Poseł PiS donosi na zarząd województwa do prokuratury

DUN
Adam Abramowicz, poseł PiS, złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu podejrzenia przestępstwa przez zarząd województwa. Prosi o zbadanie, czy władze województwa nie przyczyniły się do upadku PKS Biała Podlaska. - To polityczne wykorzystywanie sytuacji - komentuje wicemarszałek Krzysztof Grabczuk.

PKS Biała Podlaska został przejęty przez samorząd województwa w zeszłym roku od skarbu państwa. Spółka była w katastrofalnej sytuacji finansowej, zadłużenie przekroczyło 2 mln zł. W kwietniu prezes PKS złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

Przedstawiciele spółki - m.in. związkowcy - apelowali do marszałka województwa o przekazanie 2 mln zł na ratowanie przewoźnika. Jacek Sobczak, członek zarządu województwa, tłumaczył, że najpierw spółka musi spełnić kilka warunków, chodziło m.in. o zrezygnowanie przez załogę z przywilejów zawartych w zbiorowym układzie pracy.
Długie negocjacje nie przyniosły rezultatów. Władze województwa nie przekazały pieniędzy, a pod koniec czerwca sąd ogłosił upadłość spółki. Na początku tygodnia kursy PKS Biała Podlaska zostały zawieszone a pasażerowie muszą korzystać z usług prywatnych przewoźników.

- Biorąc pod uwagę zupełny brak skutecznych działań aby spółkę zrestrukturyzować ze strony zarządu województwa lubelskiego można wysnuć wniosek, że istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, iż od początku nie chodziło o uratowanie tej firmy lecz o jej zlikwidowanie. Takie działanie nosi znamiona niegospodarności, jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego oraz jest szkodliwe dla interesu publicznego - napisał poseł Adam Abramowicz w zawiadomieniu do prokuratury w tej sprawie.
Polityk zapowiedział też, że skieruje wniosek o zbadanie sprawy do Najwyższej Izby Kontroli.

- To smutne, że pan poseł Abramowicz wykorzystuje tę sytuację, dramat ludzi, którzy stracili pracę, w kampanii wyborczej (Abramowicz startuje w wyborach do Sejmu-red.) - komentuje Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa. - Szkoda, że pan poseł wcześniej, np. w ubiegłym roku, tak bardzo nie interesował się trudną sytuacją bialskiego PKS - dodaje.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tt

...złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu podejrzenia przestępstwa... :)))
Nie powinno być przypadkiem ...złożył do prokuratury zawiadomienie o PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA???

p
pis-off

Na zebraniu sejmiku województwa pan poseł Abramowicz wypowiedział słynną kwestię: "to co dzieje się w PKSach przypomina Latający Cyrk Monty PYTONA". To mówi samo za siebie. Jak każdy pisowiec na wszystkim się zna: od Tupolewa po dymanie, a jedyne do czego się nadaje to do Ministerstwa Głupich Kroków, choć i tam trzeba było mieć kwalifikacje, żeby się dostać. Typowa pisowska propaganda i przedwyborczy bełkot.

4

i tu zarzad wojewodztwa może wrzucać pieniądze.Chociaż pod jej rządami pks w krasnymstawie przestał istnieć,choć miał przewozy towarowe .Marszałkowie chcą być biznesmenami.
Tam w ogóle są dziwne układy.Rzeczniczka przeszła do pracy z kul-u,gdzie dostała 4 lata bezpłatnego urlopu,może wróci może nie a miejsce trzyma .Ciekawe za co KUl się na to zgodził

k
kułak

Rozmawiałem z ludźmi, których znajomi pracowali w PKS w Białej - raz, że została przejedzona nie jedna pomoc, dwa starego taboru nikt nie wymieniał, trzy trasy i kursy niedostosowane do zapotrzebowania, cztery związki zawodowe wykończą każdy zakład, pięć to zadłużenie nie powstało z dnia na dzień - złe zarządzanie, zero marketingu, zero działań naprawdczych, niestety kapitalizm, trzeba sobie radzić

B
Były związkowiec

Kolorowych snów życzę bo poziom Twojej indolencji i hipokryzji przekroczył własnie wszelkie odcienie bieli i czerni.

Ps. Wyobraź sobie, że zmywak poza tym, że jest atrybutem pana i pani domu robi mniej krzywdy innym niż bierny członek rady nadzorczej, zarządu czy też rządu, a na zmywaku siedzi każdy kto choc minimum higieny ma.

p
pekaesiak

>Nie wiesz, że PKS-y mają zazwyczaj najbardziej atrakcyjne place w każdym mieście?

Nie wiem! Ty też nie wiesz o czym mówisz! Bo atrakcją w pekaesach są nie tyle płace (porównywalne do tych w całym województwie), ile całkiem inne profifty i tantiemy, które dzielne załogi wypłacają sobie same...

>Nie wiesz, że rolą związków jest żadać i negocjować, a nie sprzedawać swoich członków i >firmy oraz dawać pozowlenie na uwłaszczanie się zarządów i "właścicieli" na publicznym >majątku?

O tak! Żądać to oni potrafią. I co związek to lepszy w tych żądaniach! A w PKS Biała Podlaska było ich chyba z 5 i każdy miał żądania! Ale do negocjacji nie było nikogo! Swoich członków też zawsze obronili, bo ustalili sobie rotacyjną wymianę funkcji związkowych i zawsze byli pod ochroną jako funkcjonariusze związkowi.

>Nie wiesz, że gdyby związki w cukrowni Lublin i Garbów były bardziej roszczeniowe, to choć >ludzie dostaliby więcej pieniędzy, a ich miejsca pracy i tak zostałyby zlikwidowane?

Cukrownia Garbów? Przecież cukrownię Garbów odzyskali dawni, przedwojenni właściciele, więc dokonała się sprawiedliwość dziejowa i to 16 lat temu. Nie widzę związku miedzy tymi cukrowniami...
>Nie wiesz, że związki współzarządzające firmami są Polskim wymysłem okrągłego stołu, które >miały tylko umożliwić zawłaszczenie majątku narodowego i samorządowego cwaniakom i >słuzbom specjalnym?

Twoje wyobrażenia o działalności związków zawodowych są doprawdy porażające, jak to mówią w PiS. Wyobraź sobie, że związki w Polsce nie są od zarządzania i odcinają się od tej funkcji "z całom siłom i godnościom osobistom"? Z Ciebie taki związkowiec, jak ze mnie członek zarządu ;-P.

>Nie wiesz, że Ci sami ludzie, którzy poddawali się w kraju antyzwiązkowej fobii dobrowolnie >wstępują do organizacji pracowniczych w krajach UE?

Nie wiem, bo nie siedzę na zmywaku w kraju UE... Poza tym chyba znowu mieszasz fakty z wyobrażeniami i zamiast o radach pracowniczych w firmach w UE, piszesz o jakichś "organizacjach pracowniczych". Ki czort?

>Rób kolego z zarządu swoje i związków do współodpowiedzialnosci nie ciągnij bo >odpowiedzialność za firmę ponosi zarząd i właściciel, a nie związki zawodowe.

Przecież to Ty napisałeś (...)związki współzarządzające firmami są Polskim wymysłem(...). To Twój wymysł, nie mój!

>Zapytaj właściciela gdzie był jak firma był doprowadzana do finansowej zapaści bo to >właściciel i wyznaczany przez niego zarzą przez tę firmę był wynagradzany.

No właśnie zapytałem, gdzie był minister Skarbu Państwa, kiedy związkowcy dobijali pekaes swoimi żądaniami placowymi!

l
lucyper

po zabierze a pis da

a
ataneR

Partii politycznych czasem nie pomyliłaś? Nie wołasz o obronę Polski rozgrabianej i korumpowanej przez członków PO, a o unicestwienie jej obrońców?

Jeszcze jeden post i pomyślę, że jesteś żoną Ryszarda O. - byłego członka PO oskarzonego o polityczny mord w Łodzi.

Przed kim i dla kogo chcesz bronić Polską???

B
Były związkowiec

Nie wiesz, że PKS-y mają zazwyczaj najbardziej atrakcyjne place w każdym mieście?

Nie wiesz, że rolą związków jest żadać i negocjować, a nie sprzedawać swoich członków i firmy oraz dawać pozowlenie na uwłaszczanie się zarządów i "właścicieli" na publicznym majątku?

Nie wiesz, że gdyby związki w cukrowni Lublin i Garbów były bardziej roszczeniowe, to choć ludzie dostaliby więcej pieniędzy, a ich miejsca pracy i tak zostałyby zlikwidowane?

Nie wiesz, że związki współzarządzające firmami są Polskim wymysłem okrągłego stołu, które miały tylko umożliwić zawłaszczenie majątku narodowego i samorządowego cwaniakom i słuzbom specjalnym?

Nie wiesz, że Ci sami ludzie, którzy poddawali się w kraju antyzwiązkowej fobii dobrowolnie wstępują do organizacji pracowniczych w krajach UE?

Rób kolego z zarządu swoje i związków do współodpowiedzialnosci nie ciągnij bo odpowiedzialność za firmę ponosi zarząd i właściciel, a nie związki zawodowe.

Zapytaj właściciela gdzie był jak firma był doprowadzana do finansowej zapaści bo to właściciel i wyznaczany przez niego zarzą przez tę firmę był wynagradzany.

L
LikwiDator

Minęło nie oznacza, że nie wróci. Wiedzą o tym doskonale ci, którzy przez zaniechanie doprowadzili do likwidacji setek firm w Lublinie i regionie. Wiedzą o tym doskonale byli pracownicy przynoszących zyski Cukrowni Lublin i Cukrowni Garbów, że o firmach budowlanych nie wspomnę.

Przyjdzie czas, że opublikowana zostanie korespondencja pomiedzy szefami związków, a organami załozycielskimi czyli właścicielami - oj zawstydzisz się wtedy, zawstydzisz...

e
emeryt

Minął czas, kiedy za upadającą firmę płaciliśmy wszyscy. Abramowicz przedstawia programowe poczynania swojej partii.

j
jj

To ten sam idiota od nowego województwa?

p
pekaesiak

...nie interesował się pekaesem w Białej Podlaskiej wtedy, kiedy wojewoda z PiS próbował doprowadzić do konsolidacji lubelskich pekaesów. To było tylko jakichś 5-6 lat wcześniej, ale wtedy poseł Abramowicz był "na fali", bo miał pewny "etacik" w Sejmie i nie potrzebował wyborców. Wtedy największymi przeciwnikami i krzykaczami, przeciwnymi konsolidacji, także byli związkowcy. Wtedy posła Abramowicza nie było, żeby wesprzeć wojewodę ze swojej partii!

Nie było także posła Abramowicza wtedy, kiedy w ubiegłym roku (jeszcze pod nadzorem MSP) związkowcy z pekasesu w Białej Podlaskiej zażądali kolejnych zmian w zakładowym układzie zbiorowym. Chielibyście - to pytanie do czytelników - po 1,5% dodatku stażowego za każdy przepracowany rok? Pewnie, ja tez bym chciał mieć zamiast 20% dodatku stażowego maksymalnie, z każdym kolejnym rokiem półtora procent wiecej z automatu... I nawet wtedy bym nie wołał o podwyżkę wynagrodzenia...

To, co stało się z pekaesem w Białej Podlaskiej, stało się na wyraźne życzenie załogi - rozbestwionej, rozkrzyczanej, rozbuchanej, niezaspokojonej w swoich kolejnych żądaniach. Nie zazdroszczę marszałkom tego "nabytku", ale zapytam: gdzie byli przedstawiciele ministra Skarbu Państwa, gdy dzielna załoga PKS w Białej Podlaskiej kopała sobie grób?

r
renata

i Polaków, nie możemy dopuścić do tego by opanowali włądzę w Polsce,Polacy obrońmy Polskę przed pis-dzielcami

m
miriam

nagle się zainteresował losem pks-u biedak...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3