Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska, MPK Lublin i Tele-Fonika wybudują w Lublinie magazyny energii

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Tomasz Maślona / Politechnika Lubelska
24 marca Politechnika Lubelska wraz z lubelskim Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym oraz Tele-Fonika Kable Group, firma z Myślenic podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego projektu stworzenia modułowych magazynów energii. W piątek uczelnia złoży wniosek o ich dofinansowanie na kwotę 6 mln zł do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt zakłada wspólną budowę modułowych magazynów energii, w którym każdy będzie miał moc 300 kW i pojemności co najmniej 240 kWh. W jego efekcie powstaną trzy pilotażowe magazyny energii u każdego ze wspólników projektu: ten na terenie Politechniki Lubelskiej będzie służył do badań funkcyjnych, kolejne pojawią się w zakładzie produkcyjnym TFKable i zajezdni MPK Lublin.

- Magazyny będą posiadać budowę kontenerową z możliwością równoległego łączenia kilku/kilkunastu magazynów, aby zwiększyć całkowitą moc i/lub pojemność, w zależności od potrzeb użytkownika. Magazyn ma być uniwersalny, tzn. ma mieć możliwość połączenia zarówno z siecią trójfazową niskiego napięcia, jak i z siecią napięcia stałego, np. siecią trakcyjną zasilającą trolejbusy – zapowiada dr inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej.

– Dzięki temu projektowi będziemy mogli wykorzystywać magazynowaną energię. W przedsiębiorstwach, takich jak MPK Lublin, problem jest bardzo widoczny, bo szczytowy pobór mocy wynosi ponad 1500 kW, zaś średni dobowy – 70 kW. Generuje to ogromne koszty, wynikające z zapewnienia mocy przyłączeniowej przez zakład energetyczny. Proponowany magazyn ma pokryć częściowo zapotrzebowanie na energię i moc w chwilach, gdy dochodzi do maksymalnych obciążeń sieci. W efekcie, dobowa krzywa obciążenia zostanie spłaszczona i będzie możliwe obniżenie całkowitej mocy przyłączeniowej zakładu – mówi Tomasz Fulara, prezes zarządu MPK Lublin.

Magazyny będą posiadały również tzw. kartę rozszerzeń z mikrokontrolerem, co umożliwi m.in. profilowanie zużycia mocy i energii w przedsiębiorstwie oraz generowanie oszczędności związanym ze zmniejszonym szczytowym obciążeniem. Takie rozwiązanie z pewnością będzie niezwykle ważne wraz z wprowadzeniem zapowiadanej tzw. opłaty mocowej i koniecznością ograniczenia przez przedsiębiorstwa poboru mocy.

- Opłacalne jest zatem obniżenie obciążenia w szczycie (poprzez rozładowywanie magazynu) i zwiększenie obciążenia w dolinie (poprzez ładowanie magazynu), ponieważ im bardziej wyrównana będzie krzywa obciążenia, tym mniejsza będzie opłata, jaka spadnie na przedsiębiorstwo – tłumaczy Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

- Dzięki temu rozwiązaniu można będzie w sposób znaczny zwiększyć współczynnik autokonsumpcji parków fotowoltaicznych – przekonuje Jakub Siemiński, dyrektor Działu Rozwoju Tele-Fonika Kable S.A i dodaje, że współpraca z Politechniką Lubelską to także rozwój dla TFKable Group: - Dzięki temu będziemy mogli przetestować opracowane z naukowcami rozwiązania na żywym organizmie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski