Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poleski Park Narodowy. Teraz łatwiej wypatrzysz żurawia, wodniczkę i storczyki

Małgorzata Szlachetka
Poleski Park Narodowy buduje właśnie nową ścieżkę przyrodniczą o nazwie „Czahary”. Trasa długości 6,5 km ma być gotowa do końca roku.

Nowa ścieżka powstaje na terenie bagna Bubnów, do tej pory generalnie niedostępnego dla turystów. Można go było obserwować z wieży widokowej.

– Jest to największe w naszym parku torfowisko niskie, czyli zasilane płynącą wodą – wyjaśnia Anna Myka-Raduj, kierownik zespołu ds. edukacji i udostępniania w Poleskim Parku Narodowym.

Ścieżka „Czahary” ma mieć w sumie 6,5 km długości, z czego ponad 2 km będą przebiegać drewnianymi kładkami zbudowanymi ponad poziomem torfowiska.

Częścią nowej infrastruktury turystycznej będą też dwie nowe platformy widokowe. Trasa w formie pętli będzie się zaczynać i kończyć przy wieży widokowej w Zastawiu (w odległości 5 km od dyrekcji parku w Urszulinie).

– Do ścieżki włączymy też dwie istniejące już wieże widokowe: właśnie w Zastawiu oraz w Kulczynie – dodaje Anna Myka-Raduj.

Nowa trasa ma być dostępna także dla osób niepełno-sprawnych, również poruszających się na wózku inwalidzkim. Będzie to możliwe dzięki temu, że drewniane pomosty będą miały 1,50 m szerokości – więcej niż inne, które do tej pory zostały zbudowane w Poleskim Parku Narodowym.

Osoby spacerujące po nowej ścieżce, jeśli będą miały szczęście, zobaczą żurawie, które w tej części parku nocują. Albo dużo mniejszą od żurawia wodniczkę. To ptak zagrożony wyginięciem, w Polsce najliczniej występuje w Biebrzańskim Parku Narodowym.

– Liczbę śpiewających samców wodniczki w naszym parku szacujemy na 400 osobników – mówi Anna Myka-Raduj.

Bagno Bubnów to także miejsce, w którym rosną storczyki. Na trasie znajdą się tablice informujące o faunie i florze odwiedzanego miejsca.

– Dzięki drewnianym pomostom ten teren będzie udostępniony w sposób bezpieczny dla naszych gości, ale też samej przyrody. Precyzyjne wyznaczenie trasy powinno ograniczyć liczbę sytuacji, w których turysta schodzi ze szlaku, depcząc rośliny – zaznacza nasza rozmówczyni.

Budowa ścieżki „Czahary” w 85 proc. jest finansowana ze środków unijnych. Dotacja UE na ten cel wyniosła ponad 749 tys. zł. Przejście ma być gotowe do końca roku.

ZOBACZ TEŻ: Wystawa grzybów w lubelskim sanepidzie

Hampton by Hilton w Lublinie otwarty. Oglądamy pokoje, sprawdzamy ceny (ZDJĘCIA, WIDEO)
Pralinki, trufle i cukierki z chrupkami. Pszczółka stawia na czekoladki (WIDEO, ZDJĘCIA)
Święto Młodego Cydru 2017 w Lublinie. Beczka, jabłka i koncerty (ZDJĘCIA, WIDEO)
90 lat Lubelskiej Energetyki: Podwójne święto energetyków (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski