Polska - Czechy. Tomáš Pešír z GKS Bogdanka stawia na remis...do przerwy

Kamil Balcerek
Jakub Hereta
- Polska musi wygrać, więc zaatakuje. Nie nastąpi to jednak od samego początku. W pierwszej połowie będzie dużo gry taktycznej i myślę że do przerwy padnie remis 0:0. Jeśli tak będzie, każda kolejna minuta będzie dla Polski nerwowa. To będzie działało na naszą korzyść - mówi przed meczem Polska - Czechy, Tomáš Pešír czeski napastnik GKS Bogdanka.

Rozmowa z Tomášem Pešírem, czeskim piłkarzem GKS Bogdanka

Przed nami decydujące o awansie z grupy A spotkanie Polski z Czechami. Obecnie grasz w polskiej lidze, ale w tym spotkaniu pewnie będziesz za swoimi rodakami...
Komu będę kibicował? Zdecydowanie reprezentacji Czech. Inaczej nie mógłbym postąpić, w końcu grają moi rodacy. Drugą reprezentacją, za którą trzymam kciuki w turnieju Euro 2012, jest jednak Polska. Niestety, tak się ułożył terminarz, że oba zespoły grają ze sobą o awans, więc nie mam wyjścia. Będę za Czechami i mam nadzieję, że wyjdą z tego pojedynku zwycięsko.

Oglądałeś dotychczasowe spotkania w grupie A. Co możesz powiedzieć o reprezentacji Czech i Polski? Jakie są mocne i słabe strony obu zespołów?
Musimy uważać przede wszystkim na Jakuba Błaszczykowskiego i Roberta Lewandowskiego. To zawodnicy, którzy podczas mistrzostw Europy już pokazali, że potrafią być groźni dla rywali. Pokazali, że nie można ich spuścić z oczu nawet na chwilę, bo wszystkie błędy wykorzystują bez skrupułów. Do bramki może wrócić ponadto Wojciech Szczęsny, a dla mnie to bramkarz z TOP-5 świata, więc na pewno będzie trudny do pokonania. My, niestety, nie mamy tak klasowych zawodników, takich indywidualistów, jak wasza reprezentacja. Gramy bardziej zespołowo i to w tym musimy upatrywać swoich szans. Jeśli mielibyśmy takiego Lewandowskiego w ataku to nasza kadra byłaby zdecydowanie groźniejsza. Mam jednak nadzieję, że tak jak z Grecją strzelimy szybko dwie bramki i powalczymy.

Po ostatniej kolejce spotkań kilku zawodników narzeka na urazy. W czeskiej kadrze może nie zagrać Tomáš Rosický. To mózg drużyny, a bez niego gra Czechów może być całkiem inna, bardziej przewidywalna.

No tak, to zawodnik od którego u nas zależy bardzo dużo. To typowy playmaker i gdyby nie mógł zagrać, mielibyśmy wielki problem. Myślę jednak, że wystąpi od pierwszej minuty i pokaże, co potrafi. To najlepszy zawodnik naszej kadry, lider zespołu i jego dobry duch.

Jak myślisz, jak będzie wyglądało to spotkanie i jakim wynikiem się zakończy?
Polska musi wygrać, więc zaatakuje. Nie nastąpi to jednak od samego początku. W pierwszej połowie będzie dużo gry taktycznej i myślę że do przerwy padnie remis 0:0. Jeśli tak będzie, każda kolejna minuta będzie dla Polski nerwowa. To będzie działało na naszą korzyść. Nam wystarcza remis, to wasza kadra będzie musiała się otworzyć. Mam nadzieję, że taka taktyka przyniesie efekt i wygramy 2:1.

Obecnie jesteś na urlopie, przebywasz w Pradze. Tam też jest taka gorączka Euro? Wszystkie samochody jeżdżą w barwach reprezentacji, a kibice wychodzą na ulice w trakcie spotkań?
Mieszkam w centrum Pragi i muszę przyznać, że dużo ludzie kibicuje kadrze. Mnóstwo moich znajomych jeździ do Polski, do Wrocławia do strefy. Jeśli chodzi o samochody w barwach narodowych nie ma u nas ich tak dużo, jak w Polsce, ale też można spotkać. Ostatni mecz Czechów w Grecją oglądałem w barze i tam wszyscy kibicowali. Kliencie, obsługa - wszyscy bez wyjątków.

Zostawmy grupę A. Która z drużyn, grających podczas Euro, Twoim zdaniem, ma największe szanse na zdobycie ME?
Oczywiście wierzę w Czechy i Polskę, ale patrząc realnie moim faworytem są Niemcy. Grają bardzo poukładany futbol, taki, jak lubię. Podoba mi się ich styl, walka. Mają już 6 punktów i myślę, że pewnie zmierzają po zdobycie mistrzostwa Europy.