Ponad 200 zatruć dopalaczami w 2018 roku. Lubelski sanepid...

  Ponad 200 zatruć dopalaczami w 2018 roku. Lubelski sanepid zawarł porozumienie z innymi instytucjami, aby walczyć z handlarzami

  Zdjęcie autora materiału

  Gabriela Bogaczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Ponad 200 zatruć dopalaczami w 2018 roku. Lubelski sanepid zawarł porozumienie z innymi instytucjami, aby walczyć z handlarzami
  1/17
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kaczanowski

  Lubelski sanepid podpisał porozumienie z przedstawicielami organów ścigania, aby skuteczniej walczyć z wprowadzaniem do obrotu nowych dopalaczy. A jest co robić, bo w zeszłym roku w woj. lubelskim zmarło po ich zażyciu aż 5 osób.
  Porozumienie z sanepidem zawarli przedstawiciele komendy wojewódzkiej policji, izby administracji skarbowej, prokuratury okręgowej w Zamościu i Lublinie, inspekcji farmaceutycznej oraz nadbużańskiego oddziału straży granicznej w Chełmie.

  - Nie ukrywam, że tylko dobra współpraca pomiędzy naszymi organizacjami pozwoli na to, aby zmniejszyć liczbę zatruć, które w tej chwili gwałtownie na terenie Lubelszczyzny narastają - mówi Irmina Nikiel, dyrektor lubelskiej stacji sanepidu.

  W 2018 r. doszło do 209 zatruć i 5 zgonów z powodu dopalaczy. Dla porównania w latach poprzednich było po 115 takich zatruć i jeden zgon w 2017 roku. Po dopalacze sięgają najczęściej mężczyźni w wieku od 19 do 24 lat.

  - Ten wzrost związany jest z wprowadzaniem na rynek nowych substancji psychoaktywnych. Przede wszystkim mówimy o opioidach, których działanie jest nieprzewidywalne. “Twórcy” wykazują się ogromną inicjatywą w tworzeniu ich składu. Przestępcy, którzy wprowadzają te środki na rynek są ciągle krok przed nami, bo ciągle niestety pojawiają się nowe substancje o różnym składzie - zaznacza Nikiel.

  Lubelska policja wszczęła w zeszłym roku prawie 1300 spraw dotyczących narkotyków i dopalaczy. Funkcjonariusze wycofali z rynku aż 30 kg dopalaczy, w 2017 - 5 kg.

  - Aresztowaliśmy też kilka osób, które wprowadzały do obrotu dopalacze i tym samym narazili inne osoby na utratę zdrowia lub życia. Trzeba powiedzieć, że udział dopalaczy na rynku jest coraz większy. Nasz wydział walki z cyberprzestępczością śledzi rynek dopalaczy, bo główny ruch tym towarem odbywa się przez internet. To powoduje, że trudniej taką osobę „przechwycić” - tłumaczy insp. Robert Szewc, komendant wojewódzki policji w Lublinie.

  Za posiadanie dopalaczy grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, natomiast za wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu kara może wynosić do nawet 12 lat.

  Prokuratura prowadzi na bieżąco postępowania związane z handlem dopalaczami i zgonami po ich zażyciu. - Staramy się ustalać skąd te dany środki powstały i zmierzamy w stronę handlarzy i producentów, aby potem pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej - mówi Rafał Kawalec, szef prokuratury okręgowej w Zamościu.

  Pół roku temu zaostrzyły się przepisy dotyczące dopalaczy. Są traktowane przez polskie prawo jak narkotyki. - Zmiany przepisów idą w dobrym kierunku, bo jeszcze kilka lat temu cały ten obrót był poza naszą możliwością ścigania handlarzy i producentów z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - dodaje zamojski prokurator.

  Na lubelski oddział toksykologii przy al. Kraśnickiej trafiło w zeszłym roku około 250 osób po zażyciu narkotyków i dopalaczy. Jeden pacjent zmarł właśnie po dopalaczach. - Zauważyliśmy, że sięgają po nie już nie tylko osoby młodsze, ale też starsze np. około czterdziestki. Być może kusi je łatwość dostępu i tańsza cena niż innych narkotyków - odpowiada dr n. med. Jarosław Szponar, szef toksykologii przy Kraśnickiej.

  I podkreśla, że w przeciwieństwie do znanych narkotyków, skład dopalaczy najczęściej jest nieznany. - Dlatego są groźniejsze dla nas w porównaniu do klasycznych narkotyków - dodaje lekarz.

  Łatwo powodują uzależnienie i przykre konsekwencje dla zdrowia. Może to być uszkodzenie mózgu albo serca, niewydolność nerek lub wątroby, ale też ujawnienie choroby psychicznej.


  ----------------
  Czy amatorzy dopalaczy powinni ponosić koszty swojego leczenia?


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gosc

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  policjant co jest od łapania winnych tylko z uśmiechem się patrzy, a tu proszę sanepid do boju, dać im jeszcze broń i niech narażają swoje życie w walce z niebezpiecznymi osobami jak są naiwni

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gosc

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  rząd, policja, prokuratorzy sobie nie radzą być może z tzw. mafią a sanepid pokona wszystkich za wynagrodzenie. które im starcza na miskę ryżu, brawooo, zuch pracownicy, którzy pracują dla idei.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobre

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  grą większości pracownicy tzw. budżetówki strajkują, domagają się podwyżek wynagrodzenia tj. nauczyciele, izby skarbowe, policja, wojsko, sądy, a sanepid tkwi w swojej idei pracy dla kraju za miskę...rozwiń całość

  grą większości pracownicy tzw. budżetówki strajkują, domagają się podwyżek wynagrodzenia tj. nauczyciele, izby skarbowe, policja, wojsko, sądy, a sanepid tkwi w swojej idei pracy dla kraju za miskę ryżu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozdawać za darmo

  Lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Po paru miesiącach będzie po biorących i problemie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejna akcja sanepidu, zbyteczna

  ciekawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Widać na zdjęciu że Irminka mówi chyba jakieś głupoty bo komendant policji się delikatnie uśmiecha, chyba przez wysoką kulturę osobistą nie parsknął śmiechem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zalegalizować dopalacze

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Chcą się truć to niech się trują. Ich sprawa. Będzie selekcja naturalna.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  W tych dzielnicach Lublina mieszkamy najchętniej [RANKING]

  W tych dzielnicach Lublina mieszkamy najchętniej [RANKING]

  O. Wiśniewski, dominikanin z Lublina: Trzeba skończyć z pogardą!

  O. Wiśniewski, dominikanin z Lublina: Trzeba skończyć z pogardą!

  16 najbardziej poszukiwanych zawodów w woj. lubelskim

  16 najbardziej poszukiwanych zawodów w woj. lubelskim

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!