Polski Cukier MKS Avia Świdnik z nieudanym zakończeniem roku w Tauron 1. Lidze

Siatkarze Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik przegrali na wyjeździe z ekipą Exact Systems Norwid Częstochowa 1:3, w zaległym spotkaniu 9. kolejki Tauron 1. Ligi. To czwarta z rzędu ligowa porażka świdniczan i zarazem ósma w kampanii 2020/21.

– Dla nas to bardzo ważny mecz. Myślę, że chociaż tam uda się nam zdobyć punkty i pozytywnie zakończyć tę rundę. Zaczęliśmy ją od zwycięstwa i chciałbym zakończyć ją również zwycięstwem – podkreślał przed meczem Witold Chwastyniak, szkoleniowiec Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik.

Wtorkowy pojedynek rozpoczął się dobrze dla świdniczan, bowiem w pierwszej fazie premierowej odsłony po udanej zagrywce Łukasza Walawendera wyszli na prowadzenie 8:6. Częstochowianie szybko jednak doprowadzili do remisu, a potem do końca tego seta trwała wyrównana walka punkt za punkt. Ostatecznie nerwową grę na przewagi, na swoją stronę rozstrzygnęli gospodarze, wygrywając 26:24. Najpierw miejscowi skutecznie zatrzymali Bartłomieja Żywno, a chwilę potem po udanym kontrataku, zakończyli pierwszą partię, obejmując prowadzenie w całym meczu 1:0.

Set numer dwa początkowo także układał się po myśli podopiecznych trenera Witolda Chwastyniaka, którzy po bardzo dobrej grze i skutecznym atakom Artura Sługockiego odskoczyli na 10:6. Serią dobrych serwisów popisał się jednak Mikołaj Szewczyk i w efekcie gospodarze wyszli na 1-punktowe prowadzenie (12:11), którego nie oddali już do końca drugiej partii, zwyciężając do 21.

Świdniczanie nie zamierzali kapitulować i w kolejnym secie dość szybko narzucili rywalom swój rytm gry, mając praktycznie przez cały czas kilka oczek zaliczki (8:4, 11:7, 14:11, 17:14). Miejscowi jednak chcieli rozstrzygnąć mecz w trzech partiach i w końcowej fazie seta, prawie zniwelowali straty (21:22). Końcówka należała jednak do gości, a zwycięstwo Avii w tym secie przypieczętował Mateusz Rećko.

Czwarty set był bardzo wyrównany, a wynik najczęściej oscylował wokół remisu. W końcowej jego fazie częstochowianie odskoczyli co prawda na 17:15, a potem 20:16, ale świdniczanie odrobili straty (20:20). W niezwykle pasjonującej i nerwowej końcówce, więcej zimnej krwi zachowali gospodarze, wygrywając tego seta 29:27 i cały mecz 3:1. Ostatni punkt na wagę triumfu za trzy punkty, zdobył dla Norwida Damian Kogut - MVP meczu. Natomiast najskuteczniejszym graczem w szeregach Avii był Mateusz Rećko, który zdobył 15 pkt.

Siatkarze Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik po porażce w Częstochowie, spadli na ósme miejsce w ligowej tabeli. Team trenera Witolda Chwastyniaka po czternastu rozegranych meczach ma na koncie 20 pkt. (6 zwycięstw i 8 porażek). Liderem po wtorkowym zwycięstwie z Mickiewiczem Kluczbork 3:0, ponownie jest ekipa BBTS Bielsko-Biała. Drużyna z Podbeskidzia zgromadziła już 40 oczek i w tym sezonie nie przegrała jeszcze meczu w rozgrywkach Tauron 1. Ligi. Bielszczanie wyprzedzają aktualnie LUK Politechnikę Lublin - 39 pkt. (13 zwycięstw i 1 porażka) oraz BKS Visłę Bydgoszcz, która po trzynastu rozegranych potyczkach ma w dorobku 31 pkt.

Sporo niejasności pojawiło się po wstępnych informacjach rządu odnośnie narodowej kwarantanny, która rozpocznie się 28 grudnia. Po opublikowaniu rozporządzenia zostały one rozwiane, a rozgrywki między innymi PlusLigi i Tauron 1. Ligi nie zostaną wstrzymane. W poniedziałek ukazało się bowiem kolejne rozporządzenie dotyczące obostrzeń, które rozwiewa większość wątpliwości, choć nie wszystkie. Co do możliwości korzystania z obiektów sportowych, będą one dostępne m.in. dla sportowców, którzy są członkami kadr narodowych, reprezentacji olimpijskiej, paraolimpijskiej, czy wreszcie uprawiających sport w ramach lig zawodowych, a taki status mają zarówno Plus Liga, Tauron Liga, czy Tauron 1. Liga.

Exact Systems Norwid Częstochowa - Polski Cukier MKS Avia Świdnik 3:1 (26:24, 25:21, 23:25, 29:27)

Norwid: Walczak, Kryński 21, Usowicz 10, Kowalski 3, Demcio, Kopyść 1, Mucha 6, Kogut 21, Franczak 2, Mordarski (libero), Cieślik, Szewczyk 12, Biliński, Wasilewski (libero). Trener: Piotr Lebioda

Avia: Boruch 5, Guz, Nowak 2, Machowicz, Walawender 1, Kurek, Obermeler, Sługocki 12, Rećko 15, Żywno 11, Swodczyk 6, Rawiak 12, Bonisławski (libero), Kuś (libero). Trener: Witold Chwastyniak

LUK Politechnika Lublin bez straty seta w derbach regionu z ...