawdził Kantar. Z badań wynika, że:

  • 43 proc. Polaków obawia się zakażenia koronawirusem,
  • 31 proc. do wizyty w galerii zniechęcają zasady higieniczno-sanitarne
  • 25 proc. przeszkadza zamknięcie ulubionych sklepów
  • 22 proc. do wizyty w galerii handlowej zniechęca zamknięcie niektórych stref
  • 21 proc. nie podoba się brak możliwości jedzenia na miejscu
  • 9 proc. Polaków do wizyty w galerii handlowej zniechęca brak dodatkowych atrakcji w przestrzeniach wspólnych oraz zamknięcie lokali świadczących w centrach usługi kosmetyczne.

Pomimo tego, że obecnie raczej unikamy galerii handlowych, a okrojenie ich działalności nie zachęca nas do tego, by tam zawitać, sądzimy, że zakupy w galeriach będą wyglądały tak, jak przed epidemią – ale najwcześniej za pół roku. Twierdzi tak 35 proc. osób. Około 1/3 badanych spodziewa się, że powrót do normy może nastąpić nieco wcześniej – za 3-6 miesięcy.

Odwiedzamy galerie handlowe po otwarciu, jednak nie tłumnie

Ruch w 140 centrach handlowych monitoruje Retail Institute i dostarcza ciekawych danych na temat tego, jak Polacy odwiedzali galerie handlowe tuż po przywróceniu ich działalności. W pierwszym tygodniu po otwarciu galerii, ich „odwiedzalność” wzrosła o ponad 111 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia (gdy otwarte mogły być tylko sklepy spożywcze, zoologiczne i budowlane, apteki i drogerie oraz pralnie). Jak na czas pandemii koronawirusa to spory wzrost ruchu w galeriach handlowych, jednak w porównaniu z normalnością wypada blado. Klientów było o 42 proc. mniej niż 6-12 maja 2019 r.

– Wyniki świadczą nie tylko o tym, że Polacy lubią centra handlowe, ale również o naszej silnej potrzebie powrotu do normalności. To optymistyczny prognostyk na przyszłość. Dalecy jednak jesteśmy od tego, aby nadawać wynikom z ostatniego tygodnia nadmierne znaczenie. Z oceną zmian zwyczajów i nawyków zakupowych musimy wstrzymać się minimum kilkanaście tygodni - powiedziała Anna Szmeja, prezes Retail Institute.

Na to, czy sytuacja w galeriach handlowych powróci do stanu sprzed epidemii, musimy jeszcze poczekać. Zagrożenie zakażeniem koronawirusem wciąż istnieje, wciąż obowiązują też pewne obostrzenia oraz reżim sanitarny, co zniechęca do wizyt w galeriach. Jednocześnie może się okazać, że ci, którzy z powodu pandemii zaczęli robić zakupy przez internet, zmienią swoje przyzwyczajenia zakupowe i do galerii handlowych już nie wrócą bądź będą ich gośćmi z rzadka.

Źródła: Retail Institute, Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski