MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska najgorsza w całej Unii Europejskiej! Najnowszy raport ujawnia tragiczny stan naszych kąpielisk

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W najnowszym raporcie opublikowanym przez Komisję Europejską ujawniono, że tylko 55% kąpielisk w Polsce może pochwalić się bardzo dobrą jakością wody. Jest to rezultat znacznie odbiegający od unijnej średniej, która wynosi 85%. Ta dysproporcja stawia Polskę na niepochlebnym pierwszym miejscu pod względem najgorszej jakości wody w kąpieliskach w całej Unii Europejskiej.

Spis treści

Polskie kąpieliska na tle Europy

Tylko 55 proc. kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości – wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską. To najgorszy wynik w UE; unijna średnia wynosi 85 proc.

Widok na jezioro
Badanie jakości wody w kąpieliskach, które objęło 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Albanii i Szwajcarię, wskazuje, że Polska znajduje się na niechlubnym końcu listy. tomasadzke/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Badanie, które objęło 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Albanii i Szwajcarię, wskazuje, że Polska znajduje się na niechlubnym końcu listy. Jedynie kąpieliska w Albanii, gdzie jakość wody oceniono na wysokim poziomie tylko w 41% przypadków, okazały się być w gorszym stanie niż polskie. Na przeciwnym biegunie znajdują się Austria, Chorwacja i Grecja, które mogą się pochwalić, że ponad 95% ich kąpielisk jest najwyższej jakości.

Czytaj też: Chorwacja: katastrofa ekologiczna wokół wyspy Hvar. „Nasze plaże zmieniły się w szamba”! Czy trzeba będzie odwołać wakacje w Chorwacji?

Z raportu wynika, że jakość wody na brzegach mórz i oceanów jest zazwyczaj lepsza niż w rzekach i jeziorach. W 2023 roku aż 89% przybrzeżnych kąpielisk w UE otrzymało ocenę doskonałą, podczas gdy w kąpieliskach śródlądowych doskonałą jakość wody stwierdzono tylko w 79% przypadków. Ta różnica podkreśla znaczenie lokalizacji kąpieliska dla jego jakości wodnej.

Problemy z monitorowaniem jakości wody

Obowiązek monitorowania jakości wody w kąpieliskach, który jest nałożony przez unijną dyrektywę, ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia plażowiczów. Raport wskazuje jednak, że Polska ma najwyższy wśród badanych krajów odsetek kąpielisk, gdzie jakość wody nie została sprawdzona. W prawie co czwartym polskim kąpielisku nie pobrano próbek wody lub nie przedstawiono jej wyników, co budzi poważne obawy dotyczące transparentności i skuteczności monitorowania.

Polska ma także najwyższy wśród badanych krajów odsetek kąpielisk, w których jakość wody nie została sprawdzona – próbki nie pobrano lub nie przedstawiono jej wyniku w prawie co czwartym kąpielisku w Polsce.

Widok na jezioro z lotu ptaka
Polska ma także najwyższy wśród badanych krajów odsetek kąpielisk, w których jakość wody nie została sprawdzona - próbki nie pobrano lub nie przedstawiono jej wyniku w prawie co czwartym kąpielisku w Polsce. kwasny221/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Gdzie szukać czystych kąpielisk?

Mimo niepokojących wyników raportu istnieją narzędzia, które mogą pomóc urlopowiczom w wyborze najlepszego miejsca do kąpieli. Europejska Agencja Środowiska udostępnia na swojej stronie internetowej interaktywną mapę, która umożliwia sprawdzenie aktualnej jakości wody w kąpieliskach. Dzięki temu narzędziu osoby planujące wakacje mogą dokonać świadomego wyboru i cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

W obliczu tych wyzwań Polska stoi przed koniecznością podjęcia działań mających na celu poprawę jakości wody w kąpieliskach. Jest to zadanie wymagające nie tylko większego zaangażowania w monitorowanie i utrzymanie czystości wód, ale także edukacji społeczeństwa na temat ochrony środowiska naturalnego. Tylko dzięki wspólnym wysiłkom możliwe będzie osiągnięcie standardów, które pozwolą cieszyć się bezpiecznym i zdrowym wypoczynkiem nad wodą.

Zobacz też: Najlepsze jeziora na majówkę 2024. Kajaki, żagle i zachwycająca natura - zanurz się w pięknie polskich jezior

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska najgorsza w całej Unii Europejskiej! Najnowszy raport ujawnia tragiczny stan naszych kąpielisk - Strona Podróży

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski