Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polscy operatorzy komórkowi rezygnują z sieci 3G. Kto musi wymienić kartę SIM i telefon? Zobacz, kiedy to nastąpi

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Operatorzy oferują bezpłatną wymianę kart SIM na nowsze.
Operatorzy oferują bezpłatną wymianę kart SIM na nowsze. Tomasz Hołod / Polska Press
Technologia telefonii komórkowej trzeciej generacji jest już dość leciwym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz mniej osób. Dużo szybsze i najpowszechniejsze obecnie 4G oraz wchodzące do Polski 5G powoli przejmuje rolę starszego standardu. Polscy operatorzy komórkowi stopniowo zaczynają informować o wyłączaniu wsparcia dla tej technologii w celu zwolnienia pasma dla nowych standardów. Co to oznacza dla nas?

Spis treści

Czym jest sieć 3G?

3G to standard cyfrowego przesyłania danych w telefonii komórkowej. Dysponuje ona dodatkowymi usługami umożliwiającymi transmisję obrazu wideo i pakietów, co nie było możliwe w szybki i optymalny sposób przy pomocy wcześniejszych technologii, takich jak

 • GSM,
 • GPRS
 • i EDGE.

Zauważenie potencjału i przydatności drzemiącego w technologii 3G spowodowało przede wszystkim przyspieszenie i rozwój istniejących już na rynku rozwiązań. Najpopularniejszy obecnie standard 4G i rozpowszechniane stopniowo w Polsce 5G to sieci szybsze, bezpieczniejsze oraz mniej zawodne. Z tego powodu światowi operatorzy powoli odchodzą od starszej technologii, aby móc rozwijać te nowsze i lepsze.

Operatorzy wycofujący się z obsługi 3G

Do tej pory dwóch operatorów sieci komórkowych w Polsce ogłosiła zamiar odejścia od obsługi sieci 3G. Są to:

 • T-Mobile - wyłączenie już nastapiło;
 • Orange - wyłączanie obsługi standardu już trwa;
 • Play - w przeciągu najbliższych 5 lat.

W przypadku Orange pierwszy etap zaplanowany jest na 26 września i obejmie powiaty:

 • pilski,
 • złotowski,
 • wałecki,
 • wieruszowski,
 • wieluński
 • i pajęczański.

Orange informuje, że aktualnie z sieci 4G/LTE korzysta 96% ich klientów. Odsetek osób uzależnionych od 3G jest niewielki i wynosi jedynie 3%. W związku z tym do 2025 roku firma zamierza zupełnie zrezygnować z używania tej technologii przesyłania danych. Jak podaje rzecznik prasowy Orange, Wojciech Jabłczyński:

Nie mamy jeszcze ustalonej dokładnej daty wyłączenia 3G. Planujemy, że dla poszczególnych regionów Polski będą to lata 2024 – 2025.

Podkreśla on również, że informacja o zamiarze wyłączenia 3G została opublikowana już teraz, aby każda osoba zaliczająca się do tej mniejszości zdążyła wymienić urządzenie i kartę SIM na nowsze. Operator T-Mobile informował o fakcie już kilka miesięcy wcześniej.

Kto musi wymienić kartę SIM i telefon?

Po wyłączeniu sieci 3G część osób będzie musiała wymienić kartę SIM lub telefon, aby móc dalej korzystać z Internetu. Jednak po wyłączeniu sieci 3G klienci nadal będą mieli możliwość wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS.

Oznacza to, że seniorzy posiadający przystosowane aparaty telefoniczne bez obsługi 4G, którzy używają komórki jedynie do dzwonienia i okazyjnie do odczytania czy wysłania wiadomości SMS nie muszą wymieniać sprzętów.

Nie oznacza to jednak, że nie mają powodów do obaw - sieć 2G, która wciąż będzie wspierana jest powolna i podatna na przeciążenia, a jakość połączeń zdecydowanie odbiega od najnowszych standardów.

Podsumowując: w nowy telefon wyposażyć się muszą jedynie abonenci używający mobilnych usług internetowych. Jeśli chodzi o kartę SIM, tylko niektórzy użytkownicy będą musieli ją wymienić, jeśli ta obsługuje wyłącznie starsze pasma sieci, takie jak 2G i 3G. Większość operatorów w takiej sytuacji wyda nowy egzemplarz karty z przypisanym tym samym numerem telefonu bez żadnych opłat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polscy operatorzy komórkowi rezygnują z sieci 3G. Kto musi wymienić kartę SIM i telefon? Zobacz, kiedy to nastąpi - GRA.PL

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski