Polacy zjedzą pączki o równowartości 381 mieszkań. To wynik o 66 lokali wyższy niż przed rokiem. Ile pieniędzy wydamy w tłusty czwartek?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych.
Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Dostępne szacunki sugerują, że w tłusty czwartek statystyczny Polak spożywa po 2-3 pączki. Oznacza to, że zjemy dziś nawet ponad 100 milionów sztuk tego popularnego, cukierniczego wyrobu. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To oznaczałoby, że w ciągu dzisiejszego dnia przeznaczymy na pączki ponad 176 mln złotych. Mówimy tu o równowartość 381 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w naszym kraju.

Ceny pączków nawet o 30 proc. w górę

– Zakładając, że statystyka nie kłamie, to zostawimy u cukierników bardzo pokaźną sumę pieniędzy – wskazują w swojej analizie Bartosz Turek oraz Oskar Sękowski, HRE Investments. Ile dokładnie? Eksperci przyznają, że „sprawa wcale nie jest taka oczywista”.

– Zarówno ceny, jak i jakość sprzedawanych w Polsce pączków bywa bardzo różna. Podczas gdy w hipermarketach i dyskontach spożywczych znajdziemy nawet pączki z ceną w okolicach złotówki za sztukę, to cukiernicy słysząc, że produkty te nazywa się „pączkami”, dostają białej gorączki. Na drugim biegunie znajdziemy za to propozycje sprzedawane pod uznanymi szyldami lub przez celebrytów. W takich przypadkach cena rośnie czasem do abstrakcyjnych poziomów kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę – tłumaczą.

Jednak Turek i Sękowski w swoich wyliczeniach postanowili oszacować i posłużyć się ceną „wysokiej jakości pączek wykonany według tradycyjnej receptury, czyli smażonym na smalcu i wypełniony różaną konfiturą. Ich zdaniem taki pączek powinien w tym roku kosztować 4,63 złote. Z analizy HRE Investments wynika, że jest to o 31 proc. więcej niż rok temu.

– Warto podkreślić, że w wycenie uwzględniliśmy nie tylko ceny półproduktów (mąki, cukru, mleka, smalcu, drożdży czy różanej konfitury), ale też koszty robocizny, energii, materiałów oraz marżę, z której cukiernik oprócz zysku musi opłacić lokal, utrzymać sprzęt itp. Należy jednak podkreślić, że ze względu na wysokie koszty wytworzenia, niektórzy cukiernicy mogą być zmuszeni do stosowania niższych marż niż w poprzednich latach – wyjaśniają.

Jednocześnie przyznają, że jeśli postanowi zamiast „2-3 jakichkolwiek pączków, statystyczny Polak wybierze 1 wykonany według tradycyjnej receptury”, to oznaczałoby, że w ciągu dzisiejszego dnia przeznaczymy na pączki ponad 176 mln złotych.

– Mówimy tu o równowartość 381 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w naszym kraju – wskazują Sękowski i Turek w swojej analizie.

Mieszkania drożały wolniej niż pączki

Eksperci od kilku lat badają „indeks pączkowo- mieszkaniowy”, który pokazuje siłę nabywczą tradycyjnego pączka na tle cen nieruchomości. – Z jednej strony mamy więc mieszkania, które w 7 największych miastach według dostępnych danych NBP zdrożały w ciągu roku o ponad 8 proc., a z drugiej pączki, których ceny wzrosły w ciągu roku aż o 31 – wskazują.

W tym roku zjemy tyle pączków, ile wartych jest 381 mieszkań. To wynik aż o 66 lokali wyższy niż przed rokiem. Innymi słowy, w zestawieniu mieszkań i pączków zdecydowanie wygrywają te drugie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy „siła nabywcza” tradycyjnego pączka wzrosła bowiem znacznie mocniej niż ceny mieszkań – podsumowują.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy zjedzą pączki o równowartości 381 mieszkań. To wynik o 66 lokali wyższy niż przed rokiem. Ile pieniędzy wydamy w tłusty czwartek? - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hrabia rydzyk
"Ile pieniędzy wydamy w tłusty czwartek?..."

Nastepny balwan probuje pismackie fantazje:

NIE WYDAMY NIC bo kaczannowsko-pisowska PRL-2 ZROBI PLAJTE.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski