Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na „15-minutowe miasto”? Mieszkańcy będą mieli szanse opowiedzieć o swojej wizji dzielnic Lublina

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Marta Grabiec
Ratusz chce w najbliższych latach sukcesywnie rozwijać lubelskie dzielnice tak, by odpowiadały potrzebom mieszkańców. Nowemu planowi przyświeca idea ,,15-minutowego miasta”.

Mieszkańcy będą mieli szanse na przedstawienie swoich pomysłów na zmianę swojego najbliższego otoczenia. - W ramach prac nad Strategią Lublina 2030, w nadchodzących miesiącach wspólnie z mieszkańcami i radami dzielnic przyjrzymy się każdej z 27 dzielnic miasta. Zastanowimy się, jak powinny wyglądać w perspektywie najbliższych lat – mówił Żuk.

Po konsultacjach z mieszkańcami powstanie „Plan dla Dzielnic”, czyli opis priorytetów rozwojowych w konkretnej dzielnicy, w perspektywie najbliższych lat. Następnie znajdą one swoje odzwierciedlenie w decyzjach dotyczących kształtu budżetu miasta, w wieloletniej prognozie finansowej oraz podczas starań o dofinansowanie projektów ze środków unijnych.

Co najpierw?

W ramach tworzenia „Planu dla Dzielnic” rozmowy z mieszkańcami będą prowadzone etapowo. Na początek przez najbliższe dwa kwartały odbędą się spotkania w dzielnicach z udziałem urzędników i mieszkańców.

Pierwsze z nich planowane jest 4 listopada w szkole przy ul. Berylowej i będzie przeznaczone dla mieszkańców Czubów Południowych i Węglina Południowego. Kolejne będzie 30 listopada w szkole Sławinkowskiej dla tych, którzy chcą przedstawić swój pomysł na dzielnicę Sławin, Sławinek i Szerokie. Dla mieszkańców Tatarów i Kalinowszczyzny spotkanie zaplanowane jest na 7 grudnia.

- Spotkania mają charakter otwarty, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną wprowadziliśmy rejestrację – mówiła zastępca prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Ankiety zgłoszeniowe można znaleźć na stronie www.plandzielnic.lublin.eu. Uczestnictwo można też zgłosić pod numerem: 81 466 25 54. - Terminy kolejnych spotkań wyznaczane będą sukcesywnie, z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń wynikających z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa – dodaje Stepaniuk-Kuśmierzak.

Drugim etapem będą spacery dzielnicowe, podczas których „w terenie” omówione zostaną tematy poruszane podczas spotkań jesienno-zimowych. Ostatnie będą warsztaty, na których wypracowane zostaną założenia ostatecznego kształtu „Planu dla Dzielnic”.

Finalną wersję nowego planu poznamy w 2023 r.

Miasto w kwadrans?

W pracach nad „Planem dla dzielnic” przyświecać będzie idea miasta 15-minutowego. - Zakłada ona, że usługi, jakie potrzebne są mieszkańcom dla zaspokojenia ich podstawowych potrzeb, powinny być dla nich dostępne w odległości, którą można pokonać w czasie nie dłuższym niż 15 minut. Dotyczy to oferty edukacyjnej, kulturalnej czy sportowej, rekreacji i zakupów – informuje Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina.

W obecnej kadencji samorządu na zadania dzielnicowe miasto przeznaczyło blisko 290 mln zł. Tylko w ramach narzędzi partycypacyjnych do lubelskich dzielnic trafiło w tym czasie ponad 80 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski