Filip Bares
Filip Bares
KOSZYKÓWKA. Miało być łatwo i przyjemnie, a mieliśmy prawdziwy thriller. Biało-Czerwoni przegrywali 13-punktami ze słabszą Holandią, ale ostatecznie skompletowali comeback, wygrali 75:69 i awansowali do 1/8 finału EuroBasketu. Zespół Igora Milicicia do zwycięstwa poprowadzili nie Mateusz Ponitka czy A.J. Slaughter, a tercet Michał Sokołowski - Aleksander Balcerowski - Jakub Garbacz, który łącznie zdobył aż 66 proc. punktów naszego zespołu.

Przez dłuższą część I kwarty lepiej wyglądali Polacy. Kolegów dobrze "obsługiwał" Mateusz Ponitka, który w pierwszych 5 minutach rozdał trzy asysty. Biało-Czerwoni oddali prowadzenie dopiero w ostatniej sekundzie, gdy Charlon Kloof trafił zza łuku z syreną i Holendrzy wygrali kwartę 20:10.

W II części Oranje zaczęli powiększać swoją przewagę. Duża zasługa w tym Kloofa, która dołożył 10 punktów, w tym dwie trójki. Biało-Czerwoni nie byli w stanie zbudować żadnej serii punktowej - łącznie zdobyli zaledwie 11 punktów i schodzili na przerwę przegrywając 31:40

Po przerwie podopieczni Igora Milicicia w końcu zaczęli odrabiać straty. Podczas, gdy Ponitka i A.J. Slaughter nie byli w stanie "wstrzelić" się w mecz (3/12 po 3 kwartach) odpowiedzialność na swoje barki wziął Michał Sokołowski, który zdobył 10 punktów w III partii. Przewaga stopniała jednak tylko o dwa punkty i Holendrzy prowadzili 55:48 na 10 minut przed końcem.

Polacy obudzili się w IV kwarcie. Tercet Sokołowski - Aleksander Balcerowski - Jakub Garbacz zagrał fantastycznie. Pierwszy był najlepszym zawodnikiem dzisiejszego starcia. Drugi nie tylko punktował i zbierał, ale był też świetny na zasłonach, "handoffach" i znajdował niekrytych partnerów. Natomiast Garbacz trafił w IV kwarcie dwie bardzo ważne trójki i na pięć minut przed końcem Biało-Czerwoni prowadzili już 62:61. Parkiet musiał wtedy opuścić nasz kapitan - Ponitka dostał od sędziów drugi faul techniczny i został odesłany do szatni.

W końcowych momentach Sokołowski i Balcerowski wykazali się spokojem, a wsad Olka po podaniu Slaughtera przypieczętował nasz wygraną 75:69.

- Goniliśmy cały mecz, ale w końcówce się udało. Ważna wygrana i jesteśmy dumni z siebie - powiedział po spotkaniu Balcerowski.

Wśród Biało-Czerwonych najlepiej wypadł Sokołowski. 29-latek zazwyczaj nie "nabija" statystyk, ale we wtorek nie miał wyjścia i mecz zakończył z linijką 24 punktów (8/10 z gry), 5 zbiórek i 3 asyst. Równie efektywny był Balcerowski, który dołożył 16 punktów (8/11), 7 zbiórek i 4 asysty. Z ławki świetnie wchodził Garbacz, który trafił trzy z czterech oddanych trójek.

- Dobrze, że to się skończyło po 20 minutach i to wygraliśmy. Nie wiem czy miałbym siły na dwie dogrywki - żartował po meczu Sokołowski.

Słabiej wypadli nasi liderzy. Ponitka nie dokończył spotkania, a przez 22 minuty na parkiecie zdobył tylko 5 punktów (2/6). Równie słabo wypadł Slaughter. Amerykanin z polskim paszportem był bohaterem meczu z Izraelem (24 punkty), a z Holandią zdobył tylko 6 punktów. Razem dołożyli 9 asyst.

Polacy razili nieskutecznością. We wtorek trafili tylko 5 z 20 oddanych trójek i tylko 14 z 23 rzutów wolnych (63 proc.). Kluczowa była nasza dyspozycja na deskach (zebraliśmy łącznie aż o 12 piłek więcej od Holendrów) i defensywa (Holendrzy mieli aż 22 straty).

Dzięki zwycięstwu Biało-Czerwoni zapewnili sobie awans do 1/8 finału EuroBasketu. W czwartek czeka nas ostatnie grupowe starcie o pierwsze miejsce w grupie - z Serbią i 2-krotnym MVP NBA Nikolą Jokiciem.

- Wiemy na co nas stać. Wiedzieliśmy, że grając jako drużyna, z sercem, jesteśmy w stanie sprawić niespodziankę i wyjść z grupy - dodał Balcerowski.