Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad trzystu chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym. Sprawdzamy postępy robót w Targach Lublin. Zobacz zdjęcia

Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Widać już nawet zarysy pomieszczeń, na miejscu są kontenery z sanitariatami, trwa montaż instalacji tlenowej. Pod koniec listopada nastąpią procedury odbioru. Wojewoda kompletuje załogę szpitala tymczasowego, póki co zgłosiło się ponad 330 osób, w tym 26 lekarzy. Czy to wystarczy?

Wojewoda lubelski mówi, że prace adaptacyjne w szpitalu tymczasowym idą zgodnie z harmonogramem. Powstały ścianki działowe, na miejscu są kontenery z sanitariatami, trwa montaż instalacji tlenowej w budynku, na zewnątrz są już fundamenty pod zbiornik z tlenem.

- Wszystko postępuje zgodnie z planem. Pierwsze dostawy środków indywidualnej ochrony zostały przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych. Również wyposażenie medyczne będzie systematycznie spływać. Pozostałe zakupy sprzętu przez wojewodę zostały dokonane, nie mamy sygnałów, żeby nie były zrealizowane w terminie. Procedury odbioru zaplanowane są w okolicach 28-30 listopada. Tak, żeby na przełomie listopada i grudnia szpital mógł zafunkcjonować - informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Dodaje, że w tym tygodniu ruszyła faktyczna rekrutacja pracowników do szpitala tymczasowego, odbywać się będą rozmowy kwalifikacyjne. Do tej pory chęć pracy zgłosiło 331 osób, w tym 26 lekarzy, 4 studentów medycyny, 64 pielęgniarki, 12 studentów pielęgniarstwa, 46 ratowników medycznych, 4 studentów ratownictwa, salowe i sanitariusze to kolejnych 11 osób, 16 - technicy, 52 - administracja, a 96 - pozostały personel.

- Ta statystyka nie obejmuje części pracowników zarówno z SPSK1, jak i innych szpitali, którzy będą po uzgodnieniach przekierowywani na taką skalę, żeby nie zablokować funkcjonowania dotychczasowych szpitali - zapewnia wojewoda.

Przypomnijmy, że szpital tymczasowy powstający w Targach Lublin będzie filią szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Sama adaptacja budynku pochłonie około 15 mln zł. Koszt wyposażenia to kolejne ponad 20 mln zł. Łącznie w obiekcie ma znaleźć się 480 łóżek. 400 dla lżej chorych, którzy będą mogli zostać podłączeni pod tlen oraz 80 łóżek intensywnej terapii z respiratorami dla pacjentów ciężej przechodzących zakażenie SARC-CoV-2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski