Polski Cukier Start Lublin pokonał na wyjeździe izraelski BC Ironi Ness Ziona w pierwszym ćwierćfinałowym meczu rozgrywek ENBL

szupti
(Koszykarze Polskiego Cukru Startu Lublin sprawili sporą niespodziankę, pokonując na wyjeździe izraelski BC Ironi Ness Ziona 90:77) Start Lublin
Koszykarze Polskiego Cukru Startu Lublin pokonali w środę na wyjeździe izraelski BC Ironi Ness Ziona 90:77, w pierwszym ćwierćfinałowym meczu rozgrywek European North Basketball League. O triumfie czerwono-czarnych zdecydowała znakomita druga połowa, którą lublinianie wygrali 56:38.

- Zmierzymy się z zespołem, który ma w składzie wielu klasowych zawodników. Oni często stawiają na szybki atak i jego zatrzymanie będzie podstawą w obronie - podkreślał przed meczem Michał Sikora, asystent trenera Polskiego Cukru Startu.

- Rywale nie mają skomplikowanego systemu, natomiast dobrze grają jeden na jeden oraz tyłem do kosza. Jest tam w składzie także kilku dobrych strzelców. Liga izraelska jest naprawdę mocna i moim zdaniem trochę niedoceniana w Europie. Kiedy się w nią bardziej wgłębi i popatrzy, jacy zawodnicy tam występują, to widać, że oni prezentują dużą jakość. Przed nami trudna przeprawa, ale polecieliśmy do Izraela pełni optymizmu - dodał.

Wynik środowej potyczki otworzył co prawda Amerykanin Melvin Cleveland, jednak to gospodarze po pięciu minutach gry prowadzili już 12:4. Wówczas o czas poprosił lubelski szkoleniowiec, Artur Gronek. Przyniosło to efekt, bowiem po zakończeniu pierwszej połowy lublinianie tracili do rywali już tylko dwa oczka (17:19). Rezultat premierowej odsłony przypieczętował Troy Barnies.

W pierwszych pięciu minutach drugiej kwarty miejscowi prowadzili cały czas różnicą kilku punktów (24:17, 29:24), ale lubelski zespół nie poddawał się, doprowadzając do remisu 29:29, gdy celnie zza linii 6,75 m przymierzył Gabe Devoe Iii. Potem ponownie inicjatywę na parkiecie przejął team z Izraela, wygrywając ostatecznie pierwszą połowę 39:34.

Po zmianie stron goście potrzebowali zaledwie minuty, aby doprowadzić do remisu 39:39. Dokładnie uczynił to Barnies. Po trójce Clevelanda, Polski Cukier Start był w 23. minucie na plus trzy (44:41). Miejscowi zdołali szybko wyrównać, ale minutę później ekipa z Koziego Grodu prowadziła już sześcioma punktami (50:44). Trener przeciwników poprosił wówczas o przerwę na żądanie.

Za bardzo to nie pomogło, gdyż po powrocie na boisko Cleveland zaliczył kolejną trójkę i lublinianie powiększyli swoją przewagę (53:44). Na niewiele ponad trzy minuty przed zakończeniem trzeciej odsłony, drużyna trenera Artura Gronka wciąż miała 9-punktową zaliczkę (58:49), a dwie minuty później wygrywała 62:54. Przed decydującą kwartą czerwono-czarni byli nadal w niezłej sytuacji, prowadząc 62:55.

W 33. minucie Hassan Smith Dayhson popisał się celnym rzutem i lubelski zespół wyszedł na najwyższe, jak do tej pory prowadzenie (71:61). Na cztery minuty przed końcem pojedynku, po celnym trafieniu Łotysza Klavsa Cavarsa, przewaga gości nadal wynosiła dziesięć oczek (77:67) i lublinianie byli coraz bliżej końcowego triumfu. Półtorej minuty później trójka Clevelanda, praktycznie rozstrzygnęła losy spotkania (82:69). Polski Cukier Start pokonał ostatecznie rywali z Izraela 90:77.

W ćwierćfinałach ENBL rozgrywa się dwa spotkania. Rewanż w Lublinie zaplanowano w poniedziałek, 20 marca. Zwycięzca dwumeczu zmierzy się w półfinale z wygranym z pary BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Zastal BC Zielona Góra.

BC Ironi Ness Ziona - Polski Cukier Start Lublin 77:90 (19:17, 20:17, 18:28, 20:28)

BC Ironi: Bey 28, Buchanan 15, Meyinsse 14, Cooper 5, Harrel 4, Adam 3, Gut 3, Levinson 3, Rozenfeld 2, Trener: Elad Hasin

Start: Cleveland 22, Dayshon 17, Barnies 16, Cavars 12, Devoe Iii 11, Młynarski 5, Dziemba 4, Krasuski 3, Pelczar. Trener: Artur Gronek