MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie PO chcą pieniędzy dla Lubelszczyzny. Na wały wiślane i remonty dróg

Sławomir Skomra
Największym projektem są prace na Wiśle na terenie trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Chodzi o 100 mln zł na wały przeciwpowodziowe czy ostrogi odpychające nurt - mówi posłanka Joanna Mucha. Na zdjęciu: akcja uszczelniania wałów podczas powodzi sprzed kilku lat.
Największym projektem są prace na Wiśle na terenie trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Chodzi o 100 mln zł na wały przeciwpowodziowe czy ostrogi odpychające nurt - mówi posłanka Joanna Mucha. Na zdjęciu: akcja uszczelniania wałów podczas powodzi sprzed kilku lat. Tomasz Koryszko/archiwum
100 mln zł na zabezpieczenie Wisły czy 30 mln zł na remont dróg w Chełmie. Posłowie Platformy Obywatelskiej walczą o rządowe pieniądze na lubelskie inwestycje.

Sejm i ministrowie pracują nad tegorocznym budżetem państwa. Posłowie opozycji wykorzystują tę możliwość do wpisania do budżetu inwestycji, które z ich punktu widzenia powinny się w nim znaleźć.

Tak zrobiła też lubelska PO i już zgłosiła kilka przedsięwzięć. - Największym projektem są prace na Wiśle na terenie trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Chodzi o 100 mln zł na wały przeciwpowodziowe czy ostrogi odpychające nurt - wyjaśnia posłanka Joanna Mucha.

Na liście życzeń posłów jest także modernizacja trasy kolejowej między Zamościem a Hrubieszowem (przywrócenie ruchu pasażerskiego) i pieniądze na dokumentację nowego przejścia granicznego z Zbereżu.

Poseł Grzegorz Raniewicz chciałby też, by rząd wysupłał 30 mln zł na remont dróg w Chełmie, które są częścią trasy krajowej nr 12. Chełm co prawda ma obiecaną obwodnicę, ale ma ona być gotowa dopiero w 2023 roku. - Nawet jeśli udałoby się pozyskać 10 mln zł, to już byśmy skakali z radości - przyznaje Raniewicz.

Lubelskie projekty muszą konkurować z wnioskami z innych regionów. Np. radomscy posłowie walczą o pół miliarda na 11 przedsięwzięć. W tej puli jest m.in. 160 mln zł na… przedłużenie pasa startowego radomskiego lotniska.

Raniewicz ma nadzieję, że przynajmniej część poprawek opozycji zostanie przyjętych. - Zobaczymy, jaka będzie praktyka rządu Beaty Szydło - mówi.

Joanna Mucha jest bardziej sceptyczna. - Po pierwszym czytaniu budżetu w komisji finansów publicznych niemal wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. Przeszła tylko ta zgłoszona przez Cezarego Grabarczyka, dotycząca pieniędzy na łódzkie hospicja. Ale widać było, że posłowie PiS pomylili numery druków i błędnie głosowali - relacjonuje Mucha.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski