Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska instaluje panele fotowoltaiczne

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Panele fotowoltaiczne pojawiły się na Politechnice Lubelskiej.
Panele fotowoltaiczne pojawiły się na Politechnice Lubelskiej. materiały prasowe
Politechnika Lubelska inwestuje w panele fotowoltaiczne oraz magazyny energii. Kampus ma być bardziej ekologiczny.

Panele fotowoltaiczne mają Politechnice Lubelskiej zapewnić produkcję prądu. Mają zostać umieszczone na dachach, ale nie wykluczone, że w przyszłości zagoszczą też na elewacjach uczelnianych budynków i terenach zielonych.

– Korzystanie przez uczelnie z alternatywnych źródeł energii to teraz konieczność. Chcemy, aby nasz kampus był przykładem dla innych w zakresie odnawialnych źródeł energii – podkreśla rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Uczelnia kończy pierwszy etap inwestycji montażu modułów fotowoltaicznych. Działanie związane jest z trendem, który dotyczy zmniejszenia zużycia energii.

– Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej nałożyła m.in. na uczelnie obowiązek podjęcia działań, których celem jest ograniczenie o 10 proc. zużycia energii elektrycznej. Biorąc jeszcze pod uwagę wysokie koszty zużycia energii, postanowiliśmy zwiększyć liczbę instalacji fotowoltaicznych na naszym kampusie. Przeprowadziliśmy kompleksową analizę, uwzględniającą nasłonecznienie obiektów, a także nasze zużycie energii w poszczególnych dniach, i wytypowaliśmy miejsca, w których można byłoby zainstalować panele – mówi prof. Pater.

Moduły o mocy do 50 kWp pojawiły się na dachach: stołówki, rektoratu oraz Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii tzw. „Rudym”.

– Wszystkie te budynki mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię w okolicach 400-500 MWh/rocznie, więc energia wyprodukowana z takich instalacji praktycznie będzie w całości skonsumowana. Szacujemy, że oszczędności będą na poziomie 15-20% rocznie – zapowiada dr Krystian Cieślak z Wydziału Inżynierii Środowiska.

To już kolejne proekologiczne działanie uczelni. W tym roku obok "Rudego" został postawiony magazyn energii.

– Energię magazynujemy na bieżące potrzeby budynku. W tej chwili pracujemy w trybie „przerzucania” energii między nocą a dniem, to znaczy pracujemy na taryfie nocnej, ładując magazyn, a w ciągu dnia rozładowujemy go. Mając magazyn i instalację fotowoltaiczną jesteśmy w stanie niemalże wyzerować budynek, co oznacza, że nie pobiera on energii z sieci – podkreśla mgr inż. Karol Fatyga z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski