Spis treści
Pielęgnacja porzeczek po zbiorach
Po zbiorach porzeczek konieczna jest pielęgnacja krzewów, która zapewni im dobrą kondycję do końca sezonu i przygotuje na kolejny rok owocowania. Do koniecznych zabiegów należy m.in. cięcie sanitarne oraz formujące, szczególnie w przypadku porzeczek czarnych. Zalecane jest także nawożenie szczególnie preparatami dolistnymi, które zawierają cynk i bor, a w późniejszym okresie – także doglebowe. Ważna jest także ochrona przed chorobami.
Choroby porzeczek – co zagraża tym krzewom?
Po zbiorach wykonuje się także opryski przeciw najczęstszym chorobom porzeczek. Należy do nich:
- amerykański mączniak agrestu,
- antraknoza (opadzina) liści porzeczki,
- rdza wejmutkowo-porzeczkowa.
Opryski na choroby porzeczek
Liczba preparatów przeznaczonych do stosowania po zbiorach porzeczek, dopuszczonych obecnie do użytku przez użytkowników profesjonalnych, jest ograniczona i obejmuje:
- Zato 50 WG – fungicyd przeznaczony do zwalczania: amerykańskiego mączniaka agrestu, rdzy wejmutkowo-porzeczkowej oraz opadziny liści, stosuje się go od pojawienia się pierwszych objawów choroby lub po zbiorach owoców, maksymalna/zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania to 0,2 kg/ha, substancją czynną jest trifloksystrobina.
- Topas 100 EC – w uprawach porzeczki środek jest przeznaczony do zwalczania mączniaka amerykańskiego, stosuje się go zapobiegawczo i interwencyjnie, po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, od początku fazy rozwoju kwiatostanu do końca fazy zamierania roślin, maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5 l/ha, substancją czynną jest penkonazol.
Nie tylko opryski
Poza zastosowaniem oprysków ważna jest profilaktyka i zadbanie o to, żeby patogeny nie przetrwały w uprawie.
– Dodatkowym zabiegiem fitosanitarnym na małych plantacjach ograniczającym presję chorobową jest grabienie i usuwanie spod krzewów opadłych liści porażonych przez choroby. Patogeny zimują w resztkach roślinnych i są źródłem infekcji w kolejnym sezonie – podpowiada Wiesława Kaczorek w artykule Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Źródła
- Kaczorek, W., Pielęgnacja plantacji porzeczki po zbiorach, sodr.pl
- Rejestr Środków Ochrony Roślin, gov.pl
- Soika, G., ed., Program ochrony porzeczki czarnej, Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?