MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pompę ciepła chętnie montujemy w nowych domach. Zachęca nas 21 tys. zł dotacji z „Mojego Ciepła” na ekologiczne ogrzewanie?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W nowych domach popularną formą ogrzewania jest pompa ciepła, na którą można uzyskać państwowe dofinansowanie.
W nowych domach popularną formą ogrzewania jest pompa ciepła, na którą można uzyskać państwowe dofinansowanie. 123RF.com
Pompa ciepła to typ ogrzewania najczęściej wybierany przez właścicieli nowych domów jednorodzinnych – wynika z danych serwisu Oferteo.pl. Jedną z przyczyn może być dofinansowanie z programu „Moje Ciepło”. W przypadku modernizacji ogrzewania w budynku wciąż największą popularnością cieszą się kotły na paliwa stałe, czyli węgiel i drewno.

Spis treści

Pompa ciepła najchętniej montowana w nowych domach. To wpływ programu „Moje Ciepło”?

Oferteo.pl opublikowało dane na temat tego, czego w 2022 r. szukali użytkownicy tego serwisu zainteresowani modernizacją ogrzewania lub montażem nowego źródła ciepła. Jak się okazuje, w przypadku osób budujących dom największym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła – urządzenia kilka lat temu praktycznie w naszym kraju nieznane.

– Porównując ich popularność ze zwykłymi piecami grzewczymi odnotowano, że aż 5 na 6 zleceń tego typu dotyczyło właśnie montażu pompy ciepła – podał serwis.

Dane dotyczące użytkowników tylko jednego serwisu są oczywiście cząstkowe i niepełne, ale to jeden z sygnałów rosnącej popularności tego typu ogrzewania w Polsce. Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, tylko w pierwszej połowie 2022 r. sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda wzrosła o 131 proc., a cały rynek pomp do centralnego ogrzewania urósł o 96 proc.

Można spekulować, że jedną z rzeczy zachęcających Polaków do inwestycji w pompy jest uruchomiony w maju ubiegłego roku program „Moje Ciepło”. Jest on skierowany do właścicieli oraz współwłaścicieli domów w budowie, a dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła może wynieść nawet 21 tys. zł. Jak podaje strona programu, do dnia 26 stycznia 2023 r. wypłacono 6391 dotacji na łączną kwotę ponad 51,5 mln zł.

– „Moje Ciepło” to odpowiedź na potrzeby indywidualnych inwestorów, którzy, budując domy jednorodzinne, starają się myśleć przyszłościowo, zarówno pod kątem ekologii, jak i ekonomii. Decydując się na montaż w swoim nowym domu alternatywnego źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła, realnie można wpłynąć na obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie – podkreśla Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Modernizując ogrzewanie w domu, montujemy zwykle kocioł na węgiel lub drewno

Nieco inaczej wyglądają statystyki Oferteo.pl w przypadku osób modernizujących system ogrzewania w już ukończonym domu jednorodzinnym (lub – zdecydowanie rzadziej – w mieszkaniu). Jak się okazuje, spośród wielu dostępnych na rynku urządzeń grzewczych Polacy najczęściej wybierali kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet). Liczby wyglądały w 2022 r. następująco:

  • 67 proc. zleceń dotyczących zakupu źródła ciepła dotyczyło kotłów na paliwo stałe,
  • 32 proc. zleceń dotyczyło kotłów gazowych,
  • 1 proc. zleceń dotyczył źródeł ciepła na paliwa płynne (np. kocioł olejowy).
Zakres prac zlecanych w kontekście instalacji CO w 2022 r.
Zakres prac zlecanych w kontekście instalacji CO w 2022 r. Oferteo.pl

Kupujący na ogół wybierali urządzenia tańsze (np. bez podajnika). Najczęściej decydowano się na najprostsze konstrukcyjnie kotły klasyczne (57 proc.), rzadziej natomiast na kotły kondensacyjne (38 proc.) czy zasilane elektrycznie (5 proc.). Warto dodać, że aż 73 proc. prac dotyczących montażu CO prowadzono w budynkach 6-letnich lub starszych.

– 22 proc. prowadzonych prac dotyczyło samego montażu pieca lub kotła. Natomiast 15 proc. stanowiły zlecenia wykonania dodatkowej instalacji ogrzewania podłogowego, które jest coraz bardziej popularne wśród inwestorów, między innymi ze względu na walory ekonomiczne – podaje Oferteo.pl.

Skąd uzyskać dofinansowanie na termomodernizację? Do wyboru jest wiele programów

Osoby chcące dokonać modernizacji domu, w tym np. wymiany „kopciucha”, podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, montażu fotowoltaiki czy ocieplenia ścian i stropów, mają dziś do dyspozycji nie tylko program „Moje Ciepło”. Istnieje cała pula programów dofinansowania dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań, z czego najważniejsze to:

Skorzystanie z któregoś z tych programów zdecydowanie warto rozważyć, gdyż mogą one przyczynić się do znacznego zmniejszenia rachunków za energię cieplną czy elektryczną. Przykładowo, jak wyliczają eksperci, na kompleksowej termomodernizacji domu jednorodzinnego można zaoszczędzić nawet 24 tys. zł rocznie, które w przypadku nieocieplonego domu „ulatują z dymem”.

Jednocześnie warto pamiętać, że przy korzystaniu z któregoś z rządowych programów należy bardzo dokładnie zapoznać się z jego zasadami. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że regulamin programu obowiązuje beneficjenta także już po uzyskaniu dotacji. Przykładowo beneficjenci programu „Moje Ciepło” nie mogą posiadać w domu źródła ciepła na paliwo stałe nie tylko w momencie starania się o dofinansowanie, ale także i później. Z kolei w przypadku „Czystego Powietrza” i „Stop Smogu” nie wolno wymieniać dofinansowanego źródła ciepła przez 3–5 lat – ten, kto to zrobi, będzie musiał zwrócić całą przyznaną dotację.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pompę ciepła chętnie montujemy w nowych domach. Zachęca nas 21 tys. zł dotacji z „Mojego Ciepła” na ekologiczne ogrzewanie? - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski