Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska rośnie w aparaturę

Marek Szymaniak
Elektronowy mikroskop, który stukrotnie powiększa dowolny materiał, spektrofotometr promieniotwórczości, który zbada radioaktywność materiałów budowlanych, czy prasa, która ściska z naciskiem 300 ton - takie urządzenia trafiły do laboratorium Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej.

Uczelnia wyposażyła i wyremontowała laboratorium dzięki dofinansowaniu z Unii. Teraz sprzęt, na którym uczą się lubelscy studenci, jest jednym z najlepszych na świecie.
29 mln złotych przekształciło wydział w nowoczesny ośrodek naukowy. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (24 mln zł) oraz budżetu państwa (4 mln zł). Wkład własny szkoły to prawie 1 mln złotych.

- Będziemy teraz kształcić kadrę inżynierską i prowadzić badania na europejskim poziomie - mówi z dumą Katarzyna Choroś z PL.

W ramach inwestycji uczelnia kupiła aparaturę badawczą oraz wyposażyła 15 sal dydaktycznych w sprzęt audiowizualny. - Obecnie dysponujemy jednym z najnowocześniejszych sprzętów na świecie - podkreśla Katarzyna Choroś.

Specjalistyczne urządzenia, które trafiły na uczelnię, pozwolą naukowcom przeprowadzać badania na wyższym poziomie. Szkoła liczy, że teraz oferta edukacyjna będzie bardziej dostosowana do potrzeb rynku, a lepsza infrastruktura wpłynie na konkurencyjność Lubelszczyzny.
- Dzięki projektowi, na naszą uczelnię trafi ponad 200 sztuk specjalistycznego sprzętu i aparatury badawczej. To gwarancja realizacji 40 badań wykonanych nową aparaturą i 30 zrealizowanych projektów badawczych rocznie - wylicza Choroś.

Politechnika Lubelska liczy na współpracę z innymi ośrodkami naukowymi, uniwersytetami, firmami i przedsiębiorstwami. - Chcemy nawiązać współpracę z innymi instytucjami, aby sprzęt służył nie tylko studentom i pracownikom naszej uczelni - zapowiada Marcin Kneć, kierownik laboratorium budownictwa.

PL spodziewa się, że zaplecze naukowo-badawcze będzie magnesem dla inwestycji wykorzystujących nowoczesne technologie. - To korzyść dla całego regionu - uważa Kneć.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski