Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Nieznanego Żołnierza w Lublinie jak w 1925 r. (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Na uwagi dot. nowego pomnika ratusz czeka do środy, projekt będzie na stronie lublin.eu. Monument ma stanąć w 3 miesiące
Na uwagi dot. nowego pomnika ratusz czeka do środy, projekt będzie na stronie lublin.eu. Monument ma stanąć w 3 miesiące Anna Kurkiewicz
Architekt Jacek Ciepliński przedstawił w środę projekt pomnika Nieznanego Żołnierza w Lublinie, który ma nawiązywać do jego formy z 1925 roku.

- Nasza propozycja jest dosyć prosta i skromna - podkreślał w środę w ratuszu Jacek Ciepliński, projektant przebudowy placu Litewskiego.

Na nieco pochylonej płycie z jasnobeżowego piaskowca (2,20 m. na 1,50 m.) znajdzie się mniejsza z białego piaskowca, w centrum zostanie umieszczony orzeł wojskowy z brązu oraz napis „Nieznanemu żołnierzowi poległemu za Polskę”.

- Wokół jest zaprojektowana cienka linia oświetleniowa, co da efekt poświaty - dodaje Ciepliński.

Na boku cokołu przewidziane zostały dwa napisy: „Przechodniu, uchyl czoła ku czci bohatera poległego za Polskę” oraz daty „1914 - 1920” - to ukłon w stronę inskrypcji, jakie znajdowały się na przedwojennym pomniku, odsłoniętym w 1925 roku.

Przypomnijmy, że znamy tylko jedno zdjęcie tamtego pomnika, ale płyta jest na nim zasłonięta kwiatami. W tle widać żywopłot w formie skrzydeł, podobny będzie również na nowym placu Litewskim.

Monument w nowej odsłonie będzie bardziej przesunięty w stronę pomnika Józefa Piłsudskiego. Po obu stronach płyty z piaskowca zostaną umieszczone znicze, na których będzie umieszczony Krzyż Walecznych oraz Orderu Virtuti Militari.

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele organizacji kombatanckich. Pojawiły się głosy z ich strony, że na pomniku powinny być umieszczone także daty początku i końca II wojny światowej, a nawet nazwy konkretnych bitew (jak na wersji pomnika z 1962 roku, który będzie przeniesiony na cmentarz przy ul. Białej).

- Główny napis odnosi się do wszystkich, którzy ginęli za Polskę - podkreślał Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów. - Należy go odczytać symbolicznie - dodał Jacek Ciepliński.

Gala z okazji 60-lecia Kuriera Lubelskiego (ZDJĘCIA, WIDEO)
Życzenia dla Kuriera Lubelskiego z okazji 60-lecia istnienia gazety (WIDEO)
Targi Lubdom nie tylko dla fachowców (ZDJĘCIA)
Dzień otwarty na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (ZDJĘCIA)
Wybieramy Lekarza Roku i placówkę zdrowia z Lublina
Zaadoptuj psa z lubelskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, cz. IV (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski