Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Por. Straży Granicznej Dariusz Sienicki: Służba nie jest łatwa, ale daje satysfakcję

Justyna Pietrzyk
Justyna Pietrzyk
Por. SG Dariusz Sienicki pełni funkcję Rzecznika Prasowego Komendanta NOSG
Por. SG Dariusz Sienicki pełni funkcję Rzecznika Prasowego Komendanta NOSG archiwum prywatne
Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie to największy oddział SG w Polsce. Pogranicznicy ochraniają granicę państwową o długości 467 km. O tym jak wygląda służba w tej formacji rozmawiamy z por. SG Dariuszem Sienickim.

Czym dokładnie zajmują się pogranicznicy na terenie województwa lubelskiego?

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odpowiadają za ochronę granicy państwowej i odprawę ruchu granicznego na przejściach granicznych.

Nasza służba nie polega więc tylko na łapaniu samych przemytników, ale strzeżemy granicę przed jej nielegalnym przekraczaniem, także przed nielegalnymi migrantami, przed przerzutem broni bądź materiałów niebezpiecznych jak również narkotyków.

Pilnujemy też tego, aby kradzione pojazdy nie wyjeżdżały z terytorium Polski na wschód, mamy bardzo dużo ujawnień w zakresie odzyskiwania kradzionych samochodów.

Ważna jest także sprawna odprawa na przejściach granicznych, bowiem zależy nam na tym, aby podróżni komfortowo i w krótkim czasie przekraczali granicę naszego kraju.

Co może zachęcić potencjalnych kandydatów do wstąpienia w szeregi waszej formacji?

Przede wszystkim służba w Straży Granicznej daje stabilizację zawodową, pewność zatrudnienia oraz możliwość rozwoju zawodowego.

Osoba, która przychodzi do służby już na starcie wie, że ma przed sobą pewną ścieżkę kariery zawodowej, a więc może awansować na kolejne stopnie i stanowiska służbowe z umiejętnościami, które w toku służby poszerza na szkoleniach. Straż Graniczna daje szerokie spektrum rozwoju zawodowego także pod kątem różnych zainteresowań.

Jak przebiega rekrutacja?

Pierwszy etap to złożenie dokumentów i rozmowa wstępna, która zadecyduje o tym czy dany kandydat będzie poddawany dalszej procedurze związanej z naborem.

Następnie są różnego rodzaju testy - sprawnościowe, z wiedzy ogólnej, czy też psychologiczne, potem kandydat kierowany jest do rejonowej komisji lekarskiej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski