Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla Ukrainy. Lublin przyjął „pakiet pomocowy” dla uchodźców. Zwolnienia z opłat za m.in. przejazdy komunikacją miejską, parkowanie

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Darmowe przejazdy komunikacją miejską, zwolnienie z opłat za parkowanie oraz pobyt dzieci w bursach. Lubelscy radni przyjęli „pakiet pomocowy” dla uchodźców z Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję.

- Kiedy Ukraina tonie we krwi, nie patrzycie ze współczuciem na bok, ale szukacie sposobów, aby pomóc, zatrzymać to krwawienie – podkreśla Kateryna Nikitchuk, radna Szpaniwskiej Gromady, gminy podmiejskiej obok Równego na Ukrainie. W czwartek (3 marca) uczestniczyła w sesji Rady Miasta Lublin.

Chwilę po jej wystąpieniu radni przez aklamację przyjęli stanowisko „w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę”. – Rada Miasta Lublin, w imieniu mieszkańców, wyraża swoją solidarność z narodem Ukrainy, w związku z bezprecedensową inwazją wojsk rosyjskich na terytorium suwerennego państwa – zapewniają.

Uchodźcy nie muszą płacić

Lublin przyjął „pakiet pomocowy” dla uciekinierów z Ukrainy. Uchodźcy zostali zwolnieni z opłat za przejazdy pojazdami komunikacji miejskiej. Takie zwolnienie ma obowiązywać do końca marca. Uchwała była w tym przypadku tylko formalnym potwierdzeniem wcześniejszego zarządzenia prezydenta Lublina. Uciekinierzy z Ukrainy jeżdżą autobusami i trolejbusami za darmo od 28 lutego.

- Podstawę do bezpłatnych przejazdów stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie – informuje Monika Białach z ZTM.

Zwolnieni z opłat – do końca roku szkolnego, czyli 31 sierpnia - zostali Ukraińcy, którzy przebywają w lubelskich bursach.

Uchodźcy nie muszą też płacić za pozostawienie auta na terenie strefy płatnego parkowania. Uprawnienie do darmowego parkowania obowiązuje od 28 lutego do 31 marca.

Te trzy uchwały radni przyjęli jednogłośnie.

Brześć już nie jest partnerem

Nie 26 ale 25 miast partnerskich ma obecnie Lublin. Miasto zerwało współpracę z Brześciem na Białorusi. Wszyscy głosujący poparli tę uchwałę, choć na początku nie byli jednomyślni. – Nie powinniśmy zrywać współpracy – mówi Eugeniusz Bielak, radny PiS. I argumentuje: - Nie jest to dobry moment aby występować przeciwko osobom, które walczą o wolność Białorusi.

- Nie zrywamy współpracy z Polakami mieszkającymi na Białorusi, ani z tymi Białorusinami, którzy głosowali przeciwko Łukaszence – wyjaśnia Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PIS. I wskazuje cel uchwały: - Nie godzimy się na to aby Białoruś uczestniczyła w ataku na Ukrainę.

Gawryszczaka popiera przewodniczący prezydenckiego klubu Dariusz Sadowski. – Władze białoruskie są odpowiedzialne za ofiary, które wojna przyniosła na Ukrainie – mówi.

- Czy nie lepiej byłoby w pierwszym etapie zawiesić współpracę, a dopiero później zerwać? – pyta Piotr Popiel, radny PiS.

- Zaangażowanie Białorusi w napaść na Ukrainę powinno być dzisiaj spuentowane jednoznacznie: zrywamy – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Dodał jednocześnie, że w przyszłości taka współpraca będzie mogła być znowu nawiązana.
Wcześniej Lublin zerwał współpracę – prowadzoną w oparciu o listy intencyjne – z Omskiem w Rosji i Witebskiem na Białorusi.

Lublin pomaga

Na terenie Lublina działa sześć punktów noclegowych prowadzonych przez ratusz.

- Możemy przyjąć ponad 700 osób. Ruch w tych placówkach jest różny, najwięcej przebywało w nich jednocześnie 500 osób ale rotacja jest tak duża, że w ciągu dnia opuszcza te ośrodki 100 – 200 osób – informuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Miasto zapowiada, że w ciągu dwóch, trzech dni uruchomionych ma być kolejnych 600 miejsc noclegowych. - Jesteśmy w stanie przygotować ok. 10 tys. miejsc noclegowych – ocenia Wojewódzki.

- Główną grupą, która do nas trafia to matki z dziećmi – mówi Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski