Polscy szachiści z historycznym medalem drużynowych mistrzostw Europy

Tomasz Dębek
Jan Krzysztof Duda
Jan Krzysztof Duda Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Reprezentacja Polski wywalczyła pierwszy w historii medal drużynowych mistrzostw Europy w turnieju open. Nasi zawodnicy zajęli w słoweńskim Terme Catez trzecie miejsce.

Niemal do końca 9. rundy trwała walka polskich szachistów o medal drużynowych mistrzostw Europy. Nasi zawodnicy zajmowali siódme miejsce, dzięki wygranej z Gruzją (3,5-0,5) i korzystnemu układowi innych wyników mogli się jednak cieszyć z historycznego brązowego medalu. Do tej pory najlepszymi wynikami były czwarte miejsca w 1973 i 2007 r.

Polskę w Terme Catez reprezentowali: Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – 5,5 pkt/8 partii, co było drugim wynikiem w turnieju, Radosław Wojtaszek (KS Gwiazda Bydgoszcz) – 4,5/8, Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) – 5,5/9, Wojciech Moranda (Wieża Pęgów) – 5,0/7 – drugi na szachownicy oraz Paweł Teclaf (KKSz Ormuzd Kartuzy) – 2,0/4. Kapitanem drużyny był Bartosz Soćko, wspomagał go trener Kamil Mitoń.

O sukces otarły się też Polki. W ostatniej partii przegrały jednak z Rosjankami, które wygrały turniej z kompletem zwycięstw. Ostatecznie nasze reprezentantki: Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Cyfka (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Oliwia Kiołbasa (KSz Miedź Legnica), Monika Soćko (KSz Hetman Katowice) i Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) prowadzone przez kapitana Marcina Dziubę zostały sklasyfikowane na siódmej pozycji.