MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik ofiar komunizmu wrócił do punktu wyjścia. Kiedy może być wybudowany?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
- Znowu jesteśmy na początku drogi – mówią inicjatorzy budowy pomnika ofiar komunizmu. Monument miał stanąć na pl. Singera (przy ul. Lwowskiej). Ale teraz ta lokalizacja jest wątpliwa. Nie wiadomo też jak ostatecznie będzie wyglądał pomnik, choć konkurs na jego projekt rozstrzygnięto pod koniec 2019 r.

- Nie zrezygnujemy z budowy. Ale kiedy pomnik powstanie? Nie wiem. Próba określenia terminu byłaby teraz wróżeniem z fusów – przyznaje Stanisław Brzozowski, radny miejski i przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu.

Budowę pomnika planowano ukończyć w tym roku, a jej rozpoczęcie zapowiadano na wiosnę. Ale prace nie ruszyły i nie wiadomo kiedy ruszą. - Niestety znowu jesteśmy na początku drogi. Praktycznie na nowo musimy określić gdzie stanie pomnik, jak będzie wyglądał i skąd wziąć pieniądze na jego wzniesienie – mówi Brzozowski.

Pierwotnie pomnik miał stanąć na pl. Singera. Ale teraz ta lokalizacja jest pod znakiem zapytania. I to dużym. - Trwa postępowanie dotyczące zwrotu właścicielowi części działki, na której miałby zostać wzniesiony pomnik – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. Poprzedni właściciel przed laty musiał oddać grunty, bo planowano tam budowę budynku mieszkalno-usługowego „Kolejarz" oraz budowę pomnika Bolesława Bieruta. Budynek nie powstał, a pomnik został usunięty z tego miejsca.

Ofiary komunizmu będą upamiętnione. Na pl. Singera stanie po...

- Postępowanie zwrotowe może zająć, jak słyszałem, minimum cztery lata. To zdecydowanie za długo, nie możemy tyle czekać. Bo co rok nie jesteśmy przecież młodsi, a chcielibyśmy ujrzeć pomnik na własne oczy - tłumaczy Brzozowski.

Pojawiły się alternatywne propozycje lokalizacji monumentu. Jedna mówi o terenie przed Dworem Chrzanowskich (Gorajskich). Zabytkowy budynek znajduje się przy ul. Północnej (na odcinku od Szeligowskiego do Prusa). Pomnik mógłby stanąć od strony al. Solidarności. – To teren Skarbu Państwa – przypomina Brzozowski.

Kolejne propozycja to rejon ronda u zbiegu Filaretów i Zana.

Nie tylko lokalizacja pomnika jest kłopotem. Kolejny dotyczy wyglądu monumentu. – Są bardzo mieszane odczucia jeśli chodzi o wynik konkursu. Większość nie jest zadowolona z rozstrzygnięcia jakie w nim zapadło – twierdzi Brzozowski.

Konkurs na projekt pomnika Ofiar Komunizmu rozstrzygnięto w grudniu 2019 r. Wygrała praca zgłoszona przez zespół projektantów: Michał Dąbek i Jan Kuka (nagroda 12 tys. zł). Zaproponowali „rodzaj kratownicy z krzyży, z których odradza się nowe życie symbolizowane przez drzewa” jak to ujęli członkowie jury. Wskazywali jednocześnie, że zwycięski projekt nie spełnia „kryterium monumentalności”.

- Rozważamy wariant z powtórką z konkursu. Przy czym byłby to już konkurs realizacyjny, zwycięzca wykonywałaby później prace – wyjaśnia Brzozowski.

Nie ma też pieniędzy na budowę pomnika. Koszt oszacowano na 300 tys. euro (ok. 1,3 mln zł). Pieniądze miałby pochodzić ze składek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklarowało dorzucenie 300 tys. zł do budowy (przekazało też 40 tys. zł na nagrody w konkursie na projekt). Wsparcie deklarowały też m.in. Bogdanka, PKN Orlen.

- Tylko, że nikt nie spodziewał się epidemii koronawirusa. Teraz wszystko się skomplikowało – puentuje Brzozowski.

Co znajdzie się na pomniku

Główna inskrypcja, którą zaplanowano na pomniku ma brzmieć „Polskim ofiarom komunizmu 1917 - 1989”. Ale to nie koniec. Na monumencie znajda się też informacje o okresach represji komunistycznych: rewolucja bolszewicka w Rosji i „czerwony terror” 1917-1922; wojna polsko – bolszewicka 1919-1921; kolektywizacja i wielki głód w ZSRR 1932-1933; wielki terror w ZSRR i operacja polska 1937-1938; agresja sowiecka 1939; terror pod okupacja sowiecką 1939-1941, zbrodnia katyńska 1940; deportacje i obozy pracy przymusowej 1941-1956; terror komunistyczny w Polsce 1944-1956, protesty społeczne w PRL: w Poznaniu 1956, na Wybrzeżu 1970, w Radomiu 1976; stan wojenny 1980- 1983; morderstwa polityczne 1944-1989.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski