Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja i celnicy zlikwidowali nielegalną rozlewnię gazu

oprac. MOUL
Lubelscy i radomscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej z Białej Podlaskiej zlikwidowali nielegalną rozlewnię gazu. Używany w gospodarstwach domowych gaz płynny w butlach, który nie jest objęty podatkiem akcyzowym po przepompowaniu oszuści sprzedawali jako LPG. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należności publicznoprawnej to ponad 500 tysięcy złotych.

- Wczoraj na terenie jednej z posesji w powiecie ryckim policjanci przyłapali na gorącym uczynku 36-letniego mężczyznę przepompowującego gaz z butli do głównego zbiornika. Zbiornik o pojemności blisko pięć tysięcy litrów znajdował się za ścianą budynku - wyjaśnia rzecznik KWP Lublin.

Na miejsce wezwani zostali strażacy oraz pracownicy zakładu gazowego. Okazało się, że instalacja nie posiada żadnej dokumentacji, a z uwagi na ilość gazu w zbiornikach stanowi realne zagrożenie dla osób przebywających na terenie posesji. Policjanci ustalili, że podczas pracy aparatury w każdej chwili mogło dojść do katastrofy.

Policjanci zabezpieczyli cała instalację oraz samochód dostawczy na którym znajdowało się 80 butli z gazem najprawdopodobniej przygotowanych do przepompowania.

- Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że "oszuści" nabywali legalnie gaz płynny propan-butan deklarując jego użycie do odsprzedaży gospodarstwom domowym jako gaz grzewczy. Następnie z mniejszych butli gaz był przepompowywany do głównego zbiornika znajdującego się pomieszczeniami. Z kolei z tego zbiornika był przepompowywany do cysterny i trafiał na jedną ze stacji paliw. Tam był już sprzedawany jako paliwo samochodowe Proceder ten mógł trwać od początku 2007 roku - tłumaczy rzecznik KWP Lublin.

Obecnie funkcjonariusze będą dokładnie sprawdzać dokumentację firmy oraz ustalać kolejne osoby zamieszane w nielegalny proceder.

Wczoraj 36 - latek został przesłuchany. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Wszystkim zamieszanym w ten proceder grozi odpowiedzialność karna za świadomą zmianę przeznaczenia wyrobu akcyzowego oraz za sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia wybuchem za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski