Polski Cukier MKS Avia Świdnik pokonał we własnej hali ekipę MKS Będzin i wskoczył na fotel lidera. Zobacz zdjęcia

Polski Cukier MKS Avia Świdnik
Polski Cukier MKS Avia Świdnik pokonał we własnej hali ekipę MKS Będzin 3:1, w meczu 5. kolejki Tauron 1. Ligi Mężczyzn. Świdniczanie dzięki zwycięstwu za trzy punkty awansowali na fotel lidera. Będzinianie natomiast ponieśli pierwszą porażkę w kampanii 2021/22. MVP został wybrany zawodnik gospodarzy Jakub Urbanowicz.

Niesamowita pogoń będzinian od 12:20 do 26:24 w pierwszym, wygranym secie i wymarzone otwarcie (9:3) w drugiej partii nie wystarczyły do pokonania Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik. Niezwykły przebieg miała szczególnie premierowa odsłona, gdyż wydawało się, że gospodarze nie mogą stracić 8-punktowego prowadzenia. Goście nie poddali się jednak, doprowadzając w końcówce do remisu, a potem wygrali na przewagi. Przy stanie 24:24 najpierw pewnie zaatakował Wiktor Musiał, a chwilę później asa serwisowego na stronę świdniczan posłał Jakub Rohnka.

Goście poszli za ciosem i po serii asów Musiała rozpoczęli drugą partię od prowadzenia 4:0. Nie pomógł nawet czas trenera gospodarzy Witolda Chwastyniaka, gdyż chwilę potem będzinianie wygrywali już 9:3. Po serii świetnych zagrywek Urbanowicza, gospodarze doprowadzili jednak do remisu po 10. Potem trwała walka punkt za punkt, ale w końcówce to miejscowi mieli trzy piłki setowe (24:21). W ostatniej akcji tej części gry błąd w ataku popełnił Rohnka i Avia wygrała drugiego seta do 22.

W trzecim secie, dzięki dobrym zagrywkom Mateusza Rećko świdniczanie objęli prowadzenie 6:4. Będzinianie nie mieli zamiaru składać broni i dość szybko wyrównali stan rywalizacji (8:8). Kiedy w polu serwisowym gości pojawił się Artur Ratajczak, goście zbudowali nawet przewagę czterech oczek (13:9). Celne zagranie Urbanowicza i błąd Kańczoka sprawiły, że na tablicy wyników ponownie pojawił się remis po 15. Od tego momentu do końca tego seta toczyła się już zacięta walka punkt za punkt. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili gospodarze, zwyciężając 25:23.

Set numer cztery okazał się zarazem ostatnim. Czwarta partia nie dostarczyła właściwie żadnych emocji, gdyż Avia pewnie wygrała 25:17, odnosząc swoje czwarte zwycięstwo w Tauron 1. Lidze.

Świdniczanie po pięciu kolejkach, mają na koncie 11 pkt. (4 zwycięstwa i 1 porażka), wyprzedzając zespoły MKS Będzin (10 pkt.) i BBTS Bielsko-Biała (10 pkt.). W następnej serii spotkań Polski Cukier MKS Avia zagra na wyjeździe z bielszczanami. Starcie zostało zaplanowano w sobotę, 23 października.

Polski Cukier MKS Avia Świdnik – MKS Będzin 3:1 (24:26, 25:22, 25:23, 25:17)

Avia: Durski 3, Obermeler 7, Urbanowicz 20, Rećko 20, Toma 9, Seliga 9, Guz (libero), Kuś (libero), Walawender, Żywno 1. Trener: Witold Chwastyniak

MKS: Musiał 9, Ratajczak 7, Gawryszewski 7, Koppers 1, Gonciarz 1, Rohnka 3, Teklak (libero), Swetoslaw 1, Makowski 9, Ptaszyński 12, Kańczok 11. Trener: Wojciech Serafin

Sędziowali: Tomasz Lisiecki, Tomasz Grzegorek