Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska jest drugim na świecie producentem tego zboża

Redakcja
Poprawiła się relacja cen żyta do pszenicy. W styczniu pszenica była droższa od żyta o 24 proc.
Poprawiła się relacja cen żyta do pszenicy. W styczniu pszenica była droższa od żyta o 24 proc. Polska Press
Udział żyta w globalnych zbiorach zbóż w ostatnich trzech sezonach wynosił przeciętnie 0,7 proc. W UE, na którą przypada prawie 60proc. światowej produkcji tego ziarna, według ocen Komisji Europejskiej zbiory żyta w 2016 r. wyniosły 8,0 mln t i stanowiły 2,7 proc. całkowitych zbiorów zbóż we Wspólnocie.

Jeśli chodzi o szacunki światowej produkcji żyta, to wskazują one na wzrost podaży, ale znacznie mniejszy niż w przypadku pszenicy i kukurydzy. Według styczniowego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) globalne zbiory żyta w sezonie 2016/17 wyniosły 13,8 mln t wobec 12,8 mln t w sezonie 2015/16. Były jednak istotnie niższe niż w sezonach 2013/14 (o 18proc.) oraz 2014/15 (o prawie 10proc.).

Ze względu jednak na przewidywany niewielki (o 0,5 proc. - o 0,1 mln t) spadek zużycia żyta, jego światowe zapasy na koniec bieżącego sezonu mają być o prawie 43 proc. wyższe w relacji rocznej i sięgnąć 1,7 mln t. Przy tym zapasy w UE (0,9 mln t) stanowić będą połowę zapasów światowych. Warto przy tym dodać, że według IGC zużycie żyta ma ukształtować się na historycznie niskim poziomie 13,3 mln t. Związane jest to przede wszystkim z zmniejszonym zapotrzebowaniem na paszę ze względu na dużą dostępność pozostałych zbóż paszowych.

 

Szacunki zbiorów w przypadku Polski, która obecnie jest drugim po Niemczech producentem żyta na świecie, są dość niejednoznaczne. Według GUS w 2016 r. wyniosły one 2,2 mln t, tj. były o 11proc. wyższe niż rok wcześniej. Jednocześnie Sparks szacuje je na poziomie 2,66 mln t, o 5 proc. niższym w relacji rocznej. Po stronie popytowej przewidywana jest stabilizacja zużycia na cele konsumpcyjne i spadek na cele paszowe.

Z powyższego wynika, że światowy i polski bilans żyta nie jest tak obfity jak w przypadku pszenicy czy kukurydzy. Niemniej, tendencje cenowe są zbliżone do notowanych na pozostałych rynkach zbóż, choć specyfika rynku też ma znaczenie.

Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w punktach skupu monitorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sezonie skupowym (III kwartał 2016 r.) wyniosła 498 zł/t**i była o ponad 2 proc. niższa wobec analogicznego okresu rok wcześniej**. W tym samym czasie pszenica konsumpcyjna potaniała o 8proc. Z kolei w pierwszej połowie stycznia br. żyto było o już o 1,3proc. droższe r/r, zaś pszenica zaledwie o 0,4proc. 

Dzięki temu wyraźnie poprawiła się relacja cen żyta do cen pszenicy. O ile przeciętnie w sezonach 2012/13-2014/15 pszenica była o 40proc. droższa od żyta, w sezonie 2015/16 o 27proc., to w styczniu br. o 24proc.

 

Źródło:  BGŻ BNP Paribas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska jest drugim na świecie producentem tego zboża - Gazeta Współczesna

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski