Polonez dla Lublina z okazji święta 3 Maja (WIDEO, ZDJĘCIA)

Andrzej Z. Kowalczyk
Można już chyba powiedzieć, bez ryzyka pomyłki, że w Lublinie narodziła się nowa tradycja świętowania 3 Maja. "Kurier Lubelski" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej po raz trzeci zaprosili mieszkańców miasta i goszczących u nas turystów do wspólnego "Poloneza dla Lublina".

W czwartek tuż po godz. 13 sprzed ratusza wyruszył barwny korowód. Zgodnie ze zwyczajem, poprowadził go - niczym Podkomorzy w "Panu Tadeuszu" - oczywiście gospodarz miasta, prezydent Krzysztof Żuk, w parze z Karoliną Madejczyk, piękną tancerką z I Reprezentacji zespołu "Lublin". A za nimi, w kolejnych parach - samorządowcy, przedstawiciele administracji, a przede wszystkim - najważniejsi uczestnicy tanecznego korowodu, czyli cała rzesza lublinian. Śródmieście Lublina zamieniło się wczoraj w wielką salę balową, otwartą dla wszystkich.

- Już po raz trzeci radosny dzień majowego święta uczciliśmy z mieszkańcami Lublina wspólnym wykonaniem poloneza w samym sercu miasta - powiedział "Kurierowi" prezydent Krzysztof Żuk. - Cieszę, że stało się lubelską tradycją takie wspólne świętowanie 3 Maja. Nie ograniczające się do oficjalnych uroczystości, lecz spontaniczne i radosne, jak to święto. Nie zawsze to potrafiliśmy, a właśnie taka forma obchodów jest nam bardzo potrzebna. To piękna inicjatywa, którą możemy się chwalić i którą warto kontynuować. Bardzo mnie cieszy, że lublinianie przyjmują ją z sympatią i uśmiechem, i z roku na rok coraz liczniej przyłączają się do tanecznego korowodu. Już teraz zapraszam do przyszłorocznego poloneza; być może nawet na dłuższej trasie. Zapewniam, że każdy może sobie poradzić z tym pięknym tańcem, tym bardziej, że tancerki i tancerze z zespołu "Lublin" dosłownie już po kilku taktach potrafią każdego nauczyć właściwego kroku.

Lublinianie istotnie dopisali. Trudno dokładnie oszacować, ile osób przemierzyło w czwartek deptak, ale kilkaset par kroczących polonezowym krokiem przez Krakowskie Przedmieście naprawdę robiło wrażenie.

Wygląda na to, że ubiegłoroczna, imponująca frekwencja została przekroczona. Ponad 100 tancerek i tancerzy w strojach szlacheckich i regionalnych, wystawionych do poloneza przez zespół "Lublin" natychmiast znalazło partnerów i partnerki, a do par prowadzonych przez "Kaniorowców" przez cały czas dołączały kolejne. Deptak na całej długości zamienił się w taneczną promenadę. Gdy czoło korowodu zakończyło już taniec po obejściu pl. Litewskiego, ostatnie pary dopiero doń docierały. Na całej trasie tancerzy witały uśmiechy i spontaniczne oklaski.

Po dotarciu na pl. Litewski nie rozeszliśmy się od razu do domów. Na zakończenie wspólnej zabawy "Kaniorowcy" wystąpili w krótkim koncercie polskich pieśni i tańców narodowych, wśród których nie zabrakło pieśni "Witaj majowa jutrzenko" i znakomitej suity tańców lubelskich.

Obiegowa opinia głosi, że Polacy nie są narodem umuzykalnionym i nie potrafią wspólnie śpiewać. Być może jest w tym sporo prawdy. Ale jeśli chodzi o taniec - lublinianie pokazali, że nie mamy się czego wstydzić. Udał nam się w tym roku "Polonez dla Lublina". A za rok zapraszamy ponownie.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MoniC
Fuuu jak masz w domu gówno to się sprząta a nie o tym pisze błeee. Idź się myj * zniesmaczona*
M
MoniC
Żałuję, że mnie nie było jak rok temu, ale mój partner wyjechał i nie chciałam iść bez niego :c
p
polonez
znawcy się znaleźli. jestesmy narodem katolickim to i msza konieczna, zabawic sie mozecie nad jeziorkiem, koncerty na 3 maja? to swieto narodowe, a nie dyskoteka na caly Lublin.
a jak długi weekend majowy to i wszyscy korzystają, a co zabronisz?
Polonez piekna tradycja tego nam brakowało w Lublinie, super~!
m
mauryc
a Hetman to już nie tańczy po mieście?
G
Gość
Jako Lublinianin mieszkajacy w Atenach musze w koncy zajac sie swoim miastem . otwieram nowe miejsca pracy w swoim budownictwie specalistycznym i nowatorskim z innymi zarobkami i z e spoleczenstwem jako pracownicy i jako udzialowcy.

Kochani opowazny temat , powazne zarobki i praca u siebie , przyjmujac cie pracujesz jako moj wspolnik i masz tak samo dbac o wszystko jak my wszyscy w naszym programie , inwestujesz , szukasz chetnych na DOMKI , NA RATY WG mozliwosci dla kazdej rodziny dom , i sposob finasowania , doplaty ale z zyskow .

PROSIMY O POPARCIE I PRZYLACZENIE SIE DO NAS , NIE W TEN SPOSOB MIALO BYC A WIEC POKAZEMY JAK MA BYC.

POLIONIA Grecka oraz wspolpracownicy z innych krajow.

BOGDAN SZACON , FACEBOOK , PROFIL , CZYTAJ OGLADAJ FILMIKI DAJ SZANSE SOBIE I NAM.
KONTAKT MOZESZ PODAC SWOJ TEL, ZADZWONIE DO WSZYSTKICH.

Redakcje Kurjera prosze o pomoc w rozwinieciu nowego rynku pracy w budownictwie spolecznym, jedno miasto juz wprowadzilo taki program , opisuje go 3 lat opracowalem w latach 90 tych ,lata doswiadczen musze przekazac mojemu miastu i moim rodakom z Lublina ,nie jest tak ze jestescie sami , pamietamy o waszych prioblemach zawsze.
s
szmatloch
Cicho wszędzie, głucho wszędzie . GWno było, jest i będzie.
J
Jakiśtam
Ludzie, toż to tragedia, te lubelskie obchody. Jedźcie w świat i zobaczcie jak to robią inni. U nas najważniejsza jest msza. A potem dno. Jakie święto? Polonez i co dalej do domu. A gdzie słynne lubelskie teatry, kabarety, piosenkarze. Gdzie ?
Nad jeziorami, na działeczkach, albo w ciepłych krajach. Bida z nędzą. Brak kasy i źle zarządzane miasto to wszystko na co nas stać. Jaka stolica kultury? Stolica zabobonu i nędzy.
Pusto wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie, co to będzie?
F
FSO
I to jeszcze na deptaku!
l
lublinianin
i właśnie w ten sposób powinien być kreowany wizerunek lublina, jako miasta artystów, obywatelskich spontanicznych inicjatyw, aktorstwa, teatru, jako kulturalna stolica polski. niestety z politycznej winy nie europy ;( ale to nic, miasto ma wielki potencjał tak trzymać, jak najwięcej imprez plenerowych, sztuk, karnawałów i wystaw
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie