Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie zaostrzają kary za jazdę po pijanemu

Marcin Koziestański
Małgorzata Genca/archiwum
Sejm przyjął nowelizację kodeksu karnego. Według nowego prawa pijany sprawca tragicznego wypadku trafi do więzienia na minimum 2 lata.

Statystyki są zatrważające. Według policyjnych danych za ubiegły rok, mundurowi w naszym regionie zorganizowali 705 akcji kontroli stanu trzeźwości, podczas których zatrzymali 1922 nietrzeźwych kierowców.

- W 2016 r. w woj. lubelskim odnotowano 97 wypadków z winy sprawców pod wpływem alkoholu. Zginęło w nich 14 osób, a 122 zostały ranne - wylicza Renata Laszczka-Rusek, rzeczniczka KWP w Lublinie.

By powstrzymać plagę pijanych kierowców, posłowie pod koniec ubiegłego tygodnia przegłosowali nowelizację kodeksu karnego. Za przyjęciem zmian zagłosowało 239 posłów, przeciw było 39, zaś 161 wstrzymało się od głosu. - Kary, które dzięki temu wejdą w życie, mają odstraszyć nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci - wyjaśnia Wioletta Olszewska z Wydziału Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czego teraz muszą spodziewać się kierowcy?

Najważniejsza ze zmian dotyczy kierowców, którzy po alkoholu lub narkotykach doprowadzą do śmiertelnego wypadku.

- Taka osoba pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata, a kara nie będzie mogła zostać zawieszona - wyjaśnia Olszewska.

Z tego wynika, że wyroki dla pijanych kierowców będą wyższe. Dziś dolna granica kary przy takim przestępstwie to zaledwie 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do jednego roku więzienia można przecież zawiesić.

Następna przyjęta przez Sejm zmiana ma uderzyć w tych, którzy prowadzą auto, choć zabrano im prawo jazdy.

- Taki kierujący narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia. Obowiązkowo zostanie również orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat - podkreśla Wioletta Olszewska.

A jeśli ktoś ten zakaz złamie? - Kto złamie sądową decyzję nt. prowadzenia pojazdów, zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia - dodaje Olszewska.

Kolejna z przyjętych zmian dotyczy świadomej ucieczki przed pościgiem policji. Do tej pory było to wykroczenie, za które grozi grzywna i kara do 30 dni aresztu. Teraz takie postępowanie ma zostać zakwalifikowane jako przestępstwo, a uciekinierowi grozić będzie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Dzięki nowelizacji, sądy przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe będą powiadamiane o wcześniejszych karach oskarżonego za wykroczenia na drodze oraz czy miał już kiedykolwiek zatrzymane prawo jazdy.

- Sądy dostaną informacje na ten temat z centralnej ewidencji kierowców. Obecnie nie ma takiego obowiązku, co sprzyja wydawaniu łagodnych wyroków wobec notorycznych piratów drogowych, gdyż sądy najczęściej po prostu nie wiedzą o dotychczasowym łamaniu przepisów przez oskarżonych - wyjaśnia Olszewska.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu. Nowe prawo wejdzie w życie prawdopodobnie w maju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski