Popularna restauracja Muuucho w Lublinie obwinia miasto o swoją złą sytuację. „Od lat nie regulowała płatności na bieżąco"

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
„Przetrwaliśmy dzięki subwencji rządowej, a upadniemy dzięki władzom tego Miasta!” – ogłosiła restauracja Muuucho (dawniej m.in. Czarcia Łapa) na swoim fanpage'u. Winą za złą sytuację, jej właściciele obarczają Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, od którego wynajmują lokal. - Spółka od lat nie regulowała płatności na bieżąco - odpowiada prezes LPGK. - Nie przejawiała też chęci współpracy i polubownego zakończenia sporu - dodaje w oświadczeniu.

Przedsiębiorcy w obszernym poście na swoim fanpage'u tłumaczą dlaczego Muuucho wciąż jest zamknięte, mimo że od połowy maja lokale gastronomiczne znowu mogą przyjmować gości. Restauracja mieści się w pomieszczeniach po kultowej Czarciej Łapie niedaleko Bramy Krakowskiej. Nieruchomość należy do miasta. Zarządza nią m.in. Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Przedsiębiorcy mają za złe tej spółce, że nie udzieliła im wsparcia w okresie tzw. lockdown'u. Chodzi o obniżenie stawki czynszu.

- Prezes Siemiński (szef LPGK - przyp. red.) pomimo próśb spółki wystawiał pełne faktury czynszowe za każdy kolejny miesiąc, natomiast obniżkę czynszu warunkował spłatą zaległości - czytamy we wpisie Muuucho.

Właściciele restauracji twierdzą, że ostatecznie porozumieli się z prezesem LPGK ustnie. Ubolewają, że po przesłaniu prośby o zawarcie porozumienia na piśmie, otrzymali żądanie zabezpieczenia go np. w formie gwarancji bankowej, hipoteki lub poręczenia osób trzecich. - W czasie trwającej pandemii! - podkreślają.

Prezes Siemiński odpiera zarzuty

Szef LPGK nie pozostawił wpisu Muuuucho bez odpowiedzi.

- Spółka One Lewak (właściciele Muuucho - przyp. red.) od lat nie regulowała płatności na bieżąco i pomimo regularnych wezwań do zapłaty balansowała z płatnościami - czytamy w oświadczeniu Grzegorza Siemińskiego. Zaznacza on, że restauracja zalegała z czynszem także za miesiące sprzed wybuchu pandemii.

Dodaje, że „najemca miał świadomość wysokości czynszu i warunków umowy, gdyż sam je ustalił w drodze licytacji". Prezes LPGK tłumaczy, że nie mógł pomóc Muuucho, bo jednym z warunków przystąpienia do programu wsparcia był brak zaległości w płatnościach wobec wynajmującego. Siemiński przekonuje też, że o żadnym ustnym porozumieniu nie może być mowy, bo w LPGK praktykowane są tylko umowy pisemne.

Ostatecznie przedsiębiorcy złożyli pozew w sprawie obniżenia czynszu. Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu powództwa poprzez m.in. uzależnienie wysokości czynszu od obrotu restauracji. Ten aktualnie wynosi: zero. Prezes LPGK zapowiada zażalenie i ocenia, że takie rozstrzygnięcie „rażąco godzi w interes LPGK". Całe oświadczenie w tej sprawie znajdziesz TUTAJ.

- Otrzymujemy liczne oferty na najem lokalu będącego w posiadaniu spółki One Lewak, za rynkowe stawki czynszu, jednakże One Lewak pomimo, iż twierdzi, że nie korzysta z lokalu, nie chce go wydać LPGK. To właśnie takie działania najemcy, który nie płaci czynszu i nie wydaje lokalu właścicielowi są działaniem na szkodę LPGK, gminy Lublin i jej mieszkańców - podkreśla Siemiński. I dodaje, że nie wyklucza podjęcia kroków prawnych wobec autora wpisu na fanpage'u Muuucho.

Skontaktowaliśmy się z Piotrem Makoszem, wspólnikiem spółki One Lewak.
- Przez ponad 10 lat jesteśmy najemcą tego lokalu i przez cały ten czas takie zadłużenie na początku roku się pojawiało, a regulowaliśmy je później, w okresie sezonu. Przez te 10 lat była pełna akceptacja takiego rozwiązania przez LPGK i prezesa Siemińskiego, więc wymaganie od nas natychmiastowego spłacenia zadłużenia w momencie ogłoszenia pandemii i zamknięcia lokalu było co najmniej dziwne - komentuje Makosz, odnosząc się do wyjaśnień LPGK. I dodaje: - Całość zadłużenia z początku tego roku też została już przez nas spłacona dzięki subwencji, którą otrzymaliśmy.
Pytany o to, co dalej, odpowiada: - Wkrótce opuścimy restaurację i przekażemy obiekt właścicielowi, czyli LPGK. Na ten moment trudno jest planować kolejne inwestycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie