Polokosonika

  Polokosonika

  Jacek Gallant

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  - Proszę sobie wyobrazić, że jeden z moich kosowskich pracowników używał firmowego peugeota do celów służbowych. Któregoś dnia przychodzę, patrzę i coś mi nie pasuje. Samochód ma inne koła i kołpaki niż miał poprzednio. W dodatku kołpaki są przypięte do kół plastikowymi opaskami, tak jakby były tam od zawsze. Na zwróconą przeze mnie uwagę, że nie są to oryginalne koła, pracownik firmy odparł z nieukrywanym zdziwieniem, że zupełnie nie wie, o co chodzi. Oczywiście zgłosiliśmy ten fakt policji w Prisztinie, ale winnych tej "kradzieżo - zamiany" nie odnaleziono.
  Jacek Gallant

  Jacek Gallant ©archiwum własne

  Historię tą opowiedział mi Polak, inżynier realizujący na zamówienie UE inwestycje kanalizacyjne w Mitrowicy. Kosowski pracownik nie zna sprawców i trudno mu zarzucić cokolwiek. Ot, przypadek. Zdarzyło się. A kradzież? Nie do udowodnienia. Zachowanie współpracownika może zaskoczyć każdego, bo niemożliwym wydaje się, że nie zauważył on wymiany wszystkich czterech kół. Ale co kraj, to obyczaj, zwłaszcza, że w Kosowie rządzą klany i przynależność do nich jest czymś normalnym.
  Jednym z jej elementów jest dziwnie rozumiana solidarność w ukrywaniu, a może źle rozumiana lojalność wobec swoich rodaków. "Kiedyś obcokrajowcy wyjadą, a my będziemy tu żyć nadal" - to dewiza Kosowian. Wiele tłumaczy.

  Kosowianie są generalnie bardzo życzliwi wobec cudzoziemców. Nie tylko życzliwie się uśmiechają, ale naprawdę starają się pomóc. Kiedy stoisz i czekasz na taksówkę, co najmniej kilku kierowców zatrzyma się i zaproponuje podwiezienie tam, gdzie potrzebujesz. Gdy przez przeoczenie zostawisz siatkę z zakupami w sklepie, ochroniarz będzie biegł za Tobą kilkaset metrów, aby ją oddać. Pani krawcowa pierwszą poprawkę zrobi za darmo, a i przy drugiej trzeba się mocno upierać, by w końcu zechciała przyjąć pieniądze, które należą się jej za dobrze wykonaną pracę. Z drugiej jednak strony, mimo tego, że wielu cudzoziemców w Kosowie jest bardzo długo, bliskie relacje pomiędzy nimi a Kosowianami są rzadkie, a pod powszechną życzliwością często kryje się czujność i niedowierzanie obcym. W zasadzie trudno się temu dziwić, skoro przez tyle lat byli uciskani.

  Kiedy ujawnimy nasze polskie pochodzenie, często spotykamy się z jeszcze większą akceptacją i życzliwością ze strony Kosowian. Okazuje się, że wielu z nich, zwłaszcza starszych mieszkańców tego kraju, miało coś wspólnego z Polską, przyjeżdżało do nas do pracy, uczyło się na polskiej uczelni, czy też gościło Polaków na Bałkanach. Co ciekawe, niemal każdy twierdzi, że spotykał się z dziewczyną znad Wisły, czy to w czasach kiedy jeszcze jako Jugosłowianie swobodnie jeździli po całej Europie, czy też teraz, kiedy to Polacy i Kosowianie razem pracują np. w Anglii. Tak więc Polska wielu Kosowianom kojarzy się z pięknymi Polkami, a wspomnienia o chwilach spędzonych u nas są naprawdę dobre. Nie odczułem nigdy pretensji o to, że wielu Polaków brało stronę Serbów przyznając im rację w sporach o przynależność Kosowa. Dziś sytuacja się zmieniła i Kosowianie doceniają stanowisko Polski, która uznała ich niepodległość.

  Poszukując w tym młodym kraju polskich śladów z trudem znajdujemy produkty rodem znad Wisły. W centrum Prisztiny w supermarkecie "Park City" widać tylko przyprawy do zup "Kucharka", a na stoisku alkoholowym wódkę "Belvedere" i naszą lubelską "1906". Mój przewodnik po Kosowie - Denis, super kompetentny i sprawny organizacyjnie właściciel biura nieruchomości - wspomina z nie ukrywanym podziwem i zadowoleniem nasz samochód polonez, którego dziś w Kosowie nie sposób zobaczyć. Czas tego auta również tutaj bezpowrotnie minął, choć stare jugosłowiańskie yugo, czyli zastawę można gdzieniegdzie jeszcze spotkać.

  Polskie akcenty w Kosowie to głównie ludzie. Polscy żołnierze w ramach kontyngentu KFOR (Kosowskie Siły Pokojowe) stacjonują w okolicach Gjilan i w Prisztinie, zaś polscy policjanci strzegą porządku w najbardziej zapalnym punkcie Kosowa - Mitrowicy. W ramach misji Eulex na przejściach granicznych pracują nasi celnicy, a polscy prokuratorzy i sędziowie wnoszą istotny wkład w tworzenie niezależnego sądownictwa w Kosowie. Generalnie Polacy są dobrze postrzegani i doceniani za kompetencję, rzetelność i zaangażowanie. Docenia się również naszą ułańską fantazję i poczucie humoru.

  W Kosowie jest też kilkaset polsko - kosowskich rodzin, małżeństw zawartych jeszcze za czasów byłej Jugosławii. Z takiej pochodzi Petrit, którego poznałem przy okazji pobytu w Peji, do niedawna pracownik Eulexu, dziś współpracujący z Polską ekspert projektów UE. Jest on synem Polki i Kosowianina. Włada biegle językiem polskim. Jego matka jest uznanym lekarzem stomatologiem w Peji. Wyszła za mąż za Kosowianina, wtedy studenta z Belgradu. Dziś razem pracują i mieszkają w zachodnim Kosowie. I takie związki rodzinne powodują, że jesteśmy tu jako Polacy dobrze postrzegani.

  W Polsce działa Stowarzyszenie Polsko - Kosowskie KOS-POL, a w Kosowie Towarzystwo Kosowsko - Polskie "Mazovia". Obydwa popularyzują wiedzę o naszych krajach i łączą Polaków z Kosowianami. Takie polonika w wydaniu kosowskim i polskim. Ja nazywam je polokosonikami, by było ciekawiej.
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bardzo płytkie obserwacje

  kosowogalantopolnus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szukam o Kosowie. Znalazłem tekst tow. Galanta. Ale bełkot.... Facet jest w takim ciekawym miejscu, ale jego obserwacje są bardzo płytkie.... szkoda. I polszczyzna taka trochę gimnazjalna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Że barwne zdjącie tzn.czeba poczytać?

  Dawoj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Takie wyróżnienie ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ach te Polki!!!

  dr Japa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  ".....Co ciekawe, niemal każdy twierdzi, że spotykał się z dziewczyną znad Wisły, czy to w czasach kiedy jeszcze jako Jugosłowianie swobodnie jeździli po całej Europie, czy też teraz,....."

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polki!!!

  dr Japa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  "........Co ciekawe, niemal każdy twierdzi, że spotykał się z dziewczyną znad Wisły, czy to w czasach kiedy jeszcze jako Jugosłowianie swobodnie jeździli po całej Europie, czy też teraz,......."...rozwiń całość

  "........Co ciekawe, niemal każdy twierdzi, że spotykał się z dziewczyną znad Wisły, czy to w czasach kiedy jeszcze jako Jugosłowianie swobodnie jeździli po całej Europie, czy też teraz,......."

  No niestety, nie jest powód do dumy!!
  Polki sa "łatwe". A moze poprawniej napisac - wyzwolone i bezpruderyjne?
  Niedawno jadę sobie w Londynie metrem, przegladam polską (miejscową) gazetę. Obok siada stary - 60 letni Murzyn. Brzydki, opuchniety z fioletowa twarzą. I zaglada mi przez ramięi usmiecha się. Już mialem mu cos powiedzieć a on - łamaną polszczyzną- .."o Polska, moja dziewczyna jest z Polska.."
  Aż strach wnuczkę za granicę wysłac!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłopoty językowe tow. red. Gallanta

  "Historię tą" - pisze towarzysz redaktor. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

  Tymczasem dbałość językowa każe powiedzieć i napisać "historię tę". Ale dla Gallanta to zbyt trudna sztuka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  woda

  Anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

  Ułożyłam takie przysłowie : "Od polskiej w wódki nie uciekniesz"


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wóda

  bajkopisarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  Znasz bajkę o Jacusiu? Odpowiedź: Ja cuś tu wódki nie widzę..


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sugerujesz

  monia58 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

  że Jacuś prócz wódki nic nie widzi? Nie będę się sprzeczać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śmiać się czy płakać?

  tow. Wiktor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 13

  żenujący poziom. Nie wiem czy ta mrożąca krew w żyłach "przygoda" inżyniera z Prisztiny nie kwalifikuje się do kroniki kryminalnej. A tak na poważnie to odnoszę wrażenie, że "Belvedere" i "1906"...rozwiń całość

  żenujący poziom. Nie wiem czy ta mrożąca krew w żyłach "przygoda" inżyniera z Prisztiny nie kwalifikuje się do kroniki kryminalnej. A tak na poważnie to odnoszę wrażenie, że "Belvedere" i "1906" poczyniły już spore spustoszenie wśród szarych komórek autora. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kosowo z bliska...

  poloksonik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

  Panie Jacku, dziękuję za tak umiejętne przybliżenie nam Kosowa. Ja też miałem dziewczynę z Kosowa. Niestety zginęła podczas nalotu. Kosowiacy to ciekawi ludzie , bardzo honorowi. Więc uważaj Pan...rozwiń całość

  Panie Jacku, dziękuję za tak umiejętne przybliżenie nam Kosowa. Ja też miałem dziewczynę z Kosowa. Niestety zginęła podczas nalotu. Kosowiacy to ciekawi ludzie , bardzo honorowi. Więc uważaj Pan aby im nie nastąpić na odcisk, bo mogą Pana skaleczyć. Nie pij też Pan tam lubelskiej 1906, bo o ile pamiętam masz słabą głowę i nie daj Boże zakochasz się w jakiejś ....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poloksonik, ty się nie martw, bo nie warto.

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Może się jeszcze odnajdzie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Badacz amator

  *** (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 18

  Gallant w roli etnologa i socjologa ? Nie kalecz Pan nauki i idź Pan już stąd.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Badacz amator

  *** (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

  Gallant w roli etnologa i socjologa ? Nie kalecz Pan nauki i idź Pan już stąd.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo