MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły studentów UP na Lublin. Zobacz ZDJĘCIA

Agata Wójcik
Park Sztuki i bańki mydlane na placu po Farze - to niektóre z pomysłów studentów architektury krajobrazu UP na zmianę oblicza Lublina.

- Studenci mają bardzo dużo pomysłów na Lublin. W tym roku stanęli przed zadaniem zagospodarowania Parku Ludowego. To wyjątkowo trudny teren. Musieli się więc bardzo nagimnastykować. Efekty są bardzo dobre - usłyszeliśmy w środę od prof. Jana Rylke z Katedry Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który prowadzi ze studentami architektury krajobrazu przedmiot park miejski.

W środę zaprezentowali swoje prace semestralne. Jedną z najbardziej chwalonych był projekt koncepcyjny parku Ludowego przygotowany przez Sylwię Borową.

-Moją główną ideą było wprowadzenie do parku pawilonów handlowych, kanałów wodnych oraz czerwonych akcentów, w postaci chociażby ławek i bram wejściowych - opowiada o swojej pracy studentka. Poza tym zaplanowała w nim atrakcję dla każdej grupy wiekowej m.in. kawiarnie, park linowy, kino letnie, czy skatepark.

Wśród pomysłów innych studentów pojawiło się także stworzenie w tym miejscu parku Sztuki podzielonego na siedem sektorów m.in. strefę fotografii z ustawionym w plenerze białym tłem do zdjęć portretowych, czy strefę sztuk walki wyposażoną w manekiny do ćwiczenia uderzeń.

Na wystawie można oglądać także prace zaliczeniowe przygotowane na pięć innych przedmiotów m.in. kreację w przestrzeni publicznej. Tematem pracy zaliczeniowej była efemeryczna rekonstrukcja placu po Farze. - To przedmiot, na którym uczę ich wrażliwości na sztukę i innego patrzenia na świat. Mogli więc pozwolić sobie na puszczenie wodzy fantazji - zdradza prof. Sławomir Marzec.

Żacy zaproponowali, by zarys dawnego kościoła farnego zamiast obecnego murku odwzorowało grube szkło lub bańki mydlane wypuszczane przez specjalne urządzenia.

Poza tym studenci przedstawili swoje pomysły również na zespół parkowo-dworski na Felinie, teren przy kościele Nawrócenia Św. Pawła oraz ogród pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski