MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska: Jeden kandydat na rektora. Wybory będą zdalne

dun
Politechnika Lubelska
W środę upłynął termin zgłaszania kandydatów na rektora Politechniki Lubelskiej na kadencję 2020-2024. O stanowisko ubiega się tylko jedna osoba - prof. Zbigniew Pater, dziekan Wydziału Mechanicznego PL.

Nowy rektor ma zastąpić prof. Piotra Kacejkę, który nie mógł ubiegać się o reelekcję, bo funkcję rektora Politechniki sprawuje już od dwóch kadencji.

Wybory rektora tym razem będą inne niż zwykle - oczywiście przez pandemię.

- W związku z pandemią koronawirusa, prezentacja kandydata na rektora odbędzie się 21 maja online i będzie transmitowana na żywo - wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa uczelni. - Wybór rektora przez Kolegium Elektorów Uczelni zaplanowany jest na 26 maja. Prawdopodobnie odbędzie się on w trybie zdalnego głosowania elektronicznego, na którą to formę pozwalają obecnie obowiązujące przepisy prawa. Głosowanie będzie przeprowadzone za pomocą systemu zapewniającego anonimowość głosującego oraz tajność wyboru - dodaje rzeczniczka.

Kim jest prof. Zbigniew Pater?

W roku 1985 rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej, które ukończył w 1990 roku, uzyskując tytuł magistra inżyniera mechanika. Po ukończeniu studiów podjął pracę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej na stanowisku asystenta w Katedrze Obróbki Plastycznej (obecnie Katedra Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej), gdzie pracuje także obecnie (od 1 stycznia 2009 r.) na stanowisku profesora, sprawując równocześnie funkcję kierownika Katedry (od 1 października 2007).
23 października 2001 roku na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej Politechniki Częstochowskiej pozytywnie przeszedł kolokwium habilitacyjne, uzyskując stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie naukowej – metalurgia.
23 lipca 2008 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał dr hab. inż. Zbignie-wowi Paterowi tytuł naukowy procesora nauk technicznych. Akt nominacyjny został wręczony w Pałacu Prezydenckim w dniu 15 grudnia 2008 roku, tj. w jego 43 urodziny.
W kadencji 2008-2012 prof. Zbigniew Pater sprawował funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Lubelskiej, a od 1 września 2012 roku jest Dziekanem Wydziału Mechanicznego tej Uczelni (wybranym także ponownie na kadencję 2016-2020).

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski