Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska i Ukraina dogadały się w sprawie zboża. Tranzyt będzie konwojowany. Komisja Europejska: Przyjmujemy z zadowoleniem porozumienie

OPRAC.: AGW
Minister rolnictwa Robert Telus zaznaczył, że w tranzycie zboża z Ukrainy zostanie wprowadzony system monitorowania SENT, którym obecnie monitorowany jest m.in. transport paliw. Ponadto transporty ukraińskiego zboża przez Polskę będą plombowane elektronicznymi plombami z systemem GPS.
Minister rolnictwa Robert Telus zaznaczył, że w tranzycie zboża z Ukrainy zostanie wprowadzony system monitorowania SENT, którym obecnie monitorowany jest m.in. transport paliw. Ponadto transporty ukraińskiego zboża przez Polskę będą plombowane elektronicznymi plombami z systemem GPS. MRiRW
- Żadne ukraińskie produkty rolne nie zostaną w Polsce. Będą tylko przejeżdżały tranzytem - poinformował we wtorek 18 kwietnia minister rolnictwa Robert Telus. Rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer przekazała tego samego dnia wieczorem, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie Polski i Ukrainy ws. ukraińskiego zboża.

Spis treści

Polska porozumiała się z Ukrainą w sprawie tranzytu

W minioną sobotę 15 kwietnia 2023 r. został wprowadzony zakaz wwozu do Polski ukraińskich produktów rolno-spożywczych. - Byliśmy zmuszeni to zrobić, bo Unia Europejska miała oczy zamknięte na problem, jaki mieliśmy Polsce z przywozem dużej ilości zboża i innych produktów - wyjaśnił Telus podczas konferencji prasowej.

Po zakończeniu rozmów polsko-ukraińskich, które odbywały się przez ostatnie 2 dni w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, polski minister rolnictwa powiedział, że przez pewien czas tranzyt produktów będzie odbywał się pod konwojem. Zapewnieniem szczelności tranzytu mają być oprócz jego konwojowania również objęcie go systemem SENT, a także plombami elektronicznymi.

Aby rozwiązanie mogło wejść w życie, potrzebne jest wydanie 2 rozporządzeń, o czym powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Chodzi m.in. o wycofanie możliwości zmiany miejsca docelowego transportu. Oznacza to, że tranzyt może być prowadzony albo do czterech naszych portów, albo do innych państw.

Ze strony ukraińskiej w rozmowach uczestniczyli wicepremier, minister gospodarki Julia Svyrydenko i minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski.

Ukraińska wicepremier stwierdziła: - Z polskimi partnerami bardzo szybko rozwiązujemy problemy. Tranzyt ukraińskich produktów rolnych będzie odblokowany z czwartku na piątek.

– Mieliśmy bardzo produktywne dwa dni rozmów i były to bardzo skuteczne negocjacje – podkreślił minister Mykoła Solski, który wyraził też nadzieję, że wspólnie, jak najszybciej powinniśmy odnieść zwycięstwo.

Komisja Europejska reaguje na polsko-ukraińskie ustalenia

- Z zadowoleniem przyjmujemy to ogłoszenie jako pierwszy krok do rozwiązania obecnej sytuacji. Nie zmieniamy jednak naszego stanowiska, że działania jednostronne są nie do przyjęcia. Kontynuujemy współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, a także z władzami ukraińskimi. Wiceszef KE Valdis Dombrovskis omówi to podczas swoich rozmów 19 kwietnia z władzami ukraińskimi i pięcioma państwami członkowskimi – przekazała Miriam Garcia Ferrer.

- Głównym celem szlaków solidarnościowych było zapewnienie Ukrainie alternatywnych tras eksportu produkcji rolnej i innych produktów, gwarantujących funkcjonowanie ukraińskiej gospodarki w kontekście blokady portów Morza Czarnego. Dlatego ważne jest zapewnienie, aby rzeczywiście istniał tranzyt i aby to zboże trafiło do krajów, w których jest najbardziej potrzebne – wskazała, dodając, że chodzi o kraje rozwijające się, które wciąż borykają się z sytuacją podwyższonych cen żywności z powodu niestabilności spowodowanej agresją Rosji przeciwko Ukrainie.

Telus: Do lipca cała nadwyżka zbóż wyjedzie z Polski

- Udało się doprowadzić do takich mechanizmów, które spowodują, że żadna tona zboża (z Ukrainy - przyp. red.) nie zostanie w Polsce, że towary będą przewożone tranzytem przez Polskę. (...) Przede wszystkim przez pewien czas będzie konwój, konwój każdego transportu przez Polskę - powiedział szef MRiRW. Zapowiedział też, że do lipca, cała nadwyżka zbóż, czyli ok. 4 mln ton, wyjedzie z Polski, by zrobić miejsce dla zbóż z nowych żniw.

- Dziękuję stronie ukraińskiej, że chciała nam w tej kwestii pomóc, że znaleźliśmy rozwiązanie, by zabezpieczyć interes polskiego rolnika - powiedział Telus.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował z kolei, że od piątku od północy zostanie uruchomiony przejazd produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę. Dodał, że wprowadzony zostanie zapis, który zabezpieczy przed pozostawaniem tych towarów w Polsce; nie będzie można ich wycofać z tranzytu.

- Uruchomimy przejazd przez Polskę tych towarów, które są w załączniku do rozporządzenia, od północy od piątku. Ten czas, do tego momentu, jest potrzebny na wydanie dwóch rozporządzeń ministra finansów i aktualizację mojego rozporządzenia. Wprowadzimy plomby elektroniczne i system SENT dla tych towarów. To będzie podstawą do zmiany mojego rozporządzenia - oświadczył.

SENT to teleinformatyczny system, w którym monitorowany jest przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się na terytorium Polski oraz poza terytorium Polski.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska i Ukraina dogadały się w sprawie zboża. Tranzyt będzie konwojowany. Komisja Europejska: Przyjmujemy z zadowoleniem porozumienie - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski