Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polana Bogdanki – konsultacje do nowego społecznego projektu

Marcin Jaszak
zdjęcie ilustracyjne
Naturalistyczny park, podkreślający uroki poleskiej przyrody i posiadający niepowtarzaną formę wynikającą z tożsamości tego miejsca. Takie są główne założenia projektu „Polana Bogdanki”, który właśnie rozpoczęła LW Bogdanka.

Ideą jest stworzenie ogólnodostępnego parku zlokalizowanego w pobliżu kopalni w Bogdance, który będzie służył zarówno okolicznym mieszkańcom, osobom z całego województwa, jak i turystom.

– W strategii ESG idea parku w okolicach Bogdanki została wpisana bezpośrednio w inicjatywy projektowe w ramach filaru „Zielone i Przyjazne Pojezierze”. Chcieliśmy wzbogacić postindustrialne i sąsiadujące z Bogdanką tereny o element rekreacyjny, przyciągający mieszkańców i osoby wypoczywające na Pojezierzu. Zamarzył nam się naturalistyczny park, podkreślający uroki poleskiej przyrody, niemniej koncepcję stworzymy wspólnie z mieszkańcami i przedstawicielami różnych grup interesariuszy, wobec czego detale projektu nie są nam jeszcze znane – mówi Agata Kostarz, zastępca dyrektora ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju LW Bogdanka.

Dokładna lokalizacja naturalistycznej Polany, jej wygląd i funkcje nie zostały jeszcze skonkretyzowane. Niemniej Bogdanka chce aby znajdowała się w jej bliskim otoczeniu, tak aby w przyszłości stanowiła ciekawy akcent przyrodniczo-wypoczynkowy pomiędzy industrialną infrastrukturą pól wydobywczych. Aktualnie trwają konsultacje społeczne mające na celu ich określenie. Wyniki konsultacji społecznych pomogą wskazać kluczowe cechy, jakie powinien posiadać taki obszar dla większości zainteresowanych.

– Przy wsparciu Stowarzyszenia Anthill rozmawiamy z przedstawicielami lokalnych gmin, mieszkańcami, pracownikami spółki, turystami jak i prowadzimy warsztaty w lokalnych szkołach. Dodatkowo przy wyborze miejsca musimy brać pod uwagę plany rozwojowe Spółki na najbliższe lata, to jest budowę infrastruktury odnawialnych źródeł energii, które stanowią jeden z filarów rozwoju Bogdanki zgodnie ze strategią Bogdanka 2030 – tłumaczy Agata Kostarz.

Dotychczas przeprowadzone zostały spotkania otwarte z mieszkańcami Gminy Puchaczów, Łęcznej oraz Ludwina.

– Jesteśmy zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem mieszkańców. Na wszystkich spotkaniach udało się nam wywołać bardzo ciekawe dyskusje, te dotyczące ewentualnej tematyki takiego parku jak i aktywności różnych grup społecznych. Spotykamy się z bardzo różnymi, często wręcz sprzecznymi opiniami, jednak już teraz widać pewne tendencje lub rozwiązania co do których większość uczestników jest zgodna – mówi Dawid Soszyński prowadzący spotkania konsultacyjne. Jednocześnie kopalnia rozpoczęła serię warsztatów w szkołach, podczas których uczniowie projektują przestrzeń Polany Bogdanki oraz wybierają najciekawsze elementy małej architektury i roślinności do parku. Zajęcia mają wymiar edukacyjny, a uczniowie podczas warsztatów poznają rozwiązania z zakresu zielonej i niebieskiej architektury takie jak ogrody deszczowe, ogrody społeczne czy łąki kwietne.

Na konsultacje społeczne składa się, także specjalnie przygotowana ankieta, w której mieszkańcy i przyszli użytkownicy mogą wypowiedzieć się na temat idei powstania Polany Bogdanki, wybrać potencjalną formę parku, najbardziej interesujące formy spędzania wolnego czasu, czy wskazać jego motyw przewodni. Ankiety można wypełniać do 15 czerwca 2023. Ankieta jest dostępna pod adresem.

Pełne efekty konsultacji społecznych dotyczących Polany Bogdanki, powinny zostać opracowane do końca czerwca tego roku. Następnie efekty ankiet zostaną przekazane zespołom projektowym, które określą lokalizację i stworzą koncepcję parku.

To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie Bogdanki. Spółka na przestrzeni kilku ostatnich lat stworzyła edukacyjną ścieżkę przyrodniczą w Nadrybiu oraz ogrody sensoryczne w Łęcznej. Skala przedsięwzięcia jakim jest Polana Bogdanki ma być jednak znacznie większa. Jak podkreślają przedstawiciele Spółki – idea powstania nowej przestrzeni wynika z prac zespołów projektowych LW Bogdanki, prowadzonych wywiadów środowiskowych wśród pracowników kopalni oraz trendów w zakresie zrównoważonego rozwoju i architektury krajobrazu.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdf0rxuocQ15ffyB3Ojd6c0DCRYBNZs0dINLbge81gcN9vGrg/viewform

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski