MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla firm dotkniętych koronawirusem. Przedsiębiorcy będą mogli odroczyć płacenie składek ZUS

Piotr Nowak
Piotr Nowak
unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Przedsiębiorcy mogą już wnioskować o odroczenie składek na ubezpieczenie społeczne. Warunek? Muszą wykazać, że epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową. Skrócona wersja wniosku jest dostępna na stronie ZUS.

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Należy w nim podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy.

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

- Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę trzeba przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Rozwiązanie wprowadzone przez ZUS jest jednym z elementów rządowego pakietu antykryzysowego. Plan zakłada też możliwość wypłaty z ZUS jednorazowego świadczenia w wysokości ok. 2000 zł brutto. Jeśli pomysł rządu wejdzie w życie to z takiej opcji będą mogły skorzystać osoby zatrudnione na umowy zlecenie i o dzieło oraz osoby samozatrudnione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski