Portugalia - Francja 1:0. Portgalia pokonała Francję i...

Portugalia - Francja 1:0. Portgalia pokonała Francję i zdobyła mistrzostwo Europy na Euro 2016

0 dogrywka 2 połowap.

• Portugalia dzisiaj nie zaśnie. W przeciwieństwie do nas. Jubileuszowe Mistrzostwa Europy są już historią. Nie tylko pod kątem 24 ekip, lecz także zwycięstwa Portugalczyków, którzy pierwszy raz w historii wygrali ten turniej.

To wszystko z mojej strony, za wspólnie spędzony czas z gol24.pl dziękuje Tomasz Górski.

• Portugalczycy już ze złotymi medalami! A Puchar Henriego Delauneya wznosi Cristiano Ronaldo

• Ruszyli zwycięzcy, na czele których idzie Fernando Santos.

• Srebrne medale odbierają teraz Francuzi. Większość zawodników niemal od razu zdejmuje je z szyi.

• Czas na ceremonię medalową Jako pierwsi odbierają sędziowie: sędzia główny: Mark Clattenburg (ENG), asystenci: Simon Beck (ENG), Jacob Collin (ENG), bramkowi: Anthony Taylor (ENG), Andre Marriner (ENG) i sędzia techniczny: Viktor Kassai (HUN).

• Dramat Cristiano Ronaldo, który zagrał tylko 25 minut w finale, zamienił się w najszczęśliwszy dzień w jego życiu.

Zawodnikiem młodego pokolenia na turnieju został wybrany Renato Sanches, a nagrodę dla najlepszego strzelca EURO 2016 odebrał smutny Antoine Griezmann.

• Łzy szczęścia Portugalczyków, łzy zawodu Francuzów. Francuski sen nie spełnił się na Stade de France. Część z nich dalej nie wierzy w to, co się właśnie stało. W tym Andre-Pierre Gignac, któremu brakowało centymetrów do wpisania się na listę strzelców.

• Koniec meczu! Portugalia mistrzem Europy!

• Rui Patricio za grę na czas.

• Strzał Anthony'ego Martiala z woleja został zablokowany przez 2-3 portugalskich obrońców!

• Żółta kartka dla Jose Fonte.

• Pepe wykonuje rzut wolny własnej połowy. Piłka przeszła poza linię końcową.

• Dwie minuty nadziei dla Francuzów - tyle dolicza Mark Clattenburg!

• Joao Mario już wchodził we francuskie pole karne, ale piłkę na rzut rożny wybił Samuel Umtiti! Pepe już wbiegał w pole karne, ale powstrzymał go... Cristiano Ronaldo!

• W asyście medyków lewy obrońca Portugalii schodzi poza linię boczną. A kibice skandują Cristiano Ronaldo...

• Skurcze łapią Raphaela Guerreiro, który przerwał groźnie zapowiadającą się kontrę "Trójkolorowych". Przerwa w grze.

• Faul taktyczny Paula Pogby na Joao Mario nie mógł zostać inaczej zinterpretowany przez sędziego jak kwalifikujący się na żółtą kartkę.

• Wyrzucony do lewej strony Nani utrzymuje się przy piłce. Portugalczycy grają na czas, ale Francuzi ruszają z kontrę. Jose Fonte wybija piłkę.

• Portugalczycy wybijają piłkę z własnego pola karnego. Piłka wraca jednak jak bumerang, który jest w rękawicach Rui Patricio.

• Didier Deschamps natychmiast reaguje. Wpuszcza Anthony'ego Martiala za potwornie zmęczonego Moussę Sissoko.

• Eder dostaje piłkę i mimo Laurenta Koscielny'ego na plecach zdołał mu się urwać i uderzył płasko z ponad 20 metrów tuż obok lewego słupka! Hugo Lloris nie sięgnął piłki!

• GOL DLA PORTUGALII! EDER!!!

• Raphael Guerreiro strzela bez rozbiegu i trafia w poprzeczkę! Niewiele brakowało do szczęścia!

• Gwizdek sędziego! Laurent Koscielny zagrywa piłkę ręką ok. 24 metrów od własnej bramki. Na powtórce widać, że to Eder został trafiony.

• Za wysoko podniesiona noga Blaise'a Matuidiego zrobiła trochę krzywdy Joao Moutinho. Nie ma kartki dla Francuza, a "tylko" rzut wolny. Pepe nie sięga piłki.

• Eder zaczyna ostatni "czynny" kwadrans.

• Koniec pierwszej połowy dogrywki. Obie drużyny bały się bardziej otworzyć, by nie nadziać się na kontrę.

• Kontra "Trójkolorowych" przerwana przez Joao Mario kilkanaście metrów za linią środkową.

• Hugo Lloris broni strzał Jose Fonte z kilku metrów!

• Eder wywalczył rzut rożny. Trzeba poczekać na rozegranie - Pepe popchnął kryjącego go Samuela Umtitiego.

• Andre-Pierre Gignac nie zdołał opanować piłki na murawie. Rui Patricio z "piątki".

• Po drugiej stronie pola karnego Paul Pogba tańczył nad piłką przy Raphaelu Guerreiro. Dośrodkowanie z rzutu rożnego przeszło całą "szesnastkę" Portugalczyków.

• Jose Fonte nie dał się ograć Andre-Pierre'owi Gignacowi na lewej stronie, ale Francuzi mają rzut rożny. Bez zagrożenia.

• Spóźniony wślizg Williama Carvalho co prawda przerwał rajd Kingsleya Comana, ale okupił to żółtą kartką.

• Niepotrzebnie zaostrza się to spotkanie. Przewinienie Blaise'a Matuidiego na Ederze skutkuje "żółtkiem".

• Raphael Guerreiro upomniany przez sędziego żółtą kartką za faul.

• Pepe strzela głową tuż obok lewego słupka! Nawet gdyby trafił do siatki, to gol nie zostałby uznany - był na spalonym.

• Eder faulowany ok. 27 metrów od bramki Samuela Umtitiego. Może być groźnie.

• allez les bleus, allez les bleus

– skandują francuscy kibice.

• Samuel Umtiti zagrywa z pominięciem drugiej linii do Antoine'a Griezmanna. Ten nie zdołał opanować piłki. Ta jest w posiadaniu Rui Patricio.

• Francuzi zaczynają pierwszą połowę dogrywki.

• Ostatnia dogrywka w finale EURO miała miejsce w 2000 r.

• Sędzia kończy drugą połowę, ale finał EURO 2016 potrwa co najmniej pół godziny dłużej.

Przed nami dogrywka!!!

• Znowu w roli głównej Andre-Pierre Gignac. Dał się złapać w pułapkę ofsajdową.

• To była piłka meczowa dla Trójkolorowych! Andre-Pierre Gignac urwał się spod krycia i strzela z ostrego kąta w lewy słupek!

• Portugalia wychodziła z kontrą. Czystym wślizgiem przerwał ją Laurent Koscielny.

Mark Clattenburg dolicza trzy minuty.

• Dobre zagranie Bacary'ego Sagni w pole karne. Andre-Pierre Gignac poszedł na bliższy słupek do centry, ale był skutecznie odcięty przez Pepe.

• Eder powstrzymany przed bramką Hugo Llorisa i z kontrą wyszedł niezmordowany dzisiaj Moussa Sissoko! Podholował piłkę 30 metrów, po czym zagrał za mocno do wybiegającego na wolne pole Antoine'a Griezmanna.

• Strzał Andre-Pierre'a Gignaca zza linii 16. metra został zablokowany przez Jose Fonte. Francuzi zamknęli rywala w hokejowym zamku.

• Moussa Sissoko ucierpiał w walce z Pepe o górną piłkę. Musi na moment opuścić plac gry, ale niebawem powinien wrócić.

• Rui Patricio paruje do boku atomowe uderzenie Moussy Sissoko z ponad 25 metrów! Jeszcze dobijał główką, ale za słabo, by pokonać portugalskiego bramkarza.

• Nieudany atak Francuzów. Rui Patricio wznawia grę z "piątki".

• Ostre, spóźnione wejście Samuela Umtitiego. Żółta kartka na jego koncie.

• Ależ szczęście Francuzów! Nani "zepsuł" dośrodkowanie i wyszedł z tego groźny strzał! Hugo Lloris zdołał wybić piłkę jedną ręką do Ricardo Quaresmy, którego strzał z przewrotki broni francuski kapitan!

• Jest też zmiana w ekipie portugalskiej. Nominalna "9", czyli Eder, wchodzi za Renato Sanchesa.

• Olivier Giroud kończy występ w dzisiejszym meczu. W jego meijsce pojawia się Andre-Pierre GIgnac.

• I pomyśleć, że Samuel Umtiti gra... trzeci raz w narodowych barwach. Wybija piłkę po dośrodkowaniu Raphaela Guerreiro. Uprzedził dwóch rywali czyhających na oddanie strzału.

• Rui Patricio trzeci raz ratuje Portugalię! Efektowną robinsonadą broni strzał Oliviera Giroud z lewego narożnika pola bramkowego!

• Joao Mario nie patyczkuje się i wybija piłkę na uwolnienie po nieudanym zgraniu Oliviera Giroud. Nikt z jego kolegów nie był w polu karnym.

• Kingsley Coman dostał dobre podanie od Oliviera Giroud i ruszył na bramkę Rui Patricio. Ten za bardzo wypuścił sobie piłkę w prawą stronę pola karnego, przez miał mniejsze szanse na strzał czy dośrodkowanie.

• Dwójkowa akcja Raphaela Guerreiro z Ricardo Quaresmą nie powiódł się. Podanie zwrotne do pierwszego z wymienionych było za mocne. Hugo Lloris wznawia grę od bramki.

• APAP

• Atak Portugalczyków lewą stroną spalił na panewce. Zdaniem sędziego Joao Mario faulował w ofensywie.

• Za Adriena Silvę wchodzi Joao Moutinho

• Ależ bliscy gola byli Les Bleus! Po doskonałym dośrodkowaniu Antoine Griezmann strzela z pięciu metrów tuż nad poprzeczką! Rui Patricio wzrokiem odprowadził piłkę i na pewno poczuł ulgę, gdy AG7 przestrzelił!

• To chyba pierwsze ofensywne wejście Patrice'a Evry. Jego dośrodkowanie przechodzi przez całe pole karne.

• Po rzucie rożnym Francuzów, jak i strzale Kingsley Comana zza pola karnego, portugalska defensywa wybija piłkę na uwolnienie. Francuzi nie są w stanie sforsować czerwono-zielony mur. Kibice, widzą to, śpiewają Marsyliankę.

• Atak Portugalczyków. Szybka zmiana ciężaru gry na prawą stronę do Cedrica Soaresa, którego dośrodkowanie w pole karne przecina Samuel Umtiti. Francuzi ruszyli z kontrą - przerwał ją faulem taktycznym Joao Mario. Żółta kartka na jego koncie.

• Raphaelowi Guerreiro skończyło się boisko na lewej stronie. Wyszedł z piłką poza linię boczną.

• Rui Patricio nie miał problemu z obroną płaskiego strzału Antoine'a Griezmanna z lewej strony pola karnego.

• Kingsley Coman zastępuje Dimitriego Payeta.

• Prosta gra Portugalczyków polega na jak najszybszy posłaniu piłki do Naniego. Ten był adresatem dośrodkowania z lewej strony, ale uprzedził go Samuel Umtiti wybiciem na rzut rożny. Bez zagrożenia pod bramką Hugo Llorisa.

• Paul Pogba przypomniał o sobie. Raczej chciał inaczej uderzyć - przymierzył z "fałsza" z dystansu wysoko nad bramką

• Moussa Sissoko w roli prawoskrzydłowego. Zagrywa na 8. metr, gdzie Jose Fonte wybija piłkę poza linię końcową. Po centrze z narożnika Rui Patricio łapie na raty futbolówkę.

• Pepe znowu górą, tym razem zastopował akcję Dimitriego Payeta. Jednak kontra została przerwana w ok. linii środkowej.

• Laurent Koscielny wybija piłkę na aut, uprzedzając we własnej "szesnastce" Naniego. Atak gospodarzy dzisiejszego meczu nie przyniósł zagrożenia pod bramką Hugo Llorisa.

• Moussa Sissoko za mocno wypuścił sobie piłkę, co wykorzystał Pepe. Chciał dalekim podaniem zacząć kontrę Portugalczyków, ale został zahaczony przez rywala.

• Ledwie zaczęli, a już sędzia musiał przerwać. Urazu doznał Nani. Ten może jednak grać dalej.

• "Les Bleus" zaczęli drugie trzy kwadranse. Czy ostatnie w tym meczu?

• Powracamy na Stade de France w Paryżu na drugą połowę meczu finałowego Portugalia - Francja. Obie "jedenastki" już na murawie.

• Mark Clattenburg kończy pierwszą połowę. W finale EURO 2016 Portugalia grająca od 25. minuty bez CR7 z powodu kontuzji bezbramkowo remisuje z Francją.

• Centrostrzał Joao Moario z lewej strony pola karnego mija dalszy słupek bramki Hugo Llorisa. Brakowało tam Cristiano Ronaldo...

• Obie strony w komplecie.

• Patrice Evra i Ricardo Quaresma leżą na murawie. Obaj zawodnicy zderzyli się głowami. Przerwa w grze.

• apap

• Antoine Griezmann pada w "szesnastce" po odbiciu się od Cedrica Soaresa. Sędzia nie widział podstaw do podyktowania rzutu karnego.

• Francuzi spokojnie rozgrywają piłkę w środku pola. Portugalczycy nie kwapią się z atakiem.

• Skuteczny powrót Blaise'a Matuidiego przed własne pole karne przerwał kontrę Raphaela Guerreiro. Jose Fonte wyskakuje najwyżej do centry z rzutu rożnego, ale nie był w stanie uderzyć celnie w stronę bramki. Sygnalizował arbitrowi, że był pociągany za koszulkę.

• W odpowiedzi szybki atak Francuzów. Po dośrodkowaniu Moussy Sissoko Olivier Giroud strzela głową zbyt lekko by pokonać Rui Patricio.

• Jose Fonte strzela głową wysoko nad poprzeczką

• Adrien Silva przekombinował. Niepotrzebnie wdał się w drybling, mając przed sobą dwóch francuskich obrońców. Mógł od razu kropnąć. Piłka została mu wybita, ale dopadł do niej Raphael Guerreiro, którego strzał po rykoszecie wychodzi na rzut rożny.

• Próba kontry Portugalli w postaci "lagi" do Ricardo Quaresmy spaliła na panewce. Za mocno zagrywał Nani. Hugo Lloris z "piątki".

• Cedric Soares upomniany żółtą kartką za faul.

• Ależ gra Moussa Sissoko. Widocznie dostał wiaderko witamin i co chwila stwarza zagrożenie pod bramką Portugalii! Jego atomowe uderzenie z lewego narożnika pola karnego paruje Rui Patricio!

• Moussa Sissoko przedarł się prawą stroną w pole karne. Jego dośrodkowanie na wprost bramki przeciął Jose Fonte. Rzut rożny nie przynosi zagrożenia pod bramką Rui Patricio.

• Portugalczycy nie mogą się ocknąć z ciosu, jakim jest kontuzja CR7. Niesieni dopingiem Francuzi próbują atakować. Bezskutecznie.

• Cedric Soares centruje w pole karne niemal z linii końcowej na głowę Joao Mario. Jego anemiczny strzał nie sprawił problemu Hugo Llorisowi.

• Cristiano Ronaldo na noszach opuszcza Stade de France. W jego miejsce wchodzi Ricardo Quaresma

• Noszowi już są na murawie. Nani przejmuje opaskę kapitana.

• Rui Patricio chwyta piłkę. Szybkim wyrzutem zaczyna akcję. Piłkę dostaje CR7, lecz ten kulejąc pokonał ok. 20 metrów. Będzie konieczna zmiana!

• apap

• KOlejna akcja Moussy Sissoko. Przedarł się środkiem, po czym huknął zza pola karnego nad poprzeczką! Po drodze był jeszcze rykoszet!

• Cristiano Ronaldo wraca do gry z zabandażowanym kolanem.

• Francuzi chcą wykorzystać grę w przewadze. Renato Sanches jednak odbiera piłkę Dimitrowi Payetowi przed własnym polem karnym.

• Nie wygląda to dobrze! Uraz Cristiano Ronaldo może okazać się poważniejszy - kapitan Portugalczyków siedzi na murawie ze łzami w oczach! Drugi raz opuszcza murawę.

• Raphael Guerreiro przecina prostopadłe podanie adresowane po linii do rozpędzonego Bacary'ego Sagni. Zapoczątkował kontrę podaniem do Joao Mario, lecz ten traci piłkę w środku pola.

• Nani powstrzymany przez Samuela Umtitiego ok. 25 metrów od bramki Hugo Llorisa. Po chwili Laurent Koscielny dobrze zagrał na wyprzedzenie, zabierając piłkę Cristiano Ronaldo. Zdaniem sędziego faulował w tej sytuacji.

• Atak pozycyjny Francuzów w kole środkowym. Joao Mario odebrał piłkę Moussie Sissoko, przekraczając przepisy. Piłkarzom Didiera Deschampsa jest ciężko przedrzeć się w ok. pola karnego.

• Bacary Sagna podłączył się prawą stroną, po czym dośrodkował w pole karne w stronę Oliviera Giroud. Ten został uprzedzony przez Jose Fonte.

• Rui Patricio z najwyższym trudem przenosi piłkę nad poprzeczką po strzale głową Antoine'a Griezmanna!

• Dimitri Payet oddaje piłkę w geście fair play.

• Cristiano Ronaldo wzięty w kleszcze przez dwóch Francuzów traci piłkę na rzecz Patrice'a Evry. "Trójkolorowi" ruszyli z kontrą, która została przerwana przed portugalskim polem karnym. CR7 kulejąc na moment opuszcza murawę.

• Antoine Griezmann strzela z ostrego kąta obok bramki Portugalczyków.

• Pepe radzi sobie z będącym na lewej stronie Blaie'em Matuidim. Piłkę jednak szybko przejmują Francuzi. Po strzale z Moussy Sissoko kontry nie będzie - piłka poszybowała w najwyższe rzędy za bramką Rui Patricio.

• Do czasu. Nani urwał się Laurentowi Koscielny'emu do dalekiego podania i strzela z woleja wysoko nad poprzeczką.

• Pepe zagrywa piłkę głową do Rui Patricio. Wysoki pressing Francuzów uniemożliwia rywalowi przedostanie się nawet w ok. linii środkowej.

• Moussa Sissoko zagrywa w pole karne za plecy do Oliviera Giroud. ale piłkę opanował na lewej stronie pola karnego Dimitri Payet. Ten zdecydował się na dośrodkowanie. Portugalczycy wybijają piłkę.

• Szybki przechwyt Francuzów na lewej stornie, ale nie udało się zakończyć akcji nawet dośrodkowaniem. Aut dla piłkarzy Fernanto Santosa na wysokości własnej "szesnastki".

• apap

• Portugalia zaczyna ze środka!

• Przywitanie obu stron. Kapitanami są dzisiaj Cristiano Ronaldo i Hugo Lloris.

• ... I Marsylianka rozniosła się po Stade de France!

• Obie "jedenastki" wychodzą na murawę! Zawodnicy nawet nie spojrzeli na Puchar. Czas na hymny. Najpierw Portugalii..

• Tancerze w czerwonych i niebieskich strojach utworzyli na środku boiska wielki napis "MERCI". Na scenie pojawiła się Zara Lasson, która śpiewa teraz hymn Mistrzostw Europy.

• Przenosimy się na Stade de France na mecz finałowy Portugalia - Francja. Przed rozpoczęciem meczu Xavi Hernandez zameldował się na murawie z Pucharem Henriego Delaunaya. Po 31 dniach kończą się 15. Mistrzostwa Europy.

Na początek ceremonia otwarcia - akordeonistce towarzyszy orkiestra francuskiej straży pożarnej, którzy wykonują Seven Nation Army zespołu The White Stripes.

• Składy na dzisiejszy finał

• Przed meczem Portugalia - Francja sprawdzono dokładnie Stade de France

• Arena finału dokładnie sprawdzona. Żołnierze z psami przeszukali Stade de France [ZDJĘCIA]
    • Nieco ponad pół godziny do rozpoczęcia meczu. Kto dzisiaj wygra? Piszcie w komentarzach swoje typy jakim wynikiem zakończy się to spotkanie (i czy w regulaminowym czasie gry), kto wpisze się na listę strzelców oraz swoje typy jakim wynikiem zakończy się ten mecz.

• Francja - rezerwowi: B. Costil, S. Mandanda - Y. Cabaye, K. Coman, L. Digne, A. Gignac, C. Jallet, N. Kante, E. Mangala, A. Martial, A. Rami, M. Schneiderlin.

• Portugalia - rezerwowi: Eduardo, A. Lopes - B. Alves, R. Carvalho, Eliseu, A. Gomes, Eder, J. Moutinho, D. Pereira. R. Quaresma, R. Silva, Vieirinha.

• Znamy już wyjściowe składy obu drużyn na finał! Didier Deschamps nie zaskoczył, z kolei do "jedenastki" Portugalii wraca Pepe! Czeka nas kolejny "pojedynek" obrońcy Realu Madryt z... Markiem Clattenburgiem?

• Pełna obsada sędziowska

• sędzia główny: Mark Clattenburg (ENG)
      • asystenci: Simon Beck (ENG), Jacob Collin (ENG)
      • bramkowi: Anthony Taylor (ENG) , Andre Marriner (ENG)
      • sędzia techniczny: Viktor Kassai (HUN)

W tym turnieju 41-letni Clattenburg prowadził cztery mecze na EURO: Belgii z Włochami (0:2), Czechów z Chorwacją (2:2), Islandii z Autrią (2:1) i Polski ze Szwajcarią (1:1, k. 5:4)

• W sumie trzech gospodarzy turnieju zajmowało pierwsze miejsce w ME. Poza wcześniej wspomnianą Francją ta sztuka udała się Hiszpanii w 1964 r. i Włochom cztery lata później.

• Portugalczycy pierwszy raz w historii sięgną po Mistrzostwo Europy, a może trzeci raz zatriumfują "Trójkolorowi"? W przypadku drugiego scenariusza powtórzą swój wyczyn z 1984 r., kiedy będąc gospodarzem zdobyli złoty medal. Komentarze są do Waszej dyspozycji.

• Z kolei Francuzi awansowali z pierwszego miejsca w grupie po wygranych meczach z Rumunią (2:1) i Albanią (2:0). W ostatnim meczu fazy grupowej bezbramkowo zremisowali ze Szwajcarią. W fazie pucharowej Francuzi odrobili stratę z meczu z Irlandią i wygrali 2:1. W ćwierćfinale rozbili sensacją turnieju, czyli Islandię (5:2). W ostatnim meczu dublet Antoine'a Griezmanna zapewnił zwycięstwo z Niemcami.

• Jak wyglądała droga Portugalii do finału? Mimo że piłkarze Fernando Santosa zremisowali wszystkie grupowe mecze (1:1 z Islandią, 0:0 z Austrią i 3:3 z Węgrami), udało się awansować z trzeciego miejsca do fazy pucharowej. W 1/8 finału pokonali Chorwację 1:0, ale jedyna bramka strzelona przez Naniego padła na dwie minuty przed zakończeniem dogrywki. W ćwierćfinale Portugalczycy wrócili z dalekiej podróży, gdy od drugiej minuty przegrywali z Biało-czerwonymi. Nie dość, że udało się wyrównać po półgodzinie, to jeszcze w serii rzutów karnych wygrali 5:3. Jedyne (do tej pory) zwycięstwo Cristiano Ronaldo i spółki miało miejsce w półfinale - w trzy minuty wyeliminowali Walię (2:0) po golach CR7 i Naniego.

• 2012 r. (Polska, Ukraina) Hiszpania – Włochy
    • 50 spotkań, 107 bramek i już jedna niewiadoma: kto wygra 15. Mistrzostwa Europy?. Za półtorej godziny rozpocznie się finał, w którym gospodarze turnieju - Francuzi - zmierzą się z Portugalią!

• We francuskiej szatni także wszystko już zapięte na ostatni guzik.

• Szatnia ekipy Cristiano Ronaldo i spółki już gotowa.

• Dzisiaj ostatni raz strefa kibica pod Wieżą Eiffla wypełni się sympatykami piłki nożnej. Fanów Francji oraz Portugalii jest tu coraz więcej. apap

• To będzie drugi występ Cristiano Ronaldo w finale Mistrzostw Europy. CR7 w 2004 roku zagrał przeciwko Grecji, która wygrała wówczas decydujące starcie 1:0. - Miałem 18 lat, to był mój pierwszy finał. Mój debiut. Dwanaście lat później zagram w kolejnym finale. Jestem z tego bardzo dumny - mówił Ronaldo. W kadrze reprezentacji Portugalii na Euro 2016 jest także doświadczony Ricardo Carvalho. On również pamięta tamto starcie.

• Pepe W finale wystąpi najbardziej znany portugalski obrońca - Pepe. Przez kilka dni był on kontuzjowany, nie grał w półfinale z Walią, ale już wrócił do zdrowia i jest gotowy na starcie z Francuzami. W jakich składach zagrają obie ekipy?

• fra Finałowy pojedynek to rywalizacja dwóch wielkich gwiazd. Dwa miesiące temu obaj spotkali się w finale Ligi Mistrzów, teraz rozstrzygną między sobą starcie o mistrzostwo Europy i piłkarską nieśmiertelność w swoich krajach. Podczas niedzielnego finału Euro 2016 na Stade de France wszystkie oczy będą skierowane na Antoine’a Griezmanna i Cristiano Ronaldo.<<Czytajcie więcej>>

• To już dzisiaj! Punktualnie o godzinie 21 rozpocznie się finał mistrzostw Europy 2016. Na Stade de France w Saint Denis spotkają się reprezentacja Francji i Portugalii.

Przemysław Drewniak

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

W wielkim finale Euro 2016 na Stade de France gospodarze turnieju, reprezentacja Francji, podejmuje Portugalię. Cristiano Ronaldo i spółka przyznawali, że to rywale są faworytami, ale zrobią wszystko, by zapisać swoje miejsce w historii. PORTUGALIA - FRANCJA FINAŁ EURO 2016 RELACJA LIVE, NA ŻYWO
    Portugalia od samego początku nie zachwycała swoją postawą na turnieju. Wielu ekspertów dziwi się wręcz, że drużyna z Półwyspu Iberyjskiego znalazła się w finale – wcześniej wygrała tylko jedno spotkanie w regulaminowym czasie gry (półfinał z Walią). – Niech mówią o nas to samo. Niech gadają, że jesteśmy tu niezasłużenie. Nie interesuje mnie to, ja zamierzam wrócić do domu bardzo szczęśliwy – zapewnia selekcjoner reprezentacji Portugalii, Fernando Santos.

61-letni trener od startu Euro 2016 konsekwentnie powtarza, że jego drużyna przyjechała do Francji po puchar. I choć twierdzi, że to Portugalia będzie cieszyć się z mistrzostwa, to jednocześnie przyznaje: - To Francja jest faworytem. Byli nim jeszcze przed turniejem, grają u siebie i mają ogromny potencjał. Ale to, czy wygrają, to już zupełnie inna sprawa – mówi Santos.

- To najważniejszy mecz w moim życiu. Reprezentuję swoich ludzi, mój kraj. Chcemy zapisać swoje nazwiska w historii naszego futbolu – mówi obrońca reprezentacji Portugalii, Pepe.

Przed finałową batalią Santos nie ma żadnych kłopotów kadrowych. Pepe, który opuścił półfinałowy mecz z Walią z powodu kontuzji biodra, odbył w sobotę trening na pełnych obrotach i jest gotowy do gry od pierwszej minuty.

Francuzi liczą, że niedzielny wieczór na Stade de France będzie dla nich wielki tak jak w latach 1984 i 1998, gdy również wygrywali finały wielkich turniejów w swojej stolicy. – Musimy wykorzystać swoją szansę. Dla zawodników to ogromny przywilej, zagrać o mistrzostwo Europy przed własną publicznością – mówi selekcjoner reprezentacji Francji, Didier Deschamps.

GDZIE OGLĄDAĆ FINAŁ EURO 2016 PORTUGALIA-FRANCJA

Mecz Portugalia - Francja można obejrzeć na żywo na kanałach TVP1 (komentarz: Dariusz Szpakowski i Andrzej Juskowiak), Polsat, Polsat Sport i Polsat Sport 2 (komentarz: Mateusz Borek i Włodzimierz Lubański). Początek spotkania o godz. 21:00.

Trener trójkolorowych zauważa, że podobnie jak Portugalia, jego reprezentacja od początku turnieju była krytykowana. Takie głosy ucichły dopiero po półfinałowym starciu z Niemcami, w którym gospodarze swoim stylem gry wreszcie zachwycili swój naród. – Portugalia ma dużo jakości i to nie przypadek, że grają w finale. Mają bardzo solidny zespół, który potrafi dostosować swoją taktykę do gry przeciwnika – podkreśla Deschamps.

Podobnie jak rywale, Francuzi zagrają w finale w swoim najsilniejszym składzie. I raczej nie zmieni się on w porównaniu do meczu z Niemcami, choć francuscy dziennikarze spekulują, że do podstawowej jedenastki może wrócić N’Golo Kante z Leicester.

Historia konfrontacji obu drużyn przemawia zdecydowanie a Francją, która od 1975 roku wygrała dziesięć kolejnych spotkań z Portugalią. – Gospodarze są faworytami, ale myślę, że to my zwyciężymy. Osiągnąłem już wszystko grając w klubie, teraz marzę o tym, by sięgnąć po mistrzostwo z reprezentacją – podkreśla Cristiano Ronaldo.

Mecz na Stade de France poprowadzi angielski sędzia Mike Clattenburg.