Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pol-Skone obchodzi 20-lecie istnienia

Redakcja
Jan Szulżyk, dyrektor naczelny POL-SKONE
Jan Szulżyk, dyrektor naczelny POL-SKONE Jacek Babicz
Klienci podkreślają: - Jak kupujesz w POL-SKONE, to nie masz problemów. Najlepsza marka na Lubelszczyźnie w branży stolarki budowlanej świętuje w tym roku swoje 20-lecie. POL-SKONE stawia na nowoczesną technologię i najwyższą jakość. Przez lata wypracowała niepowtarzalny styl, którego poszukuje młode pokolenia, ale który podoba się też starszym. Dewizą firmy jest rzetelność i zaufanie.

POL-SKONE narodziła się z lubelskiej spółdzielczości pracy. Dzisiaj ma trzy, w pełni skomputeryzowane fabryki w Lublinie, Niemcach i w Biłgoraju i zatrudnia 900 osób. Od podstaw produkuje nowoczesne drzwi i okna, w bogatym asortymencie, wykonane z najlepszego gatunkowo drewna pochodzącego z polskich lasów. Co roku też bezkonkurencyjna firma wprowadza na rynek nowości. Fachowcy, których zatrudnia, potrafią zrealizować każdy projekt, dlatego produkty POL-SKONE mają własny styl.

Jan Szulżyk stworzył firmę i wypromował ją na rynku europejskim. Dzisiaj przyznaje, że w sukcesie pomogło mu wykształcenie stolarskie i 40-letnie doświadczenie zawodowe. - Podstawą funkcjonowania każdej firmy są wiedza i doświadczenie. W 1966 r. ukończyłem Zasadniczą Szkołę Zawodową o specjalności stolarz w Zamościu. Następnie renomowane Technikum Przemysłu Drzewnego w Bydgoszczy, gdzie poznałem podstawy w przemyśle stolarskim - przyznaje Jan Szulżyk, dyrektor naczelny POL-SKONE. - Już jako wykwalifikowany pracownik Zakładów Meblarskich Spółdzielni Pracy w Lublinie ukończyłem Wydział Mechaniczny Technologii Drewna w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wiedza nabyta w szkołach i na studiach, poparta praktyką, przynosi dzisiaj rezultaty technologiczne, które są przełożone na wysoką jakość naszych produktów, potwierdzoną wdrożeniem i stosowaniem systemu zgodnego z międzynarodową normą ISO 9001.

Początki były jednak trudne. Pod koniec lat 80. w Polsce zaczęła obowiązywać gospodarka rynkowa. Spółdzielnie i przedsiębiorstwa państwowe musiały otworzyć się na świat i zmienić technologię produkcji. To dotyczyło również Zakładów Meblarskich Spółdzielni Pracy z siedzibą przy ul. Lucyny Herc 8. - Niedoinwestowana spółdzielnia nie miała racji bytu. Groziło nam bankructwo - wspomina dyr. Szulżyk. - Załoga zaufała mi i pozwoliła działać. Zacząłem poszukiwać nowych rozwiązań dla 120 pracowników. To były ciężkie chwile, nie mieliśmy rynku zbytu, a park maszynowy przestarzały. Zakład mógł podzielić los 56 innych spółdziel-ni zrzeszonych w Krajowym Związku Spółdzielni Meblarskich, które przestały istnieć.

Pomoc przyszła ze strony zachodniego inwestora. Spółdzielnią meblarską zainteresowała się renomowana firma szwedzka. Na początku lat 90. ustawodawstwo polskie pozwalało na stworzenie tzw. joint venture (rodzaj przedsiębiorstwa z zagranicznym kapitałem). - Szwedzi zainwestowali w maszyny i urządzenia do pierwszej produkcji futryn i przekazali wiedzę o produkcji drzwi wewnętrznych - przyznaje dyr. Jan Szulżyk. - 16 marca 1990 r. aktem notarialnym zawarliśmy umowę spółki. Pierwsza faktura wyszła z nowego przedsiębiorstwa 1 czerwca 1990 roku, a POL-SKONE powstało od połączenia Polski z nazwą regionu w Szwecji, z którego pochodzi nasz partner.

Nastąpiły szybkie przekształcenia własnościowe. Pracownicy, którzy do tej pory byli członkami spółdzielni, stali się wkrótce udziałowcami POL-SKONE. Obecnie kapitał zagraniczny jest w mniejszości i nie przekracza 12 proc. Udało się poszerzyć granice działania firmy i kupić dwa zakłady. Lubelska fabryka zatrudnia 200 osób, zakład w Niemcach 250. W ostatnich trzech latach przybyły tam nowe hale produkcyjne, powstały suszarnie na drewno o zdolności suszenia ponad 2000 m sześc. deski miesięcznie. W planach jest budowa hali tartacznej. W 1996 r. POL-SKONE wykupiło jeszcze upadłą Biłgorajską Fabrykę Mebli, zatrudniającą 40 pracowników. Przez kilkanaście lat zakład ten został gruntownie przebudowany i zmodernizowany. Obecnie zatrudnia 450 pracowników.

- W naszych fabrykach produkujemy doskonałej jakości okna drewniane, z tego 80 proc. to dostawy na zachód Europy - dodaje Jan Szulżyk.

Zarząd POL-SKONE pracuje wciąż nad nowym wzornic-twem. Asortyment jest bardzo bogaty pod każdym względem, nawet cenowym. Można tu zamówić drzwi od stu dwudziestu paru złotych.

Sposób na sukces rynkowy to obserwacja trendów światowych i poszukiwanie własnych pomysłów. Wzornictwo POL-SKONE charakteryzuje klasyczna prostota połączona z modernizmem. - Stosujemy wysokiej jakości kleje i lakiery wodorozcieńczalne, ekologiczne, drewno tylko z polskich lasów, certyfikowane - zapewnia dyrektor naczelny. - Otrzymaliśmy certyfikat FSC na okna i wszystkie produkowane przez nas drzwi. To daje klientowi gwarancję, że kupuje drzwi z drewna certyfikowanego przez Instytut Kontroli Jakości.

Produkcja we wszystkich fabrykach POL-SKONE jest sterowana komputerowo, dlatego drewno nie ma najmniejszych pęknięć, eliminowane są też sęki i przebarwienia. W ubiegłym roku hitem na rynku były drzwi Noble oraz kolekcja Fiesta, w roku bieżącym drzwi Sempre i Happi, które pełnią jednocześnie funkcję tablicy do pisania kredą. Doskonale nadają się do pokoju dziecka, które może sobie do wo-li rysować na tak dużej powierzchni. Drzwi pełnią też rolę tablicy magnetycznej, można przyczepiać na niej magnesami karteczki. Takie drzwi mogą być niezastąpione w restauracjach, do zapisywania dziennego menu. Nowe wzornictwo w znacznej mierze jest zastrzegane w Urzędzie Patentowym.

Do wyboru jest jeszcze asortyment drzwi technicznych, dźwiękoizolacyjnych, przeciwpożarowych, antywłamaniowych, dymoszczelnych. POL-SKONE, jako jedyna fabryka w kraju, ma w swojej ofercie drzwi techniczne z naświetlaniem przeciwpożarowym, które umożliwia 30 minut odporności ogniowej. Zdają szczególnie egzamin w szpitalach, hotelach i innych obiektach użyteczności publicznej. Produkowane są również drzwi zewnętrzne z włókien szklanych bądź z metalu. - Chcę podkreślić, że mamy świetną załogę, dzięki której nasze produkty zdobyły wszystkie możliwe certyfikaty. Współpracę opieramy na wzajemnym szacunku i życzliwości. Stabilność polityki POL-SKONE zapewnia zarząd, w którym pracuje też mój syn Sławomir, dyrektor handlowy, i córka Anna, dyrektor finansowy. Mamy wspólną strategię wiarygodności i partnerstwa na rynku - podkreśla dyr. Jan Szulżyk. - Nie ma ryzyka, że jutro przyjdzie ktoś nowy i będzie zmieniał strategię. Rodzinne sterowanie firmą zapewnia jej stabilizację. Cieszę się, że moje dzieci chcą ze mną współpracować. Wychowaliśmy wspólnie z żoną godnych następców.

POL-SKONE cieszy się renomą na rynku budowlanym. Świadczą o tym zdobyte przez firmę nagrody i wyróżnienia. Najbardziej prestiżową jest dwukrotne otrzymanie Polskiego Godła Promocyjnego TERAZ POLSKA w 2001 r. za serię drzwi wewnątrzlokalowych i w 2002 za drzwi techniczne przeciwpożarowe. Firma zdobyła trzykrotnie certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play", potwierdzający prowadzenie interesów w sposób rzetelny i uczciwy.

Zaczęło się od spółdzielczości pracy

Historia firmy POL-SKONE sięga korzeniami do 1944 r. Kiedy zaczęto tworzyć spółdzielczość pracy, powstały wtedy Spółdzielnia Pracy Przemysł Drzewny, Drzewno--Wikliniarska Spółdzielnia Pracy Tartak Niemce, Spółdzielcze Zakłady Meblarskie Przemysł Drzewny. Później połączono wszystkie spółdzielnie związane z meblarstwem i utworzono Zakłady Meblarskie Spółdzielnia Pracy w Lublinie przy ul. Lucyny Herc 8. Na początku lat 90. Jan Szulżyk uratował zakład przed bankructwem i stworzył POL-SKONE. Zmiana sposobu zarządzania przedsiębiorstwem i pomoc szwedzkiego partnera, z którym udało się nawiązać współpracę, wytyczyły nową drogę dla lubelskiej fabryki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski