Polscy pośrednicy w obrocie nieruchomościami pozytywnie się...

  Polscy pośrednicy w obrocie nieruchomościami pozytywnie się zmieniają

  Artur Osak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Na rodzimym rynku nieruchomości, pośrednicy robią swoje, biorąc jednocześnie wszystko, co najlepsze z innych rynków. To nadal młody zawód u nas, ale pośrednicy ewoluują zmieniając jednocześnie postrzeganie tego zawodu wśród społeczeństwa. I o ile można zarzucić im pewnego rodzaju ośli upór, to nigdy brak ambicji. A to one są kołem napędowym postępu. O tym, w jakim kierunku zmierza zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami w Polsce, mówi Łukasz Kruszewski, Dyrektor ds. Marketingu we freedom nieruchomości sp. z o.o.
  Polscy pośrednicy w obrocie nieruchomościami pozytywnie się zmieniają

  ©freedom nieruchomości

  Dlaczego polscy pośrednicy mają słabą reputację?

  Pierwsze co ciśnie się na usta po tak zadanym pytaniu, to zdanie : ponieważ źle świadczą swoje usługi. To znaczy nie spełniają oczekiwań klientów. I to nawet tych podstawowych związanych z profesjonalnym przygotowaniem oferty, jej znajomością, czy komunikacją.

  Nie trudno zauważyć, że w Polsce panuje mocne przekonanie, iż tak właściwie to pośrednik nie jest nikomu potrzebny, gdyż np. ofertę nieruchomości można znaleźć samodzielnie. I to prawda, jednak sprowadzanie roli pośrednika do znalezienia oferty tudzież wystawienia np. mieszkania na sprzedaż na którymś z portali jest zbytnim uproszczeniem.
  To tak, jakbyśmy otworzyli zakład mechaniki samochodowej i pałali zadowoleniem, iż po dodaniu oferty zgłasza się do nas klient chcąc, abyśmy naprawili mu auto. To chyba za mało na biznesowy sukces.

  Jakiś czas temu wspominałem o tym, że przyczyn słabej reputacji można przede wszystkim upatrywać w braku tworzenia realnej wartości usług, nieodpowiedniej komunikacji a także niewłaściwie budowanej kulturze zawodu. Gdybym jednak chciał zamknąć je w jedną kategorię byłby nią czas. Rynek pośrednictwa jest mocno niedojrzałym obszarem o czym chociażby świadczy duża różnorodność podmiotów i oferowanych usług. Im większe rozproszenie na tym poziomie, tym bardziej niedojrzały rynek.

  Co musi się zmienić na rodzimym rynku nieruchomości, abyście byli zawodem zaufania, jak np.: w USA?

  Poza czasem? Przekonania. Niestety, lecz zbyt często obserwuję postawy typu: rynek jest trudny, klienci nie chcą podpisywać umów na wyłączność, trudno wynegocjować dobre wynagrodzenie, a tak w ogóle to, aby utrzymać się na powierzchni należy założyć, że wszyscy oszukują. Przekonania wpływają na nasze zachowania, a te na nawyki. Jeśli więc karmimy umysł czarnymi wizjami otrzymujemy czarne scenariusze.

  Inną kwestią są media, które próbując gonić niebotyczne prognozy sprzedażowe swoich właścicieli posługują się tanizną informacyjną i kontrowersją spod znaku "ten zabił tego, za tamto". Świat nie proklamuje pozytywnych zdarzeń, lecz żywi człowieka wszystkim co złe. Zresztą już szkoła przyzwyczaiła nas, że liczy się tylko to, co podkreślone na czerwono - a więc błąd.
  Jeśli zmienimy przekonania, zmienimy wizerunek.

  Na jakim etapie rozwoju jest zawód pośrednika w Polsce? Gonimy zachód czy mamy własne pomysły na postęp?

  Powiedziałbym, że robimy swoje biorąc wszystko, co najlepsze z innych rynków. Tak samo jak mamy młodą gospodarkę, tak samo mamy młody zawód pośrednika. I o ile można nam zarzucić swojego rodzaju ośli upór, to nigdy brak ambicji. A to one są kołem napędowym postępu.

  Myślę, że jak mało kto potrafimy przystosować się do zmieniającego się środowiska. A jeśli teoria ewolucji w swych założeniach jest prawdziwa to nie ma innej opcji, abyśmy nie wygrali.
  1 »

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  forter

  forter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nieruchomości magazynowe i biurowce akurat są dostępne na coraz lepszych warunkach - pytanie o środki. Na pewno warunki są jakie są - taniej już nie będzie, stawki mogą pójść wyłącznie w górę....rozwiń całość

  Nieruchomości magazynowe i biurowce akurat są dostępne na coraz lepszych warunkach - pytanie o środki. Na pewno warunki są jakie są - taniej już nie będzie, stawki mogą pójść wyłącznie w górę. Zresztą to jest od dosyć dawna zapowiadane. Pytanie jaka będzie dokładnie skala tych przejęć i kiedy do nich dojdzie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  picu glancu... fejsbukowy kit

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jak zwykle wiele treści marketingowych a mało konkretów. Jak zwykle brak podstawowej informacji, po co i na co jest pośrednik? Dlaczego i kto powinien korzystać z usług pośrednictwa. Ten zawód...rozwiń całość

  Jak zwykle wiele treści marketingowych a mało konkretów. Jak zwykle brak podstawowej informacji, po co i na co jest pośrednik? Dlaczego i kto powinien korzystać z usług pośrednictwa. Ten zawód powstał w latach 90-tych mając za zadanie poprawić bezpieczeństwo transakcji na rynku nieruchomości. Dzisiaj niektórzy przestawiają go zupełnie inaczej. Ot taki marketingowy bełkot... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  f....dom

  Elek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kolejna nachalna reklama tego biura nieruchomosci ile mozna???

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Marsz Równości. Race, gaz i dym na ulicach Lublina (RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO)

  Marsz Równości. Race, gaz i dym na ulicach Lublina (RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO)

  Marsz Równości: 16 osób zatrzymanych. W naszą stronę leciały: butelki i kamienie

  Marsz Równości: 16 osób zatrzymanych. W naszą stronę leciały: butelki i kamienie

  Marsz Równości. Policja zatrzymała 21 przedstawicieli środowisk narodowych

  Marsz Równości. Policja zatrzymała 21 przedstawicieli środowisk narodowych